رسانه ملي با تأخير اما خوب ظاهر شد
کد خبر: 889127
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003jIl
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۶ - ۲۲:۰۰
نگاهي به عملكرد رسانه ملي در قبال رخدادهاي اخير كشور
رسانه ملي به هر دليل در يكي دو روز ابتدايي تجمعات اخير در برخي شهر‌هاي كشور سياست سكوت خبري را در پيش گرفت...
فرزين ماندگار

رسانه ملي به هر دليل در يكي دو روز ابتدايي تجمعات اخير در برخي شهر‌هاي كشور سياست سكوت خبري را در پيش گرفت؛ سياستي كه فرصت مناسبي را براي شبكه‌هاي مجازي و رسانه‌هاي معاند فراهم كرد تا خبرها را آنگونه كه خود مي‌پسندند، تحريف و تحليل كنند. 
اتخاذ سياست سكوت خبري از سوي رسانه ملي در همان مقطع از سوي برخي از كارشناسان سياسي و رسانه مورد انتقاد قرار گرفت، اما در يكي دو روز گذشته سياست رسانه ملي تغيير كرد و در برخي بخش‌هاي خبري، گزارشات ميداني مفصلی از شهر‌هاي مختلف كشور را پخش كرد كه بازتاب مثبت فراواني نيز داشت و موجب شد بخشي از واقعيت ماجراهاي اخير براي مردم معلوم شود. 

در عصر ارتباطات و زماني‌كه يك حادثه كوچك در گوشه‌اي از كشور مي‌تواند توسط رسانه‌هاي مدرن با شگردهاي خاص بزرگنمايي شود و به گوشي‌هاي تلفن همراه مردم راه يابد، ديگر جاي سكون و سكوت رسانه‌اي نيست. اكنون با وجود فضاي مجازي و شبكه‌هاي فراوان اجتماعي اين يك قاعده است كه اگر رسانه‌هاي فراگير نسبت به شايعه‌سازي‌ها يا اتفاقات رخ داده بي‌تفاوت باشند، نوعي عطش خبري و دوقطبي‌سازي رسانه‌اي در فضاي كشور ايجاد مي‌شود. 

همين عطش خبري و دو قطبي رسانه‌اي سبب مي‌شود، ميدان براي جولان آن شبكه‌ها فراهم شود، به‌طوري كه آمار عضوگيري برخي از اين شبكه‌ها به اندازه چند ماه افزايش يافت. 
رسانه ملي مي‌توانست از ايجاد اين خلأ رسانه‌اي پيشگيري كند. بر همين اساس تهيه و پخش گزارش‌هاي اخير اين رسانه جاي تقدير دارد.

 نكته ديگر اينكه خلأ برنامه‌هاي مردم‌محور به ويژه پرداختن به مشكلات معيشتي و اقتصادي مردم يكي از نقاط ضعف‌ عمده صدا و سيماست. جا دارد اين رسانه قدري از برنامه‌هاي سطحي و صرفاً سرگرمي خود بكاهد و بيشتر برنامه‌هاي كارشناس‌محور توليد كند.

در بين برنامه‌هاي رسانه ملي برنامه‌هايي همچون «پايش»، «ثريا» و «جهان آرا» نيز وجود دارد كه سعي در آشنايي مسئولان و مواجهه مستقيم آنها با مشكلات معيشتي مردم داشته و دارند، اما متأسفانه بارها به دليل انتقاد از مسئولان اجرايي كشور با فشار آنها برنامه‌هايشان دچار اختلال و حتي در مقطعي از كنداكتور پخش خارج شد. 
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار