طرح ترسیب کربن نیازمند فرهنگ سازی و مشارکت روستاییان
کد خبر: 899280
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003lwW
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۲
طرح بین المللی تعمیم ترسیب کربن به بهبود شرایط اقتصادی و اجتماعی و توسعه پایدار جوامع روستایی و محلی می اندیشد که تحقق همه جانبه آن در کشور به ویژه در سمنان نیازمند فرهنگ سازی و مشارکت فراگیر روستاییان است.

سال 1990 به دنبال گسترش فقر و تخریب زمین ، کنوانسیون مبارزه بابیابان زایی و کاهش آثار خشکسالی با شرکت 170کشورزیر نظر سازمان ملل متحد تشکیل شد ، یکی از برنامه های آن طرح ترسیب کربن است و کشور ایران نیز جزو نخستین کشورهایی بود که به آن پیوست .
ترسیب کربن که از آن با عنوان مدیریت مشارکتی منابع و توسعه پایدار روستایی نیز نام برده می شود، طرحی است که اجرای آن از سال های ابتدایی دهه هشتاد به منظور مقابله با بیابان زایی در ایران آغاز شده و با چنان موفقیتی همراه بوده که در سال 2017 جزو 10 طرح برتر توسعه آسیا و اقیانوسیه به شمارآمده است.
شنیدن عبارت ترسیب کربن برای آنان که با این طرح آشنا نیستند، ممکن است این تصور را ایجادکند که فقط عده ای برای انجام کاری علمی و تخصصی مامور شده اند در صورتی که اجرای این طرح ابعادی گسترده داشته و نیاز به همکاری مردم به ویژه روستاییان دارد.
اصطلاح ترسیب کربن به جذب دی اکسید کربن اضافی موجود در هوا توسط گیاهان گفته می شود. دی اکسید کربنی که افزایش بی رویه آن در جو، سبب گرمای زمین شده و در نهایت کاهش بارندگی و خشکسالی را در پی دارد. اکنون و پس از سال ها دخالت و دستکاری انسان در طبیعت، وقت آن رسیده است که زمین ، خود برای نجاتش به کمک بشر بیاید.
از سوی دیگر، کمبود بارش، بیابانزایی و فقر حلقه های متصل به یک زنجیره هستند و این موضوع نشان می دهد، چگونه صنعتی شدن دنیا به نفع ثروت اندوزی عده ای، فقر و بیکاری مردم در گوشه ای دیگر از این کره خاکی را به همراه دارد.
اجرای طرح ترسیب کربن در سه بخش محلی، ملی و بین المللی صورت می گیرد و برای انجامش دولت، سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، UNDP یا همان برنامه عمران ملل متحد و هر آن کس که بتواند گامی در این راه بردارد، اثرگذار هستند.
ترسیب کربن هدفی جهانی است اما بهبود شرایط اقتصادی و اجتماعی نخستین هدف اجرای طرح در میان جوامع روستایی و محلی است که می تواند احیای مراتع را نیز برای کشور به همراه داشته باشد. یکی از مهم ترین ویژگی های این طرح، بکارگیری روش های بومی با استفاده از نیروی انسانی محلی و به خصوص مشارکت زنان در فعالیتی اجتماعی است که به دنبال آن درآمدزایی برایشان رقم بخورد.
اجرای طرح ترسیب کربن در برخی از استان های کشور آغاز شده و قرار است به زودی همه استان ها، پذیرای این طرح بین المللی باشند. در این راستا مسوولان استان سمنان هم به منظور توسعه روستایی و کاهش مهاجرت روستاییان، ترسیب کربن را در 53 هزار هکتار از عرصه های آن اجرا می کنند. تشکیل صندوق های اعتباری با مشارکت جوامع محلی در منطقه سرکویر و کوه زر در جنوب دامغان نمونه ای از این تلاش است.
طی مطالعاتی 24 منطقه بحران فرسایش بادی در استان شناسایی شده که از این تعداد، شهرستان شاهرود با دارا بودن 13 کانون فرسایشی، بیشترین تعداد را به خود اختصاص داده و همین موضوع بیانگر ضرورت توجه ویژه به اجرای ترسیب کربن در این شهرستان است.
فرماندار شاهرود در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، بر حمایت از اجرای این طرح در شهرستان تاکید کرد و گفت: کاهش مهاجرت روستاییان به شهرها ، یکی از مهم ترین برنامه های دولت تدبیر و امید است و طرح ترسیب کربن یکی از مهم ترین برنامه هایی است که می تواند برای رسیدن به این هدف، راه گشا باشد.
سید محمدرضا هاشمی با بیان اینکه برخی از نقاط شهرستان مانند طرود ظرفیت اجرای این طرح را دارا هستند، یادآور شد: مقابله با بیابانزایی، کاهش مهاجرت روستاییان، کاهش فقر ، ایجاد اشتغال و مبارزه با بسیاری از معضلات اجتماعی از جمله مزایای اجرای این طرح در روستاها است.
وی ادامه داد: خشکسالی در سال های اخیر صدمات بسیاری بر پیکر اقتصاد روستاهای این شهرستان وارد کرده و به همین دلیل تمام دستگاه های اجرایی شاهرود موظف هستند برای اجرای طرح ترسیب کربن همکاری کنند.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شاهرود هم در گفت و گو با ایرنا، از اجرای این طرح در بخش مرکزی شاهرود خبر داد و گفت: پروژه های نهال کاری در قالب صندوق های ترسیب کربن در روستاهای طرود، سطوه، بیدستان و مهدی آباد اجرا شده است .
محمد رضا کشاورزیان میزان هزینه این طرح را سه میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: نهال کاری توسط اعضای صندوق در سطح 200 هکتار از مراتع این دهستان انجام می شود.
وی ادامه داد: مردم مسوولیت اجرای طرح را بر عهده داشته و در قبال آن دستمزد دریافت می کنند و پس از آنکه سود حاصل از اجرای پروژه به صندوق واریز شد، تسهیلات قرض الحسنه به آنان اعطا می شود.
کشاورزیان با بیان اینکه تاکنون 860 میلیون ریال سود به حساب صندوق های روستایی واریز شده، یادآور شد: به این ترتیب مردم روستا هم در پیشبرد پروژه ای بین المللی نقش ایفا کرده و هم به بهبود اوضاع اقتصادی منطقه خود کمک می کنند.
علینقی حیدریان مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان هم در گفت وگو با ایرنا اعلام کرد: طرح بین‌المللی تعمیم ترسیب کربن با همکاری دفتر برنامه عمران سازمان ملل متحد باهدف افزایش توسعه روستایی و بیابان‌زدائی در 53 هزار هکتار از عرصه طبیعی استان سمنان ودر20 منطقه اجرا می‌شود که از این تعداد 13 منطقه در شاهرود، 6 منطقه در دامغان، چهار منطقه در گرمسار و 2 منطقه در سمنان است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار