گم شدن ورزش همگاني بانوان در حاشيه‌سازي‌ها
کد خبر: 907688
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003o88
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۳

مریم زاهدی

پيروزي و كسب مقام نخست تيم فوتسال بانوان كشورمان رخدادي بود كه غرور و شادماني را در يكايك مردم كشورمان اعم از زن و مرد برانگيخت و نشان داد زنان اين مرز و بوم در هر صحنه‌اي كه پا بگذارند آنچنان توانمندند كه مي‌توانند تأثيرگذار باشند و تحسين همگان را برانگيزند.
پيروزي تيم ملي فوتسال بانوان در شرايطي اتفاق افتاد كه ورزش بانوان در عمل در مضيقه است و كمتر شاهد آن بوده‌ايم كه مسئولان حوزه زنان اعم از نمايندگان زن مجلس و مسئولان و صاحبنظران ديگر در حوزه زنان به اين مضيقه‌ها بپردازند و بحث همگاني كردن ورزش بانوان را مدنظر قرار دهند. در عوض اما طرح‌هاي حاشيه‌اي و حاشيه‌ساز با بزرگنمايي و برجسته‌سازي‌هاي ويژه‌اي مواجه مي‌شود به گونه‌اي كه حضور بانوان در ورزشگاه‌ها و تشويق تيم‌هايي همچون تيم فوتبال آقايان مدت‌هاست در رأس اخبار حوزه زنان قرار مي‌گيرد و اظهارنظرهاي چهره‌ها و افراد فعال در اين حوزه را برانگيخته است تا بدانجا كه همين برجسته‌سازي منجر به تهييج چند دختر نوجوان شده و تصاوير گريم‌هاي پسرانه آنها براي حضور در ورزشگاه و تماشاي فوتبال در شبكه‌هاي اجتماعي دست به دست مي‌شد. در اين ميان اما موضوعاتي همچون ورزش بانوان و ميزان امكانات ورزشي كه اين نيمه جامعه در اختيار دارند هرگز از سوي همان افراد و چهره‌هايي كه بحث حضور زنان در ورزشگاه‌ها را مطرح مي‌كنند مورد توجه و اشاره قرار نگرفته است.
دختران و زنان ما بيش از آنكه به حضور در استاديوم‌هاي ورزشي و تشويق تيم‌هاي فوتبال آقايان نياز داشته باشند نيازمند آن هستند كه خود را باور و خودشان در ميادين ورزشي افتخارآفريني كنند. بديهي است با فعال شدن ورزش بانوان زنان و دختران مي‌توانند تيم‌هاي ورزشي بانوان را در بازي‌هايشان همراهي و تشويق كنند و حضور در كنار زنان و دختران قهرمان مي‌تواند موجب همذات‌پنداري و خودباوري در آنان شود و ورزش بانوان را همگاني كند. حالا اما اگر سراغ بررسي شرايط و امكانات ورزش‌هاي همگاني براي بانوان برويم با شرايط چندان مساعدي مواجه نمي‌شويم. چه اينكه زنان و دختران براي حفظ كرامت، شأن و جايگاهشان نيازمند محيط‌هاي مناسبي براي ورزش هستند، در حالي كه ورزش آقايان با كمترين امكانات همچون يك توپ و دروازه در كوچه‌پس‌كوچه‌هاي شهرها و محلات هم امكانپذير است، اما نمايندگان زن مجلس و بسياري از فعالان حوزه زنان تاكنون هيچ‌گاه درباره امكانات و همگاني كردن بحث ورزش بانوان مطالبه‌اي نداشته‌اند و به جاي چنين مطالبه‌اي، مطالبات غيرضروري و پر حاشيه را مطرح و برجسته‌سازي مي‌كنند. اين روش اگرچه براي جامعه زنان كشور خروجي‌اي ندارد، اما فعالان حوزه زنان را در سطح رسانه‌ها مطرح مي‌كند و بر كم‌كاري‌هايشان سرپوش مي‌گذارد؛ دستاورد مهمي كه حالا برخي از نمايندگان زن مجلس را وداشته تا طرح‌هاي عجيب و غريب تازه‌تري را تدارك ببينند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
مهمترین عناوین
آخرین اخبار