رویکرد دوگانه اردوغان در مقابل رژیم صهیونیستی
کد خبر: 907124
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003nz2
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۱

در حالی که رجب طیب اردوغان مواضع تندی علیه اقدامات اسرائیلی‌‌‌‌ها اتخاذ کرده و سفیر و کنسول این رژیم را برای «مدتی‌» از ترکیه اخراج کرده اما حزب اردوغان مانع تصویب طرح پیشنهادی حزب جمهوریخواه خلق برای قطع روابط با رژیم صهیونیستی شد.
دولت ترکیه در اعتراض به تحولات اخیر فلسطین اشغالی، سفیر، سرکنسول و کنسول رژیم صهیونیستی را «عنصر نامطلوب‌» دانست و از آنها خواست برای مدتی این کشور را ترک کنند. اردوغان روز سه‌‌‌‌‌شنبه بعد از برگزاری مراسم افتتاح نمادین سفارتخانه امریکا در قدس گفت: «اسرائیل دولتی تروریست است که مرتکب نسل‌کشی شده است. من این تراژدی انسانی را از هر طرفی که باشد چه اسرائیل یا امریکا محکوم می‌کنم.» در واکنش، وزیر ارتباطات رژیم صهیونیستی گفت: زمان آن رسیده که با ترکیه هم مانند دیگر تروریست‌‌‌‌‌ها برخورد شود. «ایوب قرا» وزیر ارتباطات رژیم صهیونیستی گفت: اخراج سفیر و کنسول اسرائیل از ترکیه، دورویی و ریاکارانه است. همچنین وزارت خارجه رژیم صهیونیستی روز چهار‌‌‌‌شنبه سفیر ترکیه در فلسطین اشغالی را برای اعتراض درباره نحوه برخورد با نمایندگان دیپلماتیک خود، احضار کرد. ترکیه و رژیم صهیونیستی که از سال 2010 و درپی حمله نظامیان صهیونیست به کشتی «ماوی مرمره‌» حامل کمک‌های بشردوستانه به غزه و کشته شدن 10 تبعه ترکیه‌ای، روابط دیپلماتیک را قطع کرده بودند، تابستان سال 95 بعد از چند ماه مذاکرات فشرده، توافقنامه‌ای را برای ازسرگیری مناسبات سیاسی امضا کردند. به رغم مواضع و اقدامات اخیر ترکیه به نظر می‌رسد آنکارا علاقه‌ای به قطع کامل روابط به‌ویژه در حوزه اقتصاد و تجاری با رژیم صهیونیستی ندارد.
نمایندگان حزب عدالت و توسعه به رهبری رئیس‌جمهور ترکیه مانع تصویب طرح پیشنهادی حزب جمهوریخواه خلق برای قطع روابط با رژیم صهیونیستی شدند. حزب «جمهوریخواه خلق‌» ترکیه به رهبری «کمال قلیچدار اوغلو» (اپوزیسیون حزب حاکم) روز سه‌شنبه لایحه‌ای را با حمایت بیش از 100 نماینده خود برای قطع تمام روابط با رژیم صهیونیستی، به هیئت رئیسه پارلمان ترکیه ارائه کرد. این طرح که خواستار قطع روابط سیاسی، اقتصادی و نظامی با رژیم صهیونیستی و لغو تمام توافقات انجام شده در این زمینه، از جمله معاهده «ماوی مرمره‌» بود، شامگاه سه‌‌‌‌‌شنبه در جلسه ویژه پارلمان حول تحولات غزه، به رأی گذاشته شد. نمایندگان حزب «عدالت و توسعه‌» به رهبری «رجب طیب اردوغان‌» رئیس‌جمهور ترکیه، که اکثریت کرسی‌های پارلمان را نیز در اختیار دارند، با رأی مخالف خود مانع تصویب این طرح و خواستار ادامه روابط با رژیم صهیونیستی شدند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار