کد خبر: 892765
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003kFR
تعداد نظرات: ۱۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۷ بهمن ۱۳۹۶ - ۲۲:۰۱
از واژه «براندازيم» كه امروز هشتگ اعتراضي به مواضع خاتمي است نبايد به سادگي عبور كرد. در كشور انقلاب شده ايران وجود برانداز قابل كتمان نيست...
دکتر عبد‌الله گنجی
از واژه «براندازيم» كه امروز هشتگ اعتراضي به مواضع خاتمي است نبايد به سادگي عبور كرد. در كشور انقلاب شده ايران وجود برانداز قابل كتمان نيست و ما خوش‌بيني موسوي را نداريم كه ضد‌انقلاب را به تعداد انگشتان يك دست مي‌دانست. اما اينكه براندازان امروز خود را جدا شده از قافله خاتمي مي‌دانند درس‌آموز است. ممكن است خاتمي در مقابل نقدهايي كه از سوي نيروهاي انقلاب به مشي و مرام او صورت مي‌گيرد، بگويد ما درصدد جذب بوديم يا با حركت بر مدار اسلام حداقلي به دنبال جلوگيري از ريزش‌ها بوديم. اما امروز ديگر اين فرضيه باطل شده است؛ چراكه خاتمي نه تنها جذب نداشته است بلكه بخشي از اصلاح‌طلبان هم با «عبور از خاتمي» به مخالفان جدي نظام تبديل و رهسپار ديار دشمن شدند. مشي و مرام خاتمي نه تنها موجب جذب نشد كه آنان هم كه دل در گرو وي داشتند با زبان بي‌زباني به وي مي‌گويند: ما به اين دليل با شما احساس هارموني مي‌كرديم كه احساس مي‌كرديم شما برانداز هستيد، اما اگر بخواهيد سخني در تأييد نظام بگوييد ما صف خود را جدا مي‌كنيم، ما برانداز هستيم. 

دفتر تحكيم وحدت كه از حاميان جدي ايشان در 1376 بود، وقتي به عبور از خاتمي تن داد و در مرداد1381 نيز در نشست دانشگاه شهركرد از جبهه دوم خرداد خارج شد به اين دليل بود كه ابتدا برداشت براندازانه از مواضع و مشي چند پهلوي خاتمي داشت و به نااميدي رسيد. بنابراين تجربه طولاني سياست‌ورزي خاتمي بايد وي را به اين نقطه رسانده باشد كه نظام جمهوري اسلامي جايي نيست كه بشود وسط لحافش خوابيد. به همين دليل است كه خاتمي چوب دو سر طلايي است كه نيروهاي انقلاب وي را برانداز مي‌دانند و براندازان وي را متهم به بازي دوگانه مي‌كنند و براي وي عشوه مي‌آيند و شيپور «عبور» مي‌زنند.

خاتمي امروز راحت‌تر مي‌تواند قضاوت كند كه مفروض بخشي از حاميان توقع حركت براندازانه از ايشان - و ايضاً اصلاح‌طلبان – بوده است. ممكن است سؤال شود كه كدام اقدام خاتمي موجب اين فهم شده است؟ در پاسخ نبايد حتماً اقدامات سلبي را برشمرد. فهم براندازانه لزوماً از سخنراني يا بيانيه صريح براندازانه يا اسلحه به دست گرفتن برنمي‌آيد، آنچه براندازان را به خاتمي اميدوار كرده است، القاي فاصله با سياست‌هاي كلي نظام، القاي دروغين تقلب بي‌سابقه به نظام، عدم جسارت در ايجاد فاصله با كساني كه عليه آرمان‌هاي امام و انقلاب در سال 1388 شعار دادند و سر تعظيم فرود آوردن مقابل استانداردهاي حيات سياسي- اجتماعي غرب و تساهل فرهنگي در تعاملات اجتماعي- آن هم دركسوت روحانيت- است. 

سراسر قرآن پر از مفاهيمي مانند تبري و تولي، حق و باطل، خير و شر، مؤمن و كافر، نور و ظلمت، طاغوت و  ايمان و ... است اما خاتمي ترجيح داده است مشي و مرامي داشته باشد كه مانند كوه يخ هر كس بخشي از آن را ببيند و مواضع چند پهلوي وي باعث فهم سيال و شناور از مواضع و ديدگاه‌ها وي شود و اينچنين «هر كسي از ظن خويش» با او پيوند بخورد يا فاصله بگيرد. عنصر محبوبيت به عنوان يك شاخص ممكن است با تغيير در شاخص‌هاي منزلت‌‌ اجتماعي يا «عرفي شدن منزلت‌ها» رخ دهد اما الگوي امام و رهبري كه عمر خود را براي اعتلاي ملتشان صرف كردند، اين را نشان نمي‌دهد. فرض بفرماييد رهبري در همين قضيه مؤسسات مالي اخير يك ابلاغ تند و تيزي به دولت مي‌زد كه سريعاً مشكلات مردم را حل كنيد، يك هفته پول همه را بدهيد و... توپ را در زمين دولت مي‌انداخت و عده‌اي براي او كف مي‌زدند. اين محبوبيت چه ارزشي دارد؟ امام فرمودند در اين باره بايد «حرف مردم را شنيد و در حد وسع كمك هم كرد.» داستان شجريان هم مصداق ديگري است كه مي‌توان بدان استناد كرد.

خاتمي بايد از خود بپرسد كه چرا به اينجا رسيده است كه وقتي تشكل ايشان در يك بيانيه از واژه «آشوب» و «دشمن» استفاده مي‌كند، مورد هجمه دوست‌دارانش قرار مي‌گيرد؟ چون مرام او تصويري توليد كرده است كه در فاصله با نظام جمهوري اسلامي معنادهي مي‌شود و خلاف آن برايش هزينه توليد مي‌كند. چرا دفاع خاتمي از نظام برايش هزينه دارد؟ چون او سعي كرده است يك پايش در نظام باشد و يك پايش در بيرون نظام و اينچنين از هر دو طرف خواهد خورد. حال از نگاه بيروني به جريان متبوع خاتمي بنگريد.

اپوزيسيون، خاتمي را محور يك جريان مي‌داند و روشنفكران اين جريان هم به رغم نفي «فردمحوري»، «اسطوره‌سازي»، «پدرسالاري» و «شيخوخيت» از او به عنوان توليدكننده سرمايه اجتماعي خود بهره مي‌برند، اما اين سرمايه از ديدگاه مخالفان نظام «برنظام» بايد باشد و از ديدگاه نيروهاي انقلاب «بر نظام» هست. اين «هست» و آن «بايد باشد» فضايي را براي خاتمي درست كرده است كه خود و اطرافيانش همه راه‌‌هاي  ممكن را مسدود مي‌بينند و در نتيجه همه همت خود را صرف «توليد محبوبيت» مي‌كنند. چه خوب است خاتمي همانند دهه 60 صريح باشد، مغازه چهار نبشش را تعطيل كند. اكثريت، يك حقيقت براي اداره جامعه است اما با معيار حق در روز واپسين او را مي‌سنجند. معتقدم خاتمي بايد در مقابل براندازان موضع صريح داشته باشد. پرستيژش در مقابل غربي‌ها به هم بريزد اشكال ندارد. نظام جمهوري اسلامي ايران و پرچمي كه امام برافراشت بدون هزينه نخواهد بود.

اين روزها كه احمدي‌نژاد كسي را غاصب مي‌خواند و كسي را رد مي‌كند و حملات خود به نظام را با شخصي كردن مسائل بازنمايي مي‌كند، برخي مي‌گويند صد رحمت به خاتمي! ببينيد ايشان چقدر نجيبانه رفتار مي‌كند. اگر خاتمي در جرگه اپوزيسيون تعريف مي‌شود، حرف درستي است. او به عنوان «اپوزيسيون نجيب» قابل احترام است. اما اگر ذيل پرچم انقلاب و رهبري امروز و امام ديروز خود را تعريف كرده است، اين نجابت بي‌معناست. در نظام جمهوري اسلامي همراهان صريح به اپوزيسيون نجيب ارجحيت دارند.
غیر قابل انتشار: ۷
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۱
ناشناس
|
United Kingdom
|
۰۲:۳۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۸
0
2
با بیرون زدن دم خروس "ما براندازیم" از دل جریان اصلاحات دیگر به سختی می توان جریان اصلاحات را به عنوان بخشی از جامعه سیاسی در ایران به حساب اورد...این جریان با عدم مرز بندی بین خود و "براندازان" و عدم برائت از انها نشان داد که میان "سیاست ورزی" و "براندازی" چندان فرقی نمی گذارد.
و مقاله به درستی اشاره کرده که نظام جمهوري اسلامي جايي نيست كه بشود وسط لحافش خوابيد.يك پا در داخل نظام باشد و يك پا در بيرون نظام باید صریح بود و مغازه چهار نبش خود را تعطيل کرد و اعلان فاصله نمود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۸
0
0
شفافیت چون آشکار ساز خطاهاست
پس هر طیفی اومده آنرا بر نتابیده.
فقط موقع امدن خودش رو منجی وضع منجلاب موجود یا مدافع حقوق پاایمال شده و.... معرفی کرده و یه شبه خودشو انداخته.
شفافیت با شاخص های جوندار نه از سر بازکنی لازم داریم.
مغلطه بازی و دو به هم زنی و... دوقطبی سازی کاذب و منجی سازی و... شگرد اونهاست که شعاری اند نه انقلابی با شاخصهای اصیل آن.
ناشناس
|
-
|
۰۸:۲۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۸
1
2
لعن ونفرین خدا برخاتمی ه... موسوی وکروبی
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۸
0
0
باسلام . کشور چین بعد از اتمام زیرساختها و تربیت نیروهای متخصص بخوبی توانست که از مدیریت دولتی به مدیریت خصوصی گذر کرده و به جهش اقتصادی بسار بزرگ برسد . و الان جزکشورهای بسیار پیشرفته می باشد . .برای این گذر ابتدار به اصلاح قانون کار اقدام نمود . الف = تبدیل قانون کا رمدیریت خدمات دولتی به قانون کار مدیریت خدمات خصوصی یعنی قانون کار (کارگر.کارفرما)وزارت کار 2= تجمیع و تبدیل کلیه صندوق های بازنشستگی دولتی به صندوق بازنشستگی وزارت کار(تامین اجتماعی ) 3= واگذاری کلیه مدیریتهای دولتی به مدیریت شخصی از قبیل صندوق بازنشستگی . بیمه ها . بانکها . بهداشت و درمان .صنایع به بخش خصوصی 4= نگهداری حاکمیت خود در صندوق بازنشستگی . صنایع سنگین و مادر . و غیره با داشتن حداکثر 49 % سهام بود .5= تقویت بازرسان ادارت . شرکتها .اداره کار . بهداشت . استاندار . وغیره جهت نظارت بسیار دقیق دولت بر روند اجرایی کارها . محیط کار و بهداشت و... کارگران . و اجناس تولیدی کارخانجات
کارگرزاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۸
0
2
باتشکر از دلسوزی نگارنده؛ انشاالله اثر این مطالب برقلب طرف مقابل بنشیندزیرا:
1- چه بشنوند وچه نشنوند نگارنده به وظیفه عمل کرده ومعجور است
2- اگر خاتمیها بشنوندوعمل کنند؛ لطفی از سوی خدای تبارک وتعالی به آنها رسیده
3- اگر نشنوند وای به امروز و صد وای به فردایشان
پاسخ ها
ناشناس
| -
۱۱:۰۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۹
ماجور
مهرناز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۸
0
0
گویا 8سال ریاست جمهوری " سنگ محک شده ست " برای شناخت کامل تفکر " قدرت مدیریت وظرفیت رفتاری افرادی ست
که در ریاست قوه مجریه قرارمی گیرند " تادرمدت ریاست وبعد از زمان پایانی ریاست " شناخت کاملی از نکات مثبت ومنفی او " همچنین تفکرات وعملکرد احزابی که او ودولت اورا همراهی
می کنند " برای نظام و مردم به دست می اید.
ناشناس
|
France
|
۱۷:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۸
0
0
درود بر همراهان صریح ....
شهاب الدين كارانديش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۹
0
0
سال ها پيش پاسخ مطالب جناب آقاي دكتر گنجي رو، آقاي خاتمي داد. مطلب جديدي نيست كه بخواد مطرح بشود. بحمدالله امروز هر كه يك سرچي بكند در گوگل فيلم سخنراني هاي آقاي خاتمي مياد بالا كه ميگه من با اين نظام هستم. و از اين خبرها نيست كه من بايستم روبروي نظامي كه خودم در تشكيلش نقش داشتم.
پاسخ ها
ناشناس
| Germany
۱۱:۱۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۱
این حرف وقتی به کارش میاد که بعدا هزار بار تو عملش و سایر حرفاش نقضش نکرده باشه. و اگر نه (اگر بعدا با عمل و سایر حرفاش نقضش بکنه، که کرده) مصداق بارز دو دوزه بازیه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۱
0
0
عاقبت خاتمی ختم به شر است
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار