وداع با خالق «باران عشق»/ ناصر چشم‌آذر راهی خانه ابدی شد
کد خبر: 905070
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003nRu
تاریخ انتشار: ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۴
گزارش مراسم تشییع پیکر موسیقیدان پیشکسوت
پیکر ناصر چشم‌آذر صبح امروز با بدرقه هنرمندان و مردم از مقابل تالار وحدت به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا تشییع شد.

مراسم تشییع پیکر ناصر چشم‌‌آذر صبح امروز با حضور جمعی از هنرمندان و مسئولین و مردم از مقابل تالار وحدت برگزار شد. 

چشم‌آذر با وجود بی‌توجهی‌ها با انگیزه برای موسیقی فعالیت کرد

در ابتدای مراسم رعنا چشم‌آذر فرزند زنده‌یاد چشم‌آذر روی صحنه رفت و با چشمانی اشک‌بار از عشق به پدرش گفت. در ادامه اشکان خطیبی پشت تریبون قرار گرفت و در سخنانی گفت: ناصر چشم‌آذر را با بی‌توجهی‌هایمان کشتیم اما با وجود بی‌توجهی‌ها با انگیزه برای موسیقی فعالیت کرد؛ ما قرار بود امروز کنسرتی برگزار کنیم که متاسفانه نشد.

محمدسریر آهنگساز در ادامه این مراسم گفت: ناصر چشم آذر از جمله هنرمندان بزرگ کشورمان است که من از سال 40 در جریان داوری مسابقات دانش‌آموزی با او آشنا شدم، وی از جمله هنرمندانی بود که از همان ابتدای نوازندگی خود به همه ما نشان داد که آینده بسیار خوبی در انتظار اوست.

وی افزود: زنده یاد چشم‌آذر در خانواده‌ای هنرمند رشد کرد و فضای ارزشمندی در کارهای او وجود داشت که توانایی‌هایش را به مخاطبان نشان داد. او از همان ابتدا در ردیف استعدادهای درخشان موسیقی کشورمان قرار داشت و کارهایش به شکلی بود که ذهن خلاقش همواره بر احساسش غلبه می‌کرد. او هنرمندی بود که همواره در آثارش عشق همراه و مشهود بود.

چشم‌آذر یکی از استوانه‌های خانه موسیقی بود

حمیدرضانوربخش مدیرعامل خانه موسیقی در ادامه مراسم با بیان اینکه ضایعه درگذشت ناصر چشم‌آذر اتفاقی حیرت‌آور و ناباورانه است، گفت: او سراسر شور و انگیز بوده و هر جا می‌آمد با خود شور و نشاط می‌آورد. من به خوبی یاد دارم که بسیاری از هنرمندان جوان به او نگاه می‌کردند و از کارهای وی الگو می‌گرفتند. زنده‌یاد چشم‌آذر به راستی یکی از استوانه‌های خانه موسیقی بود که همواره کمک دهنده بسیار ارزشمندی برای ما بود. 

حمید حامی خواننده موسیقی پاپ نیز در این مراسم گفت: هرکسی در زندگی خود قهرمان‌هایی دارد که با حضورشان می‌تواند به فعالیت ادامه دهد. در زندگی من سه قهرمان وجود داشتند. اول پدرم، دوم بابک بیات و سوم مرحوم ناصر چشم‌آذر که با مرگ این سه قهرمان من دیگر قهرمانی در زندگی‌ام ندارم.

همه با رفتن چشم‌آذر غمزده شدیم

شاهد احمدلو کارگردان سینما در ادامه این مراسم گفت: هر وقت با ناصر از مردم صحبت می کردیم، او می‌گفت «نگو مردم، بگو یاران باران عشق». ناصر رفیق جوانی من بود، ناصر دنیای من بود و من با ملودی های او بود که عاشق سینما شدم. او این مملکت را رها نکرد و در ایران ماند. یک هفته قبل از مرگ ناصر، او به یک برنامه تلویزیونی دعوت شده بود و بسیار خوشحال بود که دوباره این فرصت را دارد که می تواند با مخاطبان خود دیدار داشته باشد، او مثل همیشه خوش تیپ منزل را به سمت تلویزیون ترک کرد و ما هم منتظر بودیم که تا در خانه تصویر او را ببینیم اما بعد از 40 دقیقه به خانه برگشت و وقتی از او پرسیدیم چرا به خانه برگشته گفت: «هنگام ورود گفتند که ممنوع الورود هستم». به هر حال امیدوارم پرواز ناصر عزیزم آینه‌ای باشد برای سیاستمداران و مدیرانی که قدرش را ندانستند.

در ادامه سیروس الوند پشت تریبون قرار گرفت و متنی را قرائت کرد. سپس منوچهر اسماعیلی گوینده پیشکسوت سینما و تلویزیون گفت: سلام به ناصر چشم آذر، سلام به اسطوره موسیقی، به راستی که او متعلق به همه ایرانیان است. او ثروت بی پایانی است که به همه خانواده ملت ایران تعلق دارد و اکنون که از میان ما رفت همه ما با رفتنش غمزده شدیم. من واقعا نمی دانم چه بگویم. فقط باید بگویم همه ما امروز داغدار مرگ ناصر چشم آذر هستیم. او از جمله دوستان بسیار خوب من بود که همیشه هفته ای دو بار به من زنگ می زد و از کارهایش با من صحبت می کرد. 

تبلور جنس دیگری از موسیقی در پیوند داستان و تصویر

منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما نیز در این مراسم بیان کرد: همه دوستان و نزدیکان زنده یاد ناصرچشم آذر می دانند که او از سر دوستی و مهر چه کارهای ارزشمندی انجام می داد، او همیشه در شرایطی قرار داشت که به همه ما جرعه جرعه بدون هیچ بهایی عشق می فروخت. برای من امروز یک نکته بسیار قابل توجه بود که دوستان ما در این مراسم بارها از خاطره با مرحوم چشم آذر صحبت می کردند و چه خوب که نام های فراوانی چون او این چنین برای ما خاطره ساختند.  آنچه ناصر چشم آذر برای موسیقی سینمای ایران ساخت برای تبلور جنس دیگری از موسیقی در پیوند داستان و تصویر بود که از نظر من تجربه بسیار گرانبهایی است و می توان آن را به نسل های آینده آموزش داد.

بیژن بیرنگ کارگردان تلویزیون نیز گفت: شاید الان باید بگوییم که حال همه خوب است و اهالی هنر به ویژه هنرمندان موسیقی در این مدت هرکاری که می خواستند انجام داده اند. اما اگر به چهل سال گذشته برگردیم و ببینیم که هنرمندان به ویژه موزیسین ها در این مدت چه دوره هایی را گذارنده اند نمی توانیم موزیسینی را بدون کارهایش تحلیل کنیم. ما باید به این نکته هم توجه کنیم یک هنرمند یا یک نوازنده در یک دوره خاص برای اینکه بخواهد سازی را از جایی به جای دیگر منتقل کند باید مانند سلاح از مراجع ذی ربط مجوز دریافت می کرد.

موسیقی یقینا بخش مظلوم و صدمه دیده در این کشور است

وی افزود: این نشان دهنده نکته ای است که موسیقی یقینا بخش غریب، مظلوم و صدمه دیده در این کشور است که هنوز هم تکلیف مشخصی ندارد. به طور حتم وقتی ناصرچشم آذر این دنیا را به ما واگذار کرد مغزش پر از چراها و گله مندی ها بود که ای کاش می شد پاسخش را دریافت کند. هنرمند متعلق به خودش نیست، هنرمند متعلق به کسانی است که موسیقی و هنر را می شنوند و من حتم دارم رعنای عزیز با استعدادی که در حوزه موسیقی دارد به طور حتم حق پدرش را می گیرد، به درستی که ناصر چشم آذر انسان خاصی بود و انسان های خاص نیز سرنوشت اینچنین دارند که این گونه در میان قلب و ذهن مردم باقی می مانند.

در ادامه پیکر ناصر چشم آذر پس از اقامه نماز توسط حجت الاسلام دعایی به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) تشییع شد.

هوشنگ کامکار، حمیدرضا نوربخش، سامان احتشامی، همایون اسعدیان، بهرام حصیری، حمید حامی، خشایار اعتمادی، سعید داخ، ایرج حسابی، ستار اورکی، محمدرضا عقیلی، بیژن کامکار، مهراج محمدی، پوری بنایی، غلامحسین شاه علی، محمد سریر، فرهاد هراتی، بیتا فرهی، بابک چمن آرا، علی ثابت نیا، شهرام صارمی، همایون نصیری، رسول ترابی، بابک صحرایی، حسن رضایی، منوچهر اسماعیلی، بیژن بیرنگ، محمد فرشته نژاد، محمد ساربان، حبیب اسماعیلی، باربد بیات از جمله چهره‌هایی حاضر در این مراسم بودند.

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار