کد خبر: 889261
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003jKv
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۶ - ۲۱:۵۸
دفاع مهدي تاج از قرارداد جنجالی البسه تيم ملي در جام جهاني روسیه
مهدي تاج ديروز سکوتش درباره قرارداد جنجالي فدراسيون فوتبال با آديداس براي تأمين لباس تيم ملي در جام جهاني روسيه را شکست و همه تقصيرها را به گردن وزارت صنعت، معدن و تجارت انداخت.
مهدي تاج فکرش را هم نمي‌کرد به خاطر کشاندن پاي آديداس به ايران اين‌طور مورد هجمه قرار بگيرد؛ شايد پيش خودش تصور مي‌كرد كه وقتي بعد از 12 سال قرار است پاي يک برند معروف را به کشورمان باز کند و تيم ملي نونوار شود، بايد مورد تشويق و تقدير هم قرار بگيرد، اما وقتي پاي يک قرارداد جنجالي که برخلاف منافع ملي بسته شده در ميان باشد، ديگر برند معروفي مانند آديداس يا برند گمنامي مانند جيووا ندارد و منتقدان همه صف مي‌کشند. رئيس فدراسيون و زيرمجموعه‌اش را به گوشه رينگ مي‌برند و مي‌پرسند چرا وقتي همه تيم‌هاي ملي دنيا از برند‌هاي تأمين‌کننده لباس پول مي‌گيرند، مهدي تاج و همکارانش بايد قراردادي با اين برند آلماني ببندند که نه‌تنها پولي به ايران براي پوشيدن پيراهن‌هاي آديداس نمي‌دهد که فدراسيون بايد پول هم براي خريد لباس پرداخت کند، هرچند که با تخفيفي 70 درصدي باشد!
   
آديداس اشتغال را از بين مي‌برد!

با رسانه‌اي شدن اين نوع قرارداد، انتقادها بالا گرفت و منتقدان اين قرارداد را «بي‌شرمانه» و خلاف منافع ملي دانستند. فدراسيون فوتبال اما در بيانيه‌اي به انتقادها و اعتراض‌ها پاسخ داد و در پايان اين جوابيه عنوان کرد: «فدراسيون فوتبال اين انتخاب را نه تنها بي‌شرمانه نمي‌داند، بلکه آن را تلاش در راستاي حرکتي ميهن‌پرستانه تلقي مي‌نمايد.» با اين حال نکته‌اي که در بيانيه فدراسيون به آن پاسخ داده نشد، اين بود که چرا قراردادي برخلاف عرف رايج در دنيا با اين برند آلماني بسته شده است؟! مهدي تاج هم که ترجيح داده بود برابر انتقادهايي که متوجه فدراسيون است، واکنشي نشان ندهد، ديروز سرانجام درباره قرارداد جنجالي با برند آلماني سکوتش را شکست. 
 
تاج در پاسخ به منتقدان، وزارت صنعت را مانع بستن قراردادي مانند همه دنيا با آديداس دانسته است: «برعکس اينکه گفته مي‌شود قرارداد آديداس بد است، اما اين قرارداد خوب بسته شده بود و بنا بود اين شرکت به ما پول هم بدهد. ما تيم اول آسيا هستيم و امکانات خوبي هم داريم. آنها نيز حساب خوبي روي ايران با ۸۰ ميليون نفر باز کرده بودند، ولي بخشنامه وزارت صنايع و معادن مبني بر عدم واردات لباس مگر اينکه شرکت خارجي در ايران کارخانه و توليدي بزند و ۵۰ درصد محصولش را هم صادر کند، مانع شد. طبيعي است اين شرط براي آديداس عملي نبود. من خودم به وزارت صنايع مراجعه کردم و جلسه‌اي هم برگزار شد. آنها هم منطقي داشتند که درست بود.»

خطير يکي از اعضاي مذاکره‌کننده فدراسيون فوتبال ديروز در اين‌باره به ورزش3 توضيحات بيشتري داده است: «دولت به ما اعلام کرد در موضوع وارد کردن البسه آديداس، تنها اين امکان وجود دارد که البسه تيم ملي وارد شود که آديداس اين موضوع را قبول نكرد، چون به دنبال اين بود که براي تمام تجهيزات خود که قصد وارد کردن آنها به کشور را داشت، معافيت بگيرد. اين موضوع ممکن نبود، زيرا اين امکان وجود داشت که ديگر فدراسيون‌ها نيز با ديگر برند‌هاي خارجي به توافق برسند و به دنبال چنين امتيازهايي باشند.»
   
روايت متناقض فدراسيوني‌ها 

تاج در ادامه اين مسئله را به اشتغال داخلي ربط داده و گفته است: «مسئولان وزارت صنايع مي‌گفتند اشتغال براي ما مهم است و نبايد اجازه بدهيم بازارمان در اختيار برندهاي ديگر قرار بگيرد و سوراخ کردن اين بخشنامه براي تيم ملي را به صلاح مملکت نديدند و فقط لطف کردند مجوز ورود لباس‌هايي را که از قبل تهيه کرده بوديم از گمرک دادند. براي همين با آديداس وارد قرارداد جديدي شديم. آديداس هم گفت وقتي ما حتي يک لباس هم داخل کشور شما نمي‌توانيم بفروشيم، به چه دليلي بايد هم به فدراسيون پول بدهم و هم لباس رايگان.»
فدراسيون فوتبال در حالي در بيانيه‌اش عنوان کرده است «انعقاد قرارداد تجاري خريد البسه با تخفيف 70 درصدي بوده» که مهدي تاج روايت ديگري از چگونگي قرارداد با آديداس بيان کرده است: «در واقع ما براي لباس‌هاي آديداس با کيفيت بالا ۷۵ درصد پول مي‌دهيم و ۲۵ درصد هم از محل فروش لباس بين ايراني‌هاي خارج از کشور تأمين مي‌شود. حدود ۷ ميليون ايراني خارج از ايران داريم که قطعاً لباس تيم ملي را مي‌خرند که پيش‌بيني آدیداس فروش ۵۰۰ هزار پیراهن بود.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار