آمریکا پاسخگوی حضور خود در سوریه باشد
کد خبر: 907162
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003nze
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۱
نماینده روسیه در سازمان ملل متحد گفت: اظهارات عجیب نماینده آمریکا و انگلیس در راستای برهم زدن قواعد رویارویی با دشمن در سوریه و در مخالفت با رهنمود‌های آقای دی میستورا است که همواره ما را به استفاده از دیپلماسی برای حل بحران در سوریه سفارش می‌کنند.
 

جوان آنلاین: به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره مباشر نماینده روسیه در سازمان ملل متحد گفت: من از نماینده آمریکا می‌خواهم قبل از اینکه ایران یا روسیه را متهم کند به این سوال پاسخ دهد که نیرو‌های آمریکایی بر چه اساس و با چه توجیهی در سوریه نماینده روسیه در سازمان ملل متحد در جلسه‌ای که با موضوع بررسی اوضاع سوریه برگزار شده بود ضمن تشکر از سخنان استفان دی میستورا، فرستاده سازمان ملل در امور سوریه گفت: پس از جلسات مذاکرات آستانه و سوچی ما به درخواست آقای دی میستورا گوش فرا داده و علی رغم حملات خصمانه آمریکا و انگیس و فرانسه به برخی از تاسیسات غیر نظامی در سوریه تمام تلاش خود را برای فراهم کردن زمینه رسیدن به راه حلی سیاسی در این کشور به کار گرفتیم.
وی افزود: در اظهارات نماینده آمریکا در سازمان ملل نه تنها هیچ احساس همدردی با اوضاع سوریه مشاهده نکردیم بلکه هر آنچه گفته شد تجاوزی آشکار به قوانین بین المللی بود و باید گفت که این اظهارات هیچ کمکی به برقراری صلح در سوریه نمی‌کند.
نماینده روسیه در سازمان ملل متحد گفت: اظهارات عجیب نماینده آمریکا و انگلیس در راستای برهم زدن قواعد رویارویی با دشمن در سوریه و در مخالفت با رهنمود‌های آقای دی میستورا است که همواره ما را به استفاده از دیپلماسی برای حل بحران در سوریه سفارش می‌کنند.
نماینده روسیه در سازمان ملل گفت: روسیه بر خلاف برخی از اعضای مجلس به دنبال بهبود اوضاع میدانی در سوریه و برداشتن قدمی در جهت بهبود تصمیماتی است که در نهمین دوره مذاکرات آستانه اتخاذ خواهد شد.
وی گفت: ما از مقامات کشور قزاقستان به خاطر حمایت‌های انجام شده برای برقراری صلح و آرامش در سوریه تشکر می‌کنیم. ما در نشست آستانه تلاش کردیم تا کمک‌های انسانی به تمام مردم سوریه برسد و زندگی آن‌ها به حالت عادی بازگردد و آوارگان به سرزمین و خانه‌های خود باز گردند و امنیت و آزادی در کشور برقرار شود.
در این مذاکرات همچنین موضوع آزادی افراد ربوده شده یا بازداشت شده و همچنین تحویل اجساد و مشخص شدن هویت مفقودین با مشارکت کارشناسان سازمان ملل متحد و کارشناسان کمیته هلال احمر مورد بررسی قرار گرفت.
وی افزود: موضوع دیگر مورد بررسی در نشست اخیر آستانه اهمیت مبارزه در سوریه و همچنین برقراری صلح بر اساس نتایج کنفرانس سوچی بود که در این باره رایزنی‌هایی با آقای دی میستورا، فرستاده سازمان ملل در امور سوریه و مقامات سوری صورت خواهد گرفت. ایجاد زمینه برای شروع کار کمیته قانون اساسی در ژنو از دیگر دستاورد‌های این نشست بود. در این خصوص خود سوری‌ها باید ویژگی‌های این کمیته را مشخص کنند.
نماینده روسیه در سازمان ملل متحد گفت: از دیگر دستاورد‌های نشست آستانه شروع دوباره عملیات سیاسی از طریق گفتگو‌های سوری سوری و تحت نظارت سازمان ملل متحد بود، اما این در حالی است که اقدامات خصمانه علیه جمهوری عربی سوریه همچنان صورت می‌گیرد اقدامی که می‌تواند مسیر گفتگو‌های سیاسی را با مشکل مواجه کند.
وی افزود: تلاش کشور‌های ضامن نیز کمک زیادی برای مبارزه با گروه‌های تروریستی داعش و النصره و دیگر گروه‌های تروریستی بود، اما واقعیت این است که اوضاع در سوریه همچنان پیچیده است. در دمشق دولت سوریه تلاش‌های زیادی برای آزاد سازی اطراف پایتخت از گروه‌های وابسته به داعش در مناطق یلدا و ببیلا و بیت سحم صورت داده است که این تلاش‌ها منجر به آزاد سازی کامل این مناطق شده و اکنون در دست نیرو‌های سوری قرار گرفته و زندگی در این مناطق به حالت طبیعی خود باز گشته است.
نیرو‌های روسیه نیز حمایت‌های زیادی از نیرو‌های سوری برای بازسازی زیر ساخت‌های این کشور انجام داده است. کمک برای خنثی سازی بمب‌های کارگذاشته شده و بازسازی نهاد‌های اجتماعی و دولتی و خدمات رسانی برق و آب از دیگر کار‌های انجام شده به وسیله روسیه در این کشور است. در غوطه شرقی دمشق نیز آوارگان به شصت و پنج هزار خانه در این منطقه بازگشتند. در مناطقی از سوریه همچون رکبان و الرقه اوضاع همچنان نا آرام است به گونه‌ای که به فاجعه انسانی تبدیل شده است که باید تصمیمات فوری برای آن گرفته شود. راه حل آن نیز ساده است و در این باره باید اول دولت سوریه بر این مناطق مسلط شود و ما نیز در این باره به دولت سوریه تضمین دهیم. هم اکنون در این مناطق نیرو‌های سوری و گروه‌های فلسطینی با کمک جنگنده‌های سوری در حال مبارزه با گروه‌های تروریستی در اردوگاه آوارگان فلسطینی یرموک هستند. بر اثر حملات توپخانه‌ای تروریست‌ها از مناطق به شهر دمشق بسیاری از شهروندان در معرض خطر قرار می‌گیرند.
وی درباره اوضاع منطقه دیر الزور سوریه گفت: در این منطقه نیرو‌های سوریه به مواضع داعش حمله کردند و خسارت‌های انسانی و مادی زیادی به تروریست‌ها وارد کردند و توانستند هزار و پانصد کیلومتر مربع از این منطقه را از تروریست‌ها پاکسازی کند.
در شرق سوریه پس از حمله تروریست‌ها به مواضع دولت سوریه در حمص تلاش‌ها برای از بین بردن داعش و دیگر گروه‌های تروریستی که در صحرای سوریه مستقر هستند صورت می‌گیرد.
وی با تاکید بر اینکه باید برای استقرار صلح در سوریه تلاش کنیم گفت: به صراحت باید بگویم ما به خاطر عدم احترام برخی از کشور‌های بین المللی و منطقه‌ای به حاکمیت سوریه نگران هستیم و معتقدیم که این دخالت‌ها نه تنها به برقراری صلح در این کشور کمک نمی‌کند بلکه درگیری‌ها را نیز بیشتر می‌کند و ما را در رسیدن به راه حل سیاسی با مشکل مواجه می‌کند.
نماینده روسیه در سازمان ملل در ادامه تاکید کرد: اقدامات نظامی اخیر برخی از کشور‌ها در سوریه که مدعی منطق هم هستند مانع پیشروی تلاش‌های ما برای رسیدن به راه حل سیاسی در سوریه شده است. اگر این کشور‌ها به راه حل سیاسی در این کشور کمک نمی‌کنند لااقل در این راه برای ما سنگ اندازی هم نکنند.
وی در پایان خطاب به نماینده آمریکا در سازمان ملل گفت: بیشتر سخنان شما درباره ایران بود نه درباره سوریه در حالیکه جلسه امروز ما در خصوص سوریه بود. من از نماینده آمریکا می‌خواهم قبل از اینکه ایران یا روسیه را متهم کند به این سوال پاسخ دهد که نیرو‌های آمریکایی بر چه اساس و با چه توجیهی در سوریه حضور دارند و هدف واقعی آمریکا از این اقدام چیست؟ وی افزود: سرزمین‌های تحت سیطره آنان به مناطقی شنی تبدیل شده اند که گروه‌های تروریستی در آنجا مستقر شده اند و آزادانه مشغول فعالیت هستند. کسانی که تا کنون هیچ تحقیقی درباره آن‌ها صورت نگرفته و یا اقدامی برای بازگرداندن آنان به کشور‌های خود انجام نشده و معلوم نیست پس از بازگشت نیرو‌های آمریکایی از این مناطق تکلیف این تروریست‌ها چه خواهد شد. این تروریست‌ها باید دیر یا زود از این مناطق خارج شوند.
در پایان باز هم یادآوری می‌کنم که روسیه آماده حمایت و تلاش‌های دیپلماتیک برای مقابله با مشکلات مردم سوریه و استقرار صلح در این مناطق است.

منبع: خبرگزاری صداوسیما

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر: