چرا سينما نسبت به سرمايه‌هاي عظيم فرهنگي بي‌توجه است؟
کد خبر: 899349
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003lxd
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۲:۰۰
گلايه از كم‌كاري سينما در قبال شهدا
همزمان با روز بزرگداشت شهدا، پاسخ به اين پرسش بررسي شد كه...
محمد صادقی

همزمان با روز بزرگداشت شهدا، پاسخ به اين پرسش بررسي شد كه چرا ما بايد در سينماي ايران شاهد بيكاري بخش اعظمي از سينماگران دغدغه مند حوزه مقاومت و دفاع مقدس باشيم و به جاي توليد آثار استراتژيك فيلم هايي با مضامين «همجنس‌گرايانه»، «فمنيستي» و... توليد شود؟ چرا امروزه ما به جايي رسيده ايم كه براي مديران و مسئولان سينمايي‌مان تنها خوشامد غربي‌ها و جشنواره‌هاي غربي مهم است؟
شهيد سيدمرتضي آويني نيز در اين باره مي‌گويد: «پندار ما اين است كه ما مانده ايم و شهدا رفته‌اند، اما حقيقت آن است كه زمان، ما را با خود برده است و شهدا مانده اند.» اما سؤالي كه همزمان با روز بزرگداشت شهدا به هر ذهن آگاه و بيداري خطور مي‌كند اين است كه ما اساساً در كشورمان براي زنده نگه داشتن ياد و نام شهدا، اهداف و آرمان‌هاي آنها و آنچه باعث شد تا آنها از دنيا بگذرند و به ره سعادت برسند چه كرده ايم؟ در همين رابطه با چهار نفر از سينماگران كشور گفت‌وگو كرديم كه شرحش را در ذيل مي‌خوانيد.

بي‌توجهي به مقام شهدا پسنديده نيست

سيدجلال دهقاني اشكذري كارگردان سينما در آستانه روز بزرگداشت مقام شهدا در رابطه با كم كاري سينما در قبال شهدا گفت: متأسفانه مديران فرهنگي و سينمايي درست در جايگاه‌شان قرار نگرفته‌اند و به همين علت است كه ما شاهد هيچ عملكرد مثبتي از سوي آنها براي پرداختن به موضوعات ارزشي و دفاع مقدسي نيستيم. اهميت پرداختن به زندگي شهداي مدافع حرم، انقلاب اسلامي و هشت سال دفاع مقدس در سينما و تلويزيون بسيار بالاست و قطعاً خود مديران و مسئولان فرهنگي كشور هم نسبت به اين اهميت واقف هستند چراكه ما شاهد آن هستيم كه مرتباً در مجالس و همايش‌هاي گوناگون و در سخنراني‌ها و مصاحبه‌هاي‌شان از لزوم پرداختن به اين قبيل موضوعات سخن مي‌گويند اما متأسفانه در عمل هيچ اقدامي انجام نمي‌دهند و همه چيز در حد شعار و وعده و حرف باقي مي‌ماند.

«شهادت» بخش مهمي از سبك زندگي اسلامي است

محمدرضا شرف الدين مديرعامل سابق انجمن سينماي انقلاب و دفاع مقدس و تهيه كننده سينما نيز در اين رابطه گفت: «شهادت» بخش مهمي از سبك زندگي اسلامي است و اين سبك زندگي بايد در سينما مورد توجه قرار بگيرد. اساساً فرهنگ ما و آنچه به اسم اسلام و انقلاب اسلامي در رابطه با آن صحبت مي‌كنيم و شعار مي‌دهيم بحث سبک زندگي اسلامي است؛ زندگي اسلامي چيزي است كه بر اساس دين و شريعت و بايد و نبايدها و مقررات و قوانين براي يك زندگي باكيفيت و صحيح و انساني در اين دنيا بر اساس آموزه‌هاي ديني تبيين مي‌شود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار