کد خبر: 890557
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003jfp
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۶ - ۲۲:۰۱
در‌حالي‌كه اين روزها حاشيه‌هاي فيلتر پرطرفدارترين شبكه پيام‌رسان در ايران به تشكيل كمپين‌هاي مختلف هم رسيده است...
نیره ساری
در‌حالي‌كه اين روزها حاشيه‌هاي فيلتر پرطرفدارترين شبكه پيام‌رسان در ايران به تشكيل كمپين‌هاي مختلف هم رسيده است و كاربران ميليوني فيلترشكن‌هاي مختلف به رقابت نزديك با اپليكيشن‌هاي پرطرفدار مي‌پردازند، كسب‌و‌كارهاي مجازي و البته مشاغل ممنوعه و عجيب در فضاي همين شبكه‌هاي پيام‌رسان به قوت قبل مانور مي‌دهند و بر شمار طرفداران آن هم افزوده مي‌شود. 
يكي از اين مشاغل مجازي ممنوعه و آسيب‌رسان كه بارها راجع به آن نقدهاي جدي شده است، فالگيرها و رمال‌ها هستند كه در تازه‌ترين نوع خدمات‌دهي خود به احضار روح و سؤال و جواب هم روي آورده‌اند. 
ورود به كانال همچنان فعال اين گروه‌ها نشان مي‌دهد كه به‌رغم فيلترينگ ظاهري حاكم بر فضاي مجازي تنها در يك ساعت با افزايش چند صد نفري كاربران روبه‌رو خواهيم شد. افزون بر اين بعد از درج پيشگويي با تاروت و فال قهوه، سركتاب، ورق، فال اوراكل (‌فرشتگان)، فال مادام لنورماند! كار و كاسبي راحت و بدون دردسر آنها به احضار روح هم رسيده است و در پكيج فال‌هاي خود احضار روح و جوابدهي به سؤالات را درج كرده‌اند. جالب اينجاست كه در اين كانال‌ها با قيمت مشخص آموزش دعا‌نويسي به واسطه جلسات غير‌حضوري و البته تضميني هم به وفور ديده مي‌شود. 
سؤال اينجاست كه آيا منظور از به خطر افتادن كسب و كارهاي فضاي مجازي به ويژه در تلگرام، همين مشاغل معلوم‌الحال و معلوم‌النتيجه بوده است كه در سايه بي‌نظارتي همچنان جولان مي‌دهند؟ آيا اكنون زمان آن نيست كه حداقل به يك بهانه خاص، نظارت و كنترل را بر محتواهاي رد و بدل شده در اين فضا جدي‌تر كرد و بخش اعظمي از تمركز را بر گروه‌هاي هدف متمركز ساخت؟ 
مگر نه آنكه يك زماني تيم‌هاي عملياتي خاص با بررسي دقيق مانع فعاليت كولي‌هاي دوره‌گرد و پيرمرد‌هايي كه در اتاقي تاريك و رمل و گوي‌هاي سفيد از مردم اخاذي مي‌كردند، شدند و يكي‌يكي آنها را شناسايي مي‌كردند، پس چگونه است كه بازار داغ اين فعاليت‌ها در فضاي مجازي حتي در زمان فيلترينگ اين شبكه‌ها ادامه‌دار است؟!
حال آنكه به حكم قانونگذار، فالگيري و طالع‌بيني اگر منجر به رد مال و پول شود، مصداق كلاهبرداري محسوب مي‌شود و براي آن مجازات تعيين شده است و در مورد جرم بودن آن فرقي بين دنياي واقعي و فضاي مجازي وجود ندارد؛ كمااينكه پرواضح است همين فالگيري‌ها مي‌‌تواند زمينه‌ساز جرائم ديگري نظير سرقت، تجاوز به عنف، قتل و... باشد. شايد اكنون بهترين بهانه باشد تا با آسيب‌شناسي جدي و فراهم ساختن شرايط جديد براي برون‌رفت از اين حجم آسيب‌هاي فضاي مجازي، در حداقل‌ترين اقدام با طيف گسترده مشاغل ممنوعه مبارزه جدي كرد!
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار