از لغو ديدارهاي تدارکاتي تا حاشيه‌هاي داخلي
کد خبر: 909064
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003oUK
تاریخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۰
اوضاع نابسامان تيم ملي در فاصله 19 روز مانده تا جام جهاني
قرار بر يک برنامه آماده‌سازي حساب شده و همه‌جانبه بود، با اردوهاي هدفمند و ديدارهاي تدارکاتي مناسب که بتواند کمکي براي برآورده کردن انتظارات باشد...
دنيا حيدري

قرار بر يک برنامه آماده‌سازي حساب شده و همه‌جانبه بود، با اردوهاي هدفمند و ديدارهاي تدارکاتي مناسب که بتواند کمکي براي برآورده کردن انتظارات باشد. اين‌بار همه چشم به صعود از مرحله گروهي دارند. با وجود تيم‌هايي چون پرتغال، اسپانيا و حتي مراکش همه انتظار صعود دارند، اما اوضاع براي احقاق اين هدف رؤيايي مناسب نيست!
خبرها حاكي از اتفاقات خوب نيست. بازي با يونان لغو شده درست مثل بازي با سوريه، آنهايي هم که برگزار شدند يا قرار است برگزار شوند چنگي به دل نمي‌زنند، مثل بازي با سيرالئون که در حد تيم‌هاي محلات بود و بازي با ترکيه که اين يکي هم هيچ بازدهي‌اي نخواهد داشت، وقتي قرار است تنها «چنگيز اوندر» مهاجم رم و «توسون» مهاجم اورتون از تيم اصلي آن برابر ايران بازي کنند و اين آن آماده‌سازي هدفمندي نيست که بتواند صعود تيم ملي به مرحله بعدي را به دنبال داشته باشد.
انتظارات اين دوره زياد است. از همان روزهاي اول و شايد صعود زودهنگام و بدون باخت بود که انتظارات را تا اين اندازه بالا برد، اما حمايت‌ها و برنامه‌ها در راستاي انتظارات پيش نرفت تا امروز اوضاع نگران‌کننده باشد. البته برخي هنوز اميدوارند، مثل علي پروين كه معتقد است تيم ملي مي‌تواند در جام جهاني شگفتي‌ساز شود: «جام جهاني فرصت فکر کردن به کسي نمي‌دهد، پس از همان لحظه صعود بايد به فکر نتايج خوب و قوي براي آن بود. تيم ملي تمام قابليت‌ها براي خلق شگفتي در اين جام را دارد، چراکه هم بازيکنان خوب و باکيفيت داريم و هم کادر فني خوب. از سوي ديگر حمايت مردم و رسانه‌ها هم كه در بهترين حالت بوده و خواهد بود. من اعتقاد دارم که ايران در روسيه يکي از بهترين نتايج تاريخ را کسب خواهد کرد.» با اين حال اميدواري صرف بي‌ترديد نمي‌تواند تأثيري داشته باشد وقتي شرايط بر وفق مراد نيست.

