امضای سند راهکارهای اجرایی تفاهم نامه همکاری صداوسیما و راشاتودی
کد خبر: 899329
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003lxJ
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۶
با حضور رئیس این شبکه روسی و معاون برون مرزی رسانه ملی؛
معاون برون مرزی صداوسیما در دیدار با مدیر شبکه راشاتودی روسیه بر لزوم تشکیل اتحادیه رسانه های جریان غیرهمسو با رسانه های غربی تاکید کرد.
الکسی نیکولوف، مدیر شبکه راشاتودی روسیه ضمن بازدید از پرس تی وی و هیسپان و امضای سند راهکارهای اجرایی تفاهم نامه همکاری میان صداوسیمای جموری اسلامی ایران و شبکه راشاتودی (RT) جهت تقویت همکاری های رسانه ای، تاکید کرد : پرس تی وی و راشاتودی دو قطب مهم مبارزه با امپریالیسم اند و می توانند در رساندن صدای متفاوت با صداهایی که این روزها از رسانه های غربی شنیده می شود، بسیار موثر باشند.
الکسی نیکولوف مدیر شبکه راشاتودی روسیه که به دعوت معاونت برون مرزی رسانه ملی به تهران سفر کرده، عصر روز گذشته، به همراه هیات همراه جهت بازدید از شبکه های پرس تی وی و هیسپان تی وی و بررسی مفاد سند راهکارهای اجرایی تفاهم نامه دوجانبه با صداوسیما که پیش تر به امضای مشترک وی و دکتر علی عسگری رئیس رسانه ملی رسیده است، در مجموعه سعادت آباد معاونت برون مرزی حاضر شد.
در نشست مشترک هیات روسی با پیمان جبلی، معاون برون مرزی صدا و سیما دو طرف بر لزوم گسترش زمینه های همکاری رسانه ای تاکید کردند و سند راهکارهای اجرایی این همکاری به امضای طرفین رسید.
جبلی، معاون برون مرزی سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران با اشاره به روابط مثبت و موثر میان شبکه های پرس تی وی و راشا تودی در طی سال های اخیر عنوان کرد: ارتباط میان شبکه های پرس تی وی و راشا تودی به طور قابل توجهی افزایش یافته که این همکاری را می توان یکی از نتایج افزایش همکاری های میان کشورهای ایران و روسیه در طی سال های اخیر دانست.
به گفته جبلی، راشا تودی با ظهور خود در فضای رسانه ای جهان توانست نقش خود را به عنوان شبکه ای که در خلاف جهت رسانه های غربی گام برمی دارد، به خوبی ایفا کند و تاثیرگذاری موثری را بر مخاطبان داشته باشد. اکنون راشا تودی به رسانه ای غالب تبدیل شده و توانسته گفتمان موفقی را ایجاد کند.
معاون برون مرزی صداوسیما و رئیس شبکه پرس تی وی، با اشاره به فشارهایی که پس از پیروزی انقلاب بر ایران و رسانه های ایرانی تحمیل شده، عنوان کرد: ما در ایران سعی کردیم تا صدایمان را به مردم منطقه و کشورهای جهان برسانیم اما ایران در طی این چهل سال، با محدودیت ها و تحریم های متعددی رو به رو بوده است که بخشی از آن مربوط به مسائل اقتصادی بود. اما به اعتقاد من، تحریم اصلی این بود که به ما این اجازه داده نشد تا صدای خود را به مردم جهان برسانیم که این تحریم، بسیار بزرگ‌تر از تحریم اقتصادی است.
جبلی در ادامه ضمن اشاره به اهداف و نقاط مشترک متعدد میان کشورهای ایران و روسیه خاطرنشان کرد: همکاری شبکه های پرس تی وی و راشا تودی می تواند در رساندن صدای متفاوت با صداهایی که این روزها از رسانه های غربی شنیده می شود، بسیار موثر باشد.
الکسی نیکولوف، رئیس شبکه راشا تودی روسیه نیز در این مراسم به وجوه مشترک میان شبکه های پرس تی وی و راشا تودی اشاره و خاطرنشان کرد: این دو شبکه، از زوایه ای متفاوت نسبت به رسانه های غربی به رویدادهایی که در منطقه و همچنین جهان اتفاق می افتند، می نگرند.
در واقع، تا قبل از ظهور شبکه هایی همچون راشا تودی و پرس تی وی، شما تنها یک جنبه از اخبار را که از طریق رسانه های غربی ارائه می شدند، می دیدید. این رسانه ها تظاهر می کردند که تمامی اطلاعات را در اختیارتان قرار دادند و تا زمانی که شبکه های پرس تی وی و راشا تودی به طور جدی وارد عرصه نشده بودند، نادرستی این ادعا قابل تشخیص نبود.
رئیس شبکه راشا تودی، از مشکلات و همچنین سنگ‌اندازی هایی که از سوی غربی ها در مسیر فعالیت این شبکه و شبکه هایی همچون پرس تی وی انجام می شود گفت و افزود: زمانی که شاهد چنین رفتارهایی از سوی رسانه های غربی هستیم، مطمئن می شویم که راه خود را درست رفته ایم و علی رغم محدودیت هایی که در این مسیر با آن موجه بوده ایم، توانستیم متفاوت باشیم و صدایی متفاوت را به گوش جهانیان برسانیم.
او در خصوص تجهیزات و امکانات موجود در شبکه پرس تی وی عنوان کرد: اگرچه تجهیزات شبکه پرس تی وی در مقایسه با میلیون ها دلاری که رسانه هایی همچون بی‌بی‌سی در این زمینه خرج کرده اند قابل مقایسه نیست، اما پرس تی وی و راشا تودی از امکانات تقریبا یکسان و مشابهی برخوردارند و توانسته اند علی رغم تمامی محدودیت های مالی، به رقیبی جدی و نگران‌کننده برای رسانه های غربی تبدیل شوند.
در پایان این نشست، تفاهم نامه ای در جهت افزایش همکاری های رسانه ای و اهداف مشترک بین شبکه پرس تی وی و راشاتودی به امضا رسید تا زمینه مساعدی برای هرچه بهتر شدن روابط میان دو شبکه فراهم گردد.
در دیدار رئیس شبکه RT با معاون برون مرزی صداوسیما و رئیس شبکه پرس تی وی، از شبکه راشا تودی؛ آناستاسیا گرنکو مدیر ارتباط با رسانه های خارجی ، مایا مانا مدیر بخش عربی، کارین ملیکیان مدیر بخش همکاری های بین المللی، بنیامین دیاب مدیر بخش توسعه روابط خاورمیانه و الکسی سولوتین تهیه کننده ارشد و از مقامات معاونت برون مرزی رسانه ملی؛ مهدی مجتهد قائم مقام معاونت برون مرزی و مدیر شبکه آی فیلم، علی اجاره دار مدیر شبکه هیسپان تی وی، علی صالحی مدیر شبکه العالم و جمعی از مدیران مجموعه سعادت آباد معاونت برون مرزی صدا و سیما به همراه اصحاب رسانه حضور داشتند.
نیکولوف و میهمانان همراه، در پایان این نشست، از نیوزروم و وب سایت پرس تی وی و هیسپان تی وی بازدید کرده و از نزدیک با فرآیند تولید خبر و پخش آن در دو شبکه مهم معاونت برون مرزی صداوسیما آشنا شدند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار