کاخ سفید تا «عقب‌نشینی از سوریه» عقب نشست
کد خبر: 902263
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003mid
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۹
دروغ ماکرون درباره دیدگاه رئیس‌جمهور امریکا برملا شد
ساعاتی پس از اظهارات رئیس جمهور فرانسه مبنی بر اینکه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا، را راضی کرده است که از خارج کردن نیروهای امریکایی از سوریه صرف‌نظر کند، کاخ سفید تأکید کرد رئیس‌جمهور امریکا همچنان خواستار بازگشت هر چه سریع‌تر نظامیان امریکایی از سوریه است.

دونالد ترامپ روز ۱۴ فروردین‌ماه گفته بود در صورتی که عربستان سعودی خواستار ادامه حضور امریکا در سوریه است باید هزینه‌های نیروهای امریکایی را بپردازد. یک روز بعد از این اظهارات نمایش استفاده از سلاح شیمیایی در شهر دومای سوریه و تبلیغات علیه ارتش این کشور به راه افتاد که در نهایت به حمله موشکی امریکا، بریتانیا و فرانسه روز ‌‌‌‌‌شنبه (۱۴ آوریل) به سوریه ختم شد. روز یک‌‌‌‌شنبه ساعاتی بعد از آنکه «امانوئل ماکرون»، در مصاحبه‌ای با رسانه‌های فرانسه از مشروعیت کامل بین‌المللی این اقدام سخن گفت و مدعی شد «دونالد ترامپ» را برای درازمدت به ماندن در سوریه مجاب کرده است،‌ «سارا سندرز‌» در بیانیه‌ای که روی وب‌سایت کاخ سفید قرار گرفته تأکید کرد: «مأموریت امریکا تغییر نکرده است... رئیس‌جمهور به صراحت گفته که خواستار بازگشت هر چه سریع‌تر نظامیان امریکایی به وطن است.» در این بیانیه آمده است: «ما مصمم به نابودی کامل داعش و ایجاد شرایطی برای جلوگیری از بازگشت آن هستیم. به علاوه، انتظار ما از متحدان و شریکانمان در منطقه این است که مسئولیت‌های بیشتری از حیث نظامی و مالی برای تأمین امنیت منطقه به عهده بگیرند.» البته ترامپ همان بامداد ‌‌‌‌‌شنبه که ساعاتی بعد از حملات علیه سوریه سخنرانی کرد، در اظهاراتی گفته بود که امریکا تحت هیچ شرایطی به دنبال حضوری بی‌پایان در سوریه نیست تا روشن شود که حمله وی و متحدانش به سوریه باعث نشده است راهبرد او حداقل در سطح اعلانی تغییر کند. با این حال تشتت مواضع صرفاً به خامی و جوانی ماکرون و بی‌ثباتی فکری ترامپ بر نمی‌گردد، در خود دولت ترامپ هم تشتت دیده می‌شود، به گونه‌ای که نیکی هیلی سفیر امریکا در سازمان ملل روز یک‌‌‌‌شنبه همسو با ماکرون گفته بود که نیروهای امریکایی تا زمانی که اهداف اصلی امریکا - شکست داعش، جلوگیری از استفاده از سلاح‌های شیمیایی و مهار ایران - برآورده نشده در سوریه باقی خواهند ماند. او گفت هدف این است که «‌شاهد بازگشت نیروهای امریکایی باشیم، اما تا وقتی که مطمئن نشویم به این دستاورد‌‌‌‌ها رسیده‌ایم خارج نخواهیم شد. «‌امریکا حدود 2هزار نیروی نظامی در شرق سوریه دارد که از شبه‌نظامیان کرد و عرب موسوم به «‌نیروهای دموکراتیک سوریه‌» (اس‌دی‌اف) حمایت می‌کنند.

موج انتقاد از حمله در رسانه‌‌‌‌ها و مردم

روز یک‌‌‌‌شنبه ترامپ از استفاده از عبارت «‌مأموریت با موفقیت کامل شد‌» که در سخنرانی بلافاصله بعد از حمله جمعه شب استفاده کرده بود، دفاع کرد و آنچه را «‌رسانه‌های اخبار جعلی‌» نامید، متهم کرد که برای کم ارزش جلوه دادن حملات هوایی و موشکی به اهدافی در سوریه از این حرف او بهره‌برداری کرده‌اند. جورج بوش پسر رئیس‌جمهور سابق امریکا بعد از حمله نیروهای امریکایی به عراق در سال ۲۰۰۳ روی یک ناو امریکایی ظاهر شد و اعلام کرد که ‌مأموریت با موفقیت کامل شده است.وی بار‌‌‌‌ها به خاطر آن اقدام مورد تمسخر قرار گرفت به این دلیل که عراق برای سال‌های طولانی پس از آن حمله دچار بی‌ثباتی شد. کاربران امریکایی هم توئیت ترامپ را مورد تمسخر قرار دادند. یکی از کاربران توئیتر نوشت: «ما هنوز درگیر آخرین جنگی هستیم که در آن مأموریت انجام شد.» کاربر دیگری نوشت: «آخرین رئیس‌جمهوری که از عبارت مأموریت انجام شده استفاده کرد از گفتن آن پشیمان شد.» اما گذشته از انتقاد از اصل حمله از سوی مردم، انتقاد از نحوه حملات به سوریه به شکل موجی گسترده در رسانه‌های غربی و حتی صهیونیستی به چشم می‌خورد. روزنامه وال‌استریت‌ژورنال در سرمقاله روز یک‌‌‌‌شنبه خود پیروزی محور ایران-روسیه-سوریه در جنگ سوریه را یک واقعیت راهبردی خوانده که با بمباران نمی‌توان آن را تغییر داد. رسانه امریکایی در ادامه اما نوشته اگر ترامپ به دنبال مهار ایران و روسیه، کاهش احتمال بروز جنگی دیگر در غرب آسیا و جلوگیری از تبدیل شدن سوریه به تولیدکننده تروریست در دنیا است به «راهبردی بلندپروازانه‌تر» نیاز دارد. همچنین روزنامه امریکایی «واشنگتن‌پست‌» در گزارشی نوشت رئیس‌جمهور امریکا قصد داشت با حمله به خاک سوریه، قدرت‌نمایی کند اما کاملاً برعکس عمل کرد. این گزارش در خصوص این حمله اینگونه توضیح داد:‌«‌حملات جمعه شب به اندازه کافی قوی نبود تا مایه خجالت نشود‌» در نتیجه، بیش از آنکه به رژیم اسد (رئیس‌جمهور سوریه) لطمه وارد کند، به اعتبار امریکا در صحنه بین‌المللی آسیب وارد کرد. نویسنده این گزارش با بیان اینکه حمله تحت رهبری امریکا حتی یک هواپیما، پایگاه هوایی یا سیستم تحویل را هدف قرار نداد و سوریه را با قابلیت‌های تسلیحات شیمیایی ر‌‌‌‌ها کرد، ادامه داد هیچ تلفاتی از این حادثه گزارش نشد و این نشان می‌دهد دولت سوریه، اهدافی را که هدف حمله امریکا و متحدانش قرار گرفته، تخلیه کرده بود. بنا بر این گزارش، سوری‌‌‌‌‌ها می‌دانند پیروز این حمله بودند به طوری که واشنگتن‌پست در این خصوص گزارش کرد در خیابان‌های دمشق، جشن و شادمانی برپا بود زیرا طرفداران دولت فهمیدند حمله پرهزینه‌‌ای محقق نشده است. این روزنامه امریکایی در گزارش خود به هدف واشنگتن برای حمله به دولت سوریه برای تنبیه «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه اشاره کرد و نوشت: «اسد تنبیه نشد و کاملاً برعکس شد؛ حمله وی (ترامپ) درست همانطوری شد که او (اسد) امیدوار بود و پیش‌بینی می‌کرد. مأموریت (برای دولت سوریه) با موفقیت انجام شد.»

در سرزمین‌های اشغالی هم رسانه‌های اصلی عموماً به انتقاد از نحوه عملیات امریکا در سوریه پرداختند. روزنامه صهیونیستی«هاآرتص‌» در یادداشتی به بررسی جلسه توضیحات درباره این اقدام نظامی در وزارت دفاع امریکا پرداخت و نوشت حمله با موشک‌های «تام‌هاوک» این ارزیابی را که واشنگتن در مسیر خروج از سوریه است، تقویت کرد. هاآرتص نوشت که از نظر امریکا حملات دولت سوریه به غیرنظامیان دلیل کافی برای مداخله نظامی تمام‌عیار در این کشور نیست و همچنین نام نبردن از رژیم صهیونیستی در این حمله نشانه آن است که دولت ترامپ نیز در حال نادیده گرفتن بهترین متحدش در منطقه است. روزنامه اسرائیلی «جروزالم پست»هم نوشت با اینکه اقدام نظامی سه کشور در سوریه دستاورد خاصی نداشت اما اگر به جنگی تمام عیار تبدیل شود، رژیم صهیونیستی نیز به آن کشیده خواهد شد؛ آنگاه نه فقط با سوریه بلکه با حزب‌الله و موجی از رزمندگان شیعه که ایران از طریق گذرگاه زمینی عراق و سوریه به مرزهای آن فرستاده روبه‌رو خواهد شد.

«یدیعوت آحرونوت» اما در مطلبی به بررسی تصمیم روسیه برای فروش سامانه‌های پدافندی اس300 به سوریه در پی حمله جمعه شب پرداخته و نوشت این تهدیدی جدی برای رژیم صهیونیستی است زیرا مسکو نه تنها می‌خواهد انتقام دردناکی از حمله موشکی به رهبری امریکا، بگیرد بلکه سعی دارد جای پای خود را در دمشق تقویت کند. وبگاه «عروتص شوع‌» نوشت: بر کسی پوشیده نیست که در واشنگتن درباره سیاست کلی حول سوریه اجماع وجود ندارد، این اقدام نظامی و همچنین حمله موشکی آوریل سال قبل (2017) اثر محدودی در بازداشتن دولت سوریه داشتند. وبگاه «تایمز اسرائیل‌» در یادداشتی با تأکید بر اینکه حمله سه کشور نتوانست دولت سوریه را ناامید کند، نوشت دمشق با حمایت‌های ایران و روسیه سرپا مانده و مانند هفت سال گذشته به کسب موفقیت در این جنگ ادامه می‌دهد.

غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
مهرناز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۸
0
0
سردمداران امریکا واروپا دروغگویانی هستند " که با سخنان ضدو نقیض می خواهند اهداف خودرا پنهان و دیگران را درباره تفکرات اصلی خودشان " گیج کنند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار