اگر در برف گير کرده ايد بخوانيد و بخنديد!
کد خبر: 893292
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003kNw
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۶

نويسنده:محمدرضاهاديلو

با آغاز بارش شدید برف و بوران در بسیاری از مناطق کشور که اطلاع رسانی در مورد آن در شبکه هاي مجازي و به صورت جسته و گريخته صورت گرفته بود ، بسیاری از مردم دچار مشکلاتی شدند و تعداد تصادفات جاده ای نیز افزایش یافت. با وجود استمرار بارش ها در بسیاری از مناطق کشور هنوز هم مشکلات پیش آمده حل نشده است و نیاز به عملیات های امداد و نجات محسوس است.

*توصيه هاي خنده دار

در پی بارش‌ برف سنگين در بسياري از استانهاي ايران که راه هاي مواصلاتي زيادي را مسدود و رانندگان و مسافران را در آنها گرفتار کرد، معاون اول رییس جمهور بر ضرورت اقدامات فوری و لزوم بکارگیری همه امکانات و ماشین آلات برای برفروبی از جاده‌ها و معابر و روانسازی راه‌ها در کل کشور تاکيد کرد.

اما در کنار اين تاکيدات، سازمان هلال احمر کشور هم به در برف ماندگان توصيه هايي کرد که هنوز معلوم نيست کساني که به يکباره گرفتار برف و کولاک شده اند چطور بايد اين توصيه ها را عملي کنند!

اگر در کولاک یا برف داخل خودرو محبوس شدید، این توصیه‌های را جدی بگیرید. "ابتدا در گوشه‌ای توقف کنيد و ‌چراغ‌های خطر را روشن کنید. سپس در جایی توقف کنید که ‌احتمال پیداشدن ‌توسط گروه نجات زیاد باشد. در چنین شرایطی‌، نباید اقدام به پیاده‌روی کنید ‌مگر آنکه در آن حوالی ساختمانی پیدا کنید که امکان پناه گرفتن وجود داشته باشید. همچنين برای گرم نگهداشتن بدن تان نرمش کنید، اما خود را بیش از حد خسته نکنید و اگر چند نفر هستید به همدیگر تکیه زده و از کت ‌و پالتو به عنوان روانداز استفاده کنید. به نوبت بخوابید. همواره باید یک نفر بیدار باشد تا به گروه نجات علامت بدهد."

ابتدا بايد گفت کسي که به يکباره در برف گرفتار مي شود، ديگر حق انتخابي ندارد که بخواهد در جاي خوب باشد يا بد و ثانيا مگر کساني که در جاده ها گرفتار مي شوند در کوره راه هاي کوهستاني هستند که امداد رسانان نتوانند به سرعت آنها را پيدا کنند؟ مخصوصا امداد رسان مديريت عريض و طويل بحران که هر لحظه آماده خدمات ويژه براي حوادث مختلف است!

در ادامه اين توصيه ها آمده: "مایعات بنوشید تا دچار کم آبی نشوید. مواظب باشید که باتری خودرو از کار نیفتد و در شب‌، چراغ داخل خودرو را روشن کنید ‌تا امدادگران و گروه نجات بتوانند ‌شما را ببینند."

و شاهکار توصيه ها براي کسي که در بين برف و در راه مانده اينکه :"اگر در جایی دور گرفتار شده اید، می‌توانید با استفاده از سنگ یا شاخه درختان کلماتی نظیر کمک یا SOS را با حروف بزرگ روی برف بنویسید تا توجه امدادگران و گروه نجات را از داخل هلیکوپتر یا هواپیمای جستجو جلب کند."

بي شک اين توصيه ها براي کهنورداني است که در اوج برف و کولاک در مسيرهاي صعب العبور گرفتار مي شوند، نه رانندگاني که در راه ها و جاده هاي بدون امکانات گير کرده اند.

البته اين توصيه ها آنقدر هم خنده دار نيست وقتي نجفی شهردار تهران از عموم شهروندان درخواست کرد جز در موارد اضطراری از منزل خارج نشوند!

برف، باران، آلودگي هوا و هر اتفاق ديگر به يک جمله ختم مي شود. آن هم اينکه " جز در موارد اضطراری از منزل خارج نشوند!"


نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار