نمایندگان مجلس: وزارت خارجه بايد سفير انگليس را احضار كند
کد خبر: 898851
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003lpb
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۰:۰۱
رئيس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در واکنش به حمله هواداران فرقه تشیع انگلیسی به سفارت کشورمان در لندن گفت: وزارت خارجه اقدامات لازم را در خصوص حمله متعرضان به سفارت ايران در لندن انجام دهد و سفير انگليس را بايد احضار كرده باشد و مطالبات لازم را در اين زمينه مطرح كند.

به گزارش مهر، علاءالدين بروجردي رئيس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس درخصوص حمله متعرضان به سفارت ايران در لندن، اظهار داشت: همه مسئوليت امنيت سفارت ايران در انگليس يا هر نقطه ديگر، بر اساس كنوانسيون مربوطه برعهده دولت محل است، بنابراين دولت انگليس بايد همه مسئوليت‌هاي اين تعرض به سفارت جمهوري اسلامي ايران را بپذيرد و به مسئوليت‌هاي خود نيز عمل كند. رئيس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينكه حفاظت سفارتخانه‌ها به طور اخص توسط نيروهاي امنيتي و پليس انجام مي‌شود، تصريح كرد: ورود اين افراد به بالكن سفارت و تعرض به نمايندگي جمهوري اسلامي ايران در لندن نمي‌تواند بدون موافقت يا چشم‌پوشي نيروهاي امنيتي و پليس انگليس صورت گرفته باشد.
وي افزود: دولت انگليس بايد مسئوليت اين ناهنجاري امنيتي عليه نمايندگي جمهوري اسلامي ايران در لندن را برعهده گيرد و در اين زمينه پاسخگو باشد. برودجري در تشريح علت وقوع چنين حادثه‌اي، ادامه داد: بر اساس آنچه اعلام شده اين افراد از گروه شيرازي هستند، ولي آنها در واقع عددي در مسائل امنيتي نيستند، بنابراين این اقدام يك نمايش تبليغاتي براي عرض اندام در افكار عمومي و تبليغات است نه بيشتر. رئيس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينكه وزارت خارجه اقدامات لازم را در اين زمينه انجام دهد و سفير انگليس را بايد احضار كرده باشد و مطالبات لازم را در اين زمينه مطرح كند، گفت: هرگونه خسارت وارده به سفارت ايران بر عهده دولت انگلستان خواهد بود.

پيگيري حمله به سفارتخانه كشورمان در كميسيون امنيت ملي مجلس

سيدحسين نقوي حسيني نيز در واكنش به حمله صورت گرفته به سفارت ايران در لندن، گفت: طبق گزارش اوليه دريافت شده، افرادي كه به سفارت كشورمان حمله كرده‌اند متعلق به جريان شيعه لندني و به عبارتي افراد گروه صادق شيرازي هستند. نماينده مردم ورامين و پيشوا در مجلس شوراي اسلامي تصريح كرد: چهار نفر از افرادي كه به سفارتخانه ايران حمله كردند توسط پليس لندن دستگير شده‌اند و موضوع در حال پيگيري است.
وي ادامه داد: موضوع حمله صورت گرفته به سفارت ايران در لندن حتماً در كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي بررسي و پيگيري خواهد شد و از دستگاه ديپلماسي نيز گزارش‌هاي لازم دريافت مي‌شود. سخنگوي كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي خاطرنشان كرد: بايد يادآور شد كه وزارت امورخارجه كشورمان به دولت انگلستان تذكر داده و اعتراض كرده است، بر اين اساس ظاهراً آنها نيز به خاطر اين اتفاق عذرخواهي كرده‌اند زيرا مسئوليت حفظ و حراست از سفارتخانه مستقيماً بر عهده دولت انگلستان است.

كم‌كاري پليس لندن در جريان تعرض به سفارت ايران كاملاً روشن است

همچنين كمال دهقاني فيروزآبادي در خصوص حمله متعرضان به سفارت ايران در لندن، گفت: اشغال و حمله به سفارت ايران در لندن قابل بررسي است، در واقع اينكه چه كساني و با چه انگيزه‌اي سفارت ايران را اشغال كردند، داراي اهميت است، از سوي ديگر مسئوليت دولت انگليس در جريان اين حادثه قابل تأمل است. نماينده مردم تفت و ميبد در مجلس شوراي اسلامي با يادآوري حمله به سفارت ايران توسط تعدادي از طرفداران فرقه شيرازي، تصريح كرد: فرقه شيرازي نماد شيعه انگليسي هستند كه عامل تفرقه بين مسلمانان است. در جريان اين اقدام نيز شعارهايي تفرقه انداز بين مسلمانان چون لعن عايشه و خلفاي راشدي را سر دادند.
وي با بيان اينكه فرقه شيرازي تفاوتي با وهابيت ندارند، افزود: وهابيت تيشه به ريشه اسلام مي‌زند، شيعه انگليسي هم همين اقدامات را انجام مي‌دهد كه در نهايت سبب افزايش اختلاف و خون و خونريزي بين مسلمانان مي‌شود. اين گروه‌ براي اسلام خطرناك هستند، ضمن آنكه عاملي در دست انگليسي‌ها، امريكايي‌ها و رژيم اشغالگر قدس هستند. دهقاني فيروزآبادي ادامه داد: اين گروه‌ها در جنگ‌هاي جديد نيز به عنوان ابزاري در دست اطلاعاتي و امنيتي غربي شدند تا بين مسلمانان تفرقه بيندازند، در نهايت هم بهره اين اختلافات را انگليسي‌ها، امريكايي‌ها و رژيم صهيونيستي مي‌برد. وي يادآور شد: از سوي ديگر اينكه دولت انگليس اجازه اشغال سفارت ايران را به چنين شكلي داده يعني به كنوانسيون وين اعتقادي ندارند و حالت بدبينانه‌تر اينكه به نظر مي‌رسد با اين گروه‌ها همكاري كردند. در حالي كه كنوانسيون وين اجازه ورود به سفارت ديگر كشورها بدين شكل را نمي‌دهد. اين نماينده مردم در مجلس شوراي اسلامي معتقد است: دولت انگليس مسئول حفاظت از ديوار و محدوده سفارت هستند، لذا ورود اين افراد بدين شكل جاي بسي سؤال است. كم كاري پليس لندن نيز در اين ميان به وضوح مشخص است. نايب رئيس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي، تأكيد كرد: دستگاه ديپلماسي جمهوري اسلامي بايد محكم در برابر اين اقدام بايستد، لذا بريتانيا بايد پاسخگو باشد. كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي نيز قطعاً به اين مسئله ورود خواهد كرد و اطلاعات مفصلي را از مسئولان مربوطه دريافت خواهيم كرد.

منبع: مهـــر
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار