کاهش 2 هزار هکتار از اراضی زیر کشت گندم در استان مرکزی
کد خبر: 908334
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003oIY
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۳
رئیس جهادکشاورزی استان مرکزی خبر داد:
رئیس جهادکشاورزی استان مرکزی گفت: سالانه 2 هزار هکتار از اراضی زیر کشت گندم استان مرکزی کاسته می‌شود. 

رئیس جهادکشاورزی استان مرکزی گفت: سالانه 2 هزار هکتار از اراضی زیر کشت گندم استان مرکزی کاسته می‌شود. 

مجید آنجفی رئیس جهادکشاورزی استان مرکزی در دومين جلسه شوراي حفاظت از منابع آب استان مركزي در سال ٩٧ با تاکید بر روند مناسب تغییر الگوی کشت در استان مرکزی بیان کرد: در راستای اصلاح الگوی کشت در استان، ممنوعیت کشت محصولات آب بر مورد توجه قرار گرفته است. 

وی افزود: در استان مرکزی 18 هزار هکتار از اراضی کشاورزی زیر کشت لوبیا قرار داشته است که طی سه سال اخیر به 12 هزار هکتار کاهش یافته است و با توجه به اینکه خمین قطب تولید لوبیای استان است، اراضی  6 هزار هکتاری زیر کشت لوبیای این شهرستان به هزار و 500 هکتار رسیده است و در کنار آن مرکز تحقیقات لوبیا بر تولید و کشت ارقام مقاوم به کم‌آبی تلاش می کند به شکلی برخی ارقام امروز نیازمند هر 14 روز یکبار آبیاری هستند. 

آنجفی با اشاره به کاهش سالانه 2 هزار هکتار اراضی کشت گندم در استان گفت: اراضی تحت کشت گندم استان مرکزی باید به 10 هزار هکتار برسد. 

وی در خصوص نصب کنتورهای حجمی هوشمند بر روی چاه‌های کشاورزی عنوان کرد: باید به سمت بهره‌وری آب حرکت کرد و کارکرد چاه‌ها نیز در قالب حجم مجاز انجام گیرد. نباید زمان را به عنوان یک عامل محدودکننده مطرح کرد چراکه میزان و نوع آبیاری هر محصول در هر نقطه از استان متفاوت است. 

رئیس جهادکشاورزی استان مرکزی تصریح کرد: برای نصب کنتورهای حجمی هوشمند باید تسهیلات لازم در نظر گرفته شود و نمی‌توان اعتبارات حوزه آبیاری نوین را به این بخش منتقل کرد چراکه 50 درصد بهره‌وری آب که حاصل استقرار سیستم‌های نوین آبیاری است را از دست خواهیم داد. باید تسهیلات نصب کنتورها در سطح ملی و کلان تامین شود. 

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
مهمترین عناوین
آخرین اخبار