سرو‌ته بازي خداحافظي که به جاي ايتاليا با تيم دوم ازبکستان بود هم آمد، اما بعد از سه بازي خوبي که تيم ملي با روسيه، الجزير و تونس داشت، بازي با يونان و ترکيه مي‌توانست تا حد زيادي به تيم ملي كمك كند، اما اولي به دليل اختلاف بر سر مکان بازي لغو شد و دومي هم قرار است ديداري شبيه به سيرالئون يا ازبکستان باشد وقتي قرار نيست ترک‌ها با نفرات اصلي خود به ميدان بيايند و اين يعني تيم ملي مي‌ماند و يک بازي دست و پا شکسته با تيم دوم يا سوم ترکيه و ليتواني که اواخر هفته آينده در روسيه برگزار خواهد شد و بايد ديد مي‌تواند محکي جدي براي ياران کرش باشد يا نه!
هجمه‌اي که عليه کرش به راه افتاده، سکوت مطلق فدراسيون برابر انتقادهاي شديدي که بيشتر مقرضانه و تسويه‌حساب شخصي است، لغو بازي‌هاي تدارکاتي و حاضر شدن تيم‌ها با نفرات ذخيره برابر تيم ملي، همه و همه دست به دست هم داده تا نگراني‌ها از روند آماده‌سازي تيم ملي براي جام جهاني به دغدغه‌اي جدي تبديل شود. تورنمنتي که اين‌بار مي‌تواند سکوي پرتابي براي فوتبال ايران باشد. البته اگر به درستي از آن استفاده شود، اما گويا اين مسئله اهميت زيادي ندارد که در فاصله 19 روز مانده تا آغاز جام جهاني از يک‌سو شاهد حاشيه‌سازي منتقدان براي تيم ملي هستيم و از سوي ديگر شاهد لغو بازي‌هاي تدارکاتي و به‌هم ريختن برنامه‌هاي آماده‌سازي و مهم‌تر از همه در اين شرايط حساس و بغرنج با سکوت فدراسيون برابر انتقادهاي مغرضانه و کل‌کل مسئولان آن براي رفتن کرش بعد از جام جهاني مواجه هستيم!

در حالي که برخي چون اصغر مديرروستا، بازيکن اسبق تيم ملي بر اين باورند که در فاصله کمتر از سه هفته تا شروع اين مسابقات بهترين کار حمايت از تيم ملي است، چراكه اين تيم به آرامش نياز دارد تا بتواند عملکرد خوبي در روسيه داشته باشد: «هر کشوري در آرزوي موفق شدن تيم ملي‌اش در تورنمنت‌هايي چون جام جهاني يا جام ملت‌هاست و در آستانه چنين رقابت‌هاي حساسي جوي حمايتي ايجاد مي‌شود. به همين دليل در فاصله کمتر از سه هفته تا شروع اين مسابقات، بهترين کار حمايت از تيم ملي است، زيرا اين تيم نياز به آرامش دارد تا بتواند عملکرد خوبي در روسيه داشته باشد. ما بايد به بازيکنان دعوت‌شده روحيه بدهيم و کاري کنيم كه آنها با خيال راحت پا به ميدان مسابقه بگذارند و براي موفقيت تيم ملي تلاش کنند.»
نكته جالب اما اينجاست که فدراسيون‌نشين‌ها در اندک فاصله باقيمانده تا جام جهاني حرف‌هايي را مطرح مي‌کنند که آب ريختن در آسياب منتقدان و افرادي است که درصدد به حاشيه بردن تيم ملي هستند! در حالي که انتظار مي‌رود فدراسيون بزرگ‌ترين حامي تيم ملي باشد. فريدون معيني، عضو کميته فني فدراسيون فوتبال مي‌گويد مشکل مالي بزرگ‌ترين چالش فدراسيون براي کرش است و اين يعني دادن حکم پايان مأموريت مرد پرتغالي در تيم ملي ايران، آن هم در اين مقطع حساسي که همه تمرکز کرش بايد روي آماده‌سازي تيم ملي باشد. اين رفتارهاي عجيب واکنش مهدوي‌کيا را هم به دنبال داشت: «هميشه جام جهاني سکوي پرتاب بازيکنان بوده است. وقتي بازيکنان در جام جهاني بدرخشند، مي‌توانند به ليگ‌هاي معتبر بروند. پس بايد همه تمرکز خود را روي موفقيت تيم ملي بگذاريم. واقعاً نمي‌دانم مطرح کردن بحث تمديد قرارداد کرش ۲۰ روز مانده به جام جهاني چه دليلي دارد، اين اتفاق مي‌توانست پس از جام جهاني رخ دهد و در آرامش کامل انجام شود. تيم ملي امروز نيازمند آرامش و حمايت است، خصوصاً که اين دوره انتظارات از تيم بسيار بالاست و انتظارات بالا مي‌تواند به تيم ملي ضربه بزند.»

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار