نكاتي كه زنان در ميانسالي بايد بدانند
کد خبر: 904455
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003nHz
تاریخ انتشار: ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۹:۴۴

یک جراح و متخصص زنان با اشاره به اينكه چاقي، استعمال سيگار و كم بودن فعاليت بدني گرگرفتگي را تشديد مي‌‌كند، گفت: كاهش وزن و مصرف سويا، بذر كتان، عدس و لوبيا در كاهش علائم گرگرفتگي مؤثرند.
الهام السادات هاشميان ناييني در ارتباط با دلايل گرگرفتگي در زنان اظهارداشت: شايع‌ترين شكايت زنان يائسه گرگرفتگى است كه علت گرگرفتگى اختلال در تنظيم حرارت بدن در سطح هيپوتالاموس است، به همين دليل با كاهش سطح استروژن گرگرفتگى پيش مى‌آيد و علائم گرگرفتگى شامل احساس گرما در سر و گردن طي دوتا چهار دقيقه است و ممكن است بيمار دچار تعريق و تپش قلب و اضطراب شود.
اين متخصص زنان بيان داشت: شروع گرگرفتگي در اوايل يائسگي و حتى حوالي آن است و بين پنج تا 10 سال طول مي‌كشد و در موارد نادرى تا بعد از ٧٢ سالگى هم ديده شده است. وي در خصوص ريسك فاكتورهاى گرگرفتگي گفت: چاقى، استعمال سيگار، كم بودن فعاليت بدنى، عوامل اجتماعى- اقتصادى (سطح پايين سواد و اقتصاد) و عوامل ژنتيكى از ديگر عوامل گرگرفتگي است.
هاشميان ناييني گفت: بر اساس علائم بيمار، شدت و فركانس آن و سابقه بيمارى زمينه‌اي فرد، پزشك درمان مناسب را براي وي انتخاب مي‌كند و در صورت صلاحديد هورمون درماني را تجويز مي‌كند.
وي گفت: درمان در افراد كم علامت به صورت تغييرات رفتارى مثل پايين آوردن دماى اتاق، استفاده از وسايل خنك‌كننده، استفاده از لباس نخي، دورى از فاكتورهاى تحريكى مثل ادويه‌جات تند و شرايط استرس است. همچنين استفاده از ويتامين E به ميزان 30 درصد شانس گرگرفتگى را كاهش مي‌دهد و معمولاً موارد خفيف احتياج به درمان بيشتر ندارند.
این جراح و متخصص زنان اضافه كرد: در موارد متوسط تا شديد، بيمار احتياج به درمان دارويي كامل‌تر دارد و به طور كلي انجام ورزش، استفاده از داروهاي گياهي و فيتواستروژن‌ها مانند سويا، بذر كتان، عدس و لوبيا در كاهش علائم مؤثرند ولي پس از شش ماه ارزيابي اندومتر ضرورت دارد.
هاشميان ناييني يادآور شد: دوره درمان گرگرفتگي دو سال است و در اكثر بيماران حتي بدون هيچ درماني تدريجاً علائم كاهش مي‌يابد.
وي در پايان خاطرنشان كرد: چاقى از ريسك فاكتورهاى گرگرفتگي است، بنابراين در گام نخست كاهش وزن منجر به كاهش گرگرفتگى مي‌شود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر: