4 دستگاه ناراضي‌تراش در صدر گزارشات از رشوه
کد خبر: 899335
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003lxP
تعداد نظرات: ۴ نظر
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۱:۵۹
به ابتكار يك گروه دانشجويي سايتي راه‌اندازي شده كه گزارشات مردمي را از دريافت و پرداخت رشوه بدون فاش شدن نام منتشر مي‌كند...
نيره ساري

خلاقيت جمع دانشجويي در راه‌اندازي يك سايت با هدف بسط شفافيت نشان مي‌دهد كه شهرداري، پليس راهنمايي و رانندگي به خصوص در بخش عدم خلافي و جرائم رانندگي و اداره ماليات در صدر درخواست‌هاي زير ميزي قرار دارند.
نكته جالب اين است كه سال گذشته نيز شهرداري به عنوان يكي از چهار دستگاه ناراضي‌تراش از سوي ديوان عدالت اداري معرفي شد كه بيشترين شكايات مردمي را به خود اختصاص داده بود. افزون بر اين، براساس گزارش وضعيت سامانه انتشار و دسترسي آزاد به اطلاعات نيز شهرداري‌ها به ويژه شهرداري تهران از جمله دستگاه هايي هستند كه به‌رغم تأكيد فراوان و گزارش‌هاي مختلف به‌عنوان غايبان بزرگ سامانه دسترسي آزاد به اطلاعات شناخته مي‌شوند. اين گزارش‌هاي مردمي درباره فساد و رشوه مي‌تواند گامي بسزا و مهم در بسط شفافيت و نظارت بيشتر باشد.
اگر در يكي از ادارات و سازمان‌هاي دولتي مجبور به دادن رشوه شديد يا از شما زيرميزي درخواست شد، حتي اگر آن رشوه را نپرداختيد، مي‌توانيد آن را بدون اينكه هويت‌تان فاش شود، در سايت «زيرميزي» گزارش كنيد. اگر كارمندي از شما زيرميزي نخواست هم مي‌توانيد به عنوان نمونه برخورد حرفه‌اي و قانوني گزارش كنيد.

ايده‌اي براي رفع خرده فسادها

اين اقدام ابتكار يك گروه دانشجويي است كه با هدف ارائه گزارش خرده فسادها و نيز تخمين ميزان بيشترين آلودگي در ادارات و نهادهاي مختلف سايتي را به نام zirmizi.org راه اندازي كردند كه در آن بدون افشاي هويت افراد، خاطرات و گزارش‌هاي دريافت رشوه و ارائه آن بارگذاري مي‌شود. هرچند كه چنين سايتي به ظاهر تفريحي و بي‌اهميت جلوه مي‌كند، اما بي‌شك ارائه گزارش‌هاي مردمي در آن مي‌تواند سرنخي خوب باشد تا باتوجه به سبقه برخي نهادها و سازمان‌ها، نقطه معلومي براي شفافيت در بحث فساد قرار گيرد. مطابق آنچه در اين سايت از آمار ارائه شده در خصوص درخواست‌هاي زير‌ميزي نشان مي‌دهد، شهرداري داراي بيشترين آمار درخواست رشوه را دارد و پس از آن اين مدال بر گردن پليس راهنمايي و رانندگي و اداره ماليات مي‌افتد. جالب‌تر اين است كه گزارش زير‌ميزي‌هاي پرداخت شده نشان مي‌دهد كه عدم خلافي و جرايم رانندگي در صدر پرداخت‌هاي مردمي است و پس از آن اين مدال به بخش تسريع در رسيدگي پرونده و صدور مجوز ساخت و ساز تعلق مي‌گيرد.

صدر‌نشيني دستگاه‌هاي ناراضي‌تراش براي دريافت رشوه

اين آمار در حالي است كه پيشتر از اين نيز شهرداري يكي از همان چهار دستگاه و نهاد ناراضي‌تراش از سوي ديوان عدالت اداري معرفي شده بود كه در صدر بيشترين شكايات مردمي است.
چنانچه نارضايتي از رفت و آمد‌هاي اداري در نهادها و سازمان‌هايي همچون شهرداري، پيچيدگي‌هاي خاص موجود در اين نهادها كه استعداد ايجاد سردرگمي را دارند، بوروكراسي‌هاي پيچيده و ملال‌آور و رشوه‌خواري هرچند اندكي از كارمنداني كه مستقيم و مؤثر با مردم در ارتباط هستند، باعث شده تا حجم نارضايتي و شكايات از اين برخي دستگاه‌ها از جمله شهرداري افزايش پيدا كند و به اصطلاح نهادهاي ناراضي‌تراش محسوب شوند.
افزون بر مورد فوق،‌نكته ديگر اين است كه چندي پيش نيز گزارش وضعيت پاسخگويي در سامانه انتشار و دسترسي آزاد به اطلاعات نشان مي‌داد كه همان دستگاه‌هاي ناراضي‌تراش از جمله شهرداري جزو غايبان ارائه گزارش در سامانه مذكور هستند. در نهايت اينكه اين سايت مي‌تواند ايده و محك خوبي براي سنجش ميزان فساد در دستگاه‌هاي اداري كشور باشد و همچنين رصد دقيق گزارش‌هاي تك‌تك افراد از خاطرات ارائه رشوه نيز بي‌شك گامي در جهت كاهش فساد و بسط شفافيت قرار گيرد، البته اگر ترسي از شفافيت وجود نداشته باشد و اراده‌اي براي از بين بردن آن از سوي مسئولان وجود داشته باشد.

غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۴
بام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
0
0
ناراضی تراش عجب بعدا ماهم ناراضی هستیم چه باید بکنیم کیوببینیم
ترکمانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
0
0
متآسفانه در ادارت دولتی با مشکلات عدیده ای مواجه هستیم ؛ عدم پاسخگوئی به مراجعات و سر وقت سرکار ظاهر نشدن و یا در پشت میز نبودن کارمندان به بهانه های مختلف موجب سرگردانی مراجعه کنندگان گردیده و میگردد . جواب سربالا دادن به مراجعه کنندگان بجای پاسخگوئی و راهنمائی آنان از دیگر مواردی است که وجود دارد . درخواست ...خصوصا" در اداراتی مانند سازمان امور مالیاتی متآسفانه به شکل روزمره درآمده بدون آنکه برخوردی با این معضل صورت گیرد . عدم اطلاع مراجعه کنندگان از قوانین مالیاتی و صحیح پر نکردن اظهارنامه ها موجب سو استفاده از مراجعه کنندگان در سازمان امور مالیاتی میگردد . بایستی ریشه این فساد را خشکاند در غیر اینصورت اثرات بسیار سو اقتصادی و اجتماعی خواهد داشت .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
0
0
با سلام . در سنت خداوند همه مردم دارای یک هویت (با هر دین . اعتقاد وعقیده ...) هستند .و هر هویت در قبال اعمال و رفتار خویش پاسخگو می باشد . بگذزیم . قبل از انقلاب افرادی که در فکر خلاف بودند مانند (قاچاق چیان کلا. ارز . مواد مخدر افراد شرورو زورگیر .دزد دان وفرار مالیاتی و.عیره .....) جهت فرار از مجازات قانون . تلاش می کردند که دارای دو و یا چند هویت داشته باشند . در ان زمان هویت فرد را شناسنامه تعیین می کرد . لذا انها دارای چند شناسنامه بودند . در سال 57 انقلاب اسلامی پیروز شد و نظام اسلامی مستقر گردید . یکی از وظایف مهم نظام اسلامی در جهت اسقرار سنت الهی در جامعه این بودکه همه دارای یک هویت کارت ملی هوشمند باشند . تا در مقابل اعمال و رفتار خویش در تمامی جهات مانند عدم احترام به مالکیت فردی و عمومی . قوانین نظام اسلامی و غیره پاسخگو باشند . و انجائیکه این وظایف به قوه قضائیه سپرده شده بود لذا بازوی قوه قضائیه یعنی اداره ثبت واحوال شروع به ارائه کارت ملی هوشمند نمود . قرار بود که تاپایان سال 96 همه دارای یک کارت هوشمند ملی باشند .و در سال 97 طرح پاسخگو بودن افراد در مقابل اعمال و رفتار خویش در جامعه اجرا شود . شود ...عدم ناتوانی اداره ثبت و احوال باعث شد که متاسفانه در سال 97 نیز باید صبر کنیم .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
0
0
بنده تا حالا با شهرداری کاری نداشتم ولی اخیر کاری در شهرداری داشتم و متوجه شده رشوه گیری سازمان یافته در شهرداری تهران حاکم شده است هر کسی خواست می توانم ثابت کنم 0912421....
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار