ترجيح حق خويشاوندان بر حق كارگران !
کد خبر: 908254
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003oHG
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۳
شركت سيمان تجارت مهريز نام كارخانه‌اي است كه با تلاش و همت شبانه‌روزي صدها كارگر طي سال‌هاي اخير به يك شركت پويا و سودده تبديل شده،اما به دليل سوءمديريت و سوء استفاده‌هاي مالي موجبات دلسردي پرسنل را فراهم كرده است

شركت سيمان تجارت مهريز نام كارخانه‌اي است كه با تلاش و همت شبانه‌روزي صدها كارگر طي سال‌هاي اخير به يك شركت پويا و سودده تبديل شده،اما به دليل سوءمديريت و سوء استفاده‌هاي مالي موجبات دلسردي پرسنل را فراهم كرده است. طبق مستنداتي كه به «جوان» رسيده، سال‌هاست پرسنل و كارگران زحمتكش اين كارخانه خواستار موارد بحق خود همچون راه‌اندازي شوراي كارگري، اجراي طرح طبقه‌بندي مشاغل، همسان‌سازي حقوق و مزايا و تصويب طرح پرداخت پاداش افزايش توليد هستند، اما به رغم مكاتبات صورت گرفته با نهادهاي بالادستي (استانداري، فرمانداري، بانك تجارت و...) مديران ارشد بنا بر دلايل مختلف از قبيل رابطه‌هاي خويشاوندي با مسئولان ارشد كشوري همچنان از پرداخت حقوق كارگران سر باز مي‌زنند. در مقابل پرسنل اين كارخانه شاهد موارد مختلف تخلفي و غير قانوني هستند.
چند وقتي مي‌شود كه مستندات مالي – اداري در راستاي مشكلات و وضعيت شركت سيمان تجارت مهريز به روزنامه «جوان» ارائه شده است. به عنوان نمونه با تلاش مديران ارشد اين كارخانه به رغم اعلام مازاد نيرو، نيروهاي خارج از استان با حقوق و مزاياي بسيار بالاتر به استخدام كارخانه در مي‌آيند.
برخي از اعضاي هيئت مديره با هزينه كارخانه و امتياز پروانه بهره‌برداري كارخانه اقدام به ثبت ساير امتيازات شخصي در استان مي‌كنند. خريد ماشين‌هاي مدل بالا و سفرهاي غيركاري و غيرضروري به نقاط مختلف جهان از ديگر مواردي است كه فراتر از مزاياي معمول و منطقي براي مديران ارشد، بعضاً شامل افرادي شده كه هيچ سمتي در اين شركت ندارند.
اين در حالي است كه طبق پيگيري‌هاي «جوان» به رغم احراز فسادهاي مالي نزد حراست بانك تجارت به عنوان متولي اين كارخانه اما همچنان به دليل نفوذ مديران و پيوندهاي خويشاوندي، اقدام اساسي صورت نمي‌گيرد و پرسنل همچنان با تهديد به وظايف محوله خويش عمل مي‌كنند.
نظر به مستندات ارائه شده به روزنامه و وظيفه انتشار صداي بحق كارگران بود كه بر آن شديم تا نظرات برخي مديران ارشد و اعضاي هيئت مديره و حتي حراست بانك تجارت را در اين زمينه جويا شويم.
ابتدا سراغ مسئول اصلي حراست بانك تجارت به عنوان يكي از مطلعان چند ساله از وقايع اخير شركت مذكور رفتيم كه به رغم قول مساعد براي حضور در دفتر روزنامه و ارائه اطلاعات در اين زمينه، حتي پس از يك ماه شاهد حضور ايشان نبوديم و در نهايت هم با بهانه‌هاي مختلف از پاسخگويي در اين زمينه طفره رفتند و متولي شركت را نهادي غير از بانك تجارت دانستند.
ايشان ضمن گفت‌وگو با روزنامه «جوان» معتقد بود متولي اين كارخانه بانك تجارت نيست و بر همين اساس حراست اطلاعي از اين موضوع ندارد، اما در مقابل پرسنل كارخانه معتقد بودند فرد مذكور جزو افراد مطلعي است كه ضمن تأييد تخلفات صورت گرفته خود به صراحت گفته است ما توان برخورد با تخلفات مالي مديران ارشد را نداريم و در نهايت هم گزارشات تخلفات بايگاني شده است.
جالب اين است كه طبق مستندات ثبت شده در سايت اين كارخانه اكثر شركت‌هاي سهامدار، تابعه و حتي تحت مديريت اين شركت هم اكنون نيز عنوان «تجارت» دارند.
پس از اين هم سراغ يكي از افراد مسئول در حراست بانك تجارت مركزي رفتيم كه دقيقاً از قضا فرد مذكور در يزد را جزو مطلعان كامل تخلفات شركت معرفي كردند، اما از توضيح جزئيات تخلف بنا بر ملاحظات خودداري كرد.
سراغ آقاي ع. م مدير عامل شركت رفتيم كه طبق گفته‌هاي برخي پرسنل رابطه خويشاوندي با حسين فريدون، برادر رئيس‌جمهور دارد. اين فرد هم پاسخي در اين زمينه به خبرنگار «جوان» ارائه نكرد و صحبت‌هاي وي به گونه‌اي بود كه گويا خريد ماشين لوكس مدل بالا و سفر خارجي از نگاه ايشان نه تنها خارج از عرف نيست، بلكه به رغم صداي اعتراض كارگران نسبت به حقوق و مزايا حتي تخلف هم محسوب نمي‌شود ! ع. الف رئيس هيئت مديره شركت سيمان يزد كه پيش‌تر رئيس هلال احمر جمهوري اسلامي و رئيس ستاد انتخابات رياست جمهوري هم بوده نيز تمايلي به پاسخگويي در اين زمينه نداشت!
شكوائيه و طومار نوشته شده صدها نفر از كارگران اين كارخانه كه به امضاي تك‌تك آنها رسيده است نشان مي‌دهد سال‌هاست تنها خواسته پرسنل برخورداري از امكانات اوليه جهت سرپا نگه داشتن كارخانه و پويايي سيستم بوده و همچنين اين جمع توقع دارند تا مديران ارشد براي رفاه و آسايش آنها از نظر معيشتي و معنوي اقدامات قانوني و معقول را صورت دهند، كمااينكه رونوشت اين اعتراض به معاونت‌هاي مختلف و نهادهاي
سياسي- اجتماعي استان يزد هم فرستاده شده، اما ظاهراً روابط خويشاوندي مانع از احقاق حق اين كارگران شده است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار