سعودي‌ها ركورددار هشتگ‌سازي دعوت به آشوب در ايران!
کد خبر: 888617
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003jAX
تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۳۹۶ - ۲۱:۵۹
سعودي و بي‌بي‌سي (شبكه ملكه) و ترامپ دوباره با اشتهاي فراوان بر سر ديگ هليم اعتراضات چند شهر ايران نشستند.
مريم زاهدي 

سعودي و بي‌بي‌سي (شبكه ملكه) و ترامپ دوباره با اشتهاي فراوان بر سر ديگ هليم اعتراضات چند شهر ايران نشستند. آمار توئيتر نشان مي‌دهد 74 درصد هشتگ‌هاي «تظاهرات سراسري» در خارج از ايران است و 35 درصد آن هم به زبان عربي است و يك توئيترباز ديوانه هم در رأس همه آنها كه شخص پرزيدنت ترامپ است!

كارشناسان شبكه ملكه البته براي‌شان سخت است كه همان حرفي را بزنند و همان كاري را بكنند كه ترامپ مي‌كند چون يكي دو سالي است او را احمق و ديوانه مي‌نامند و حالا نمي‌خواهند دست در گردن يك احمق بيندازند و سلفي بگيرند اما دستور از وزارت خارجه ملكه آمده است تا همان تجربه سال 88 را دوباره بيازمايند. برخي كارشناسان بي‌بي‌سي اما در اظهارات و حرف‌هاي‌شان تيپ ليدر تجمعات را گرفته‌اند، گويي انقلابي شده و آنها رهبران در تبعيد انقلاب هستند! البته به نظر نمي‌رسد اين خرده كارشناسان و مجريان بي‌بي‌سي كه هر دو سال يك‌بار خبر تجاوزات جنسي- صنفي‌شان مهمترين خبر روز مي‌شود، شباهتي به لنين، گاندي و ماندلا داشته باشند اما به هر حال تيپ ليدري يك جريان را به خود مي‌بينند و آرزو بر جوانان عيب نيست!

در سوي ديگر بن‌سلمان - ركوردشكن شكست‌هاي پياپي سياسي نظامي در تاريخ - آن سر طنابي را كه بي‌بي‌سي به دست دارد و ترامپ روي آن بند بازي مي‌كند، به دست گرفته است؛ 35 درصد توئيت عربي در حمايت از كساني كه در چند شهر ايران برخي از شعارهاي‌شان عليه عرب‌ها است! بي‌بي‌سي، ترامپ، بن‌سلمان، پيوندتان مبارك! اما ملت ايران بزرگ‌تر از اين است كه شما همواره در محاسبات‌تان با خط‌كشي كه به دست شما مي‌دهند، اندازه مي‌گيريد. 

برجسته‌سازي و مصادره به مطلوب يكي از تكنيك‌هاي بازنمايي‌هاي رسانه‌اي است كه رسانه‌هاي غربي در آن تبحر ويژه‌اي دارند. بر همين اساس هم اعتراضات مردمي نسبت به برخي گراني‌ها به عنوان اغتشاشات خياباني پوشش داده مي‌شود، به خصوص اينكه افرادي مأموريت يافته‌اند تا اين اعتراضات را به اغتشاش بكشانند و اين مسئله هدايت اين جريانات را از آن سوي مرزها و با شبكه‌هاي اجتماعي به امري بديهي تبديل مي‌كند. نكته قابل‌تأمل در اين ميان اما نه اصل ماجراي اعتراضات خياباني و نه حتي مقر فرماندهي اين اعتراضات و برنامه‌ريزي‌ها براي تبديل آنها به اغتشاش است، بلكه تبديل اتفاقات ايران به ترند سوم عربستان سعودي در توييتر است كه اثبات مي‌كند آبشخور اين ماجرا از كجا تغذيه مي‌شود. طنز ماجرا اینجاست که یکی از اصلی‌ترین شعارهای تظاهرکنندگان «مرگ بر آل سعود» است. 

آمار توييتر نشان مي‌دهد كه از مجموع توييت‌ها با هشتگ تظاهرات سراسري «فقط ۲۶ درصد» از داخل ايران منتشر شده و «۷۴ درصد» از خارج از ايران توييت شده است. جالب اينجاست كه با جست‌وجوي كلمه «ايران» در اين شبكه نتايج جست‌وجو توييت‌هايي به زبان عربي است و در لابه‌لاي اين همه توييت عربي منتشر شده از عربستان سعودي به سختي مي‌توان توييتي به زبان فارسي پيدا كرد. 35 درصد توييت‌ها در اين رابطه هم به زبان عربي بوده است؛ شبكه‌هاي عرب زبان وابسته به دولت سعودي هم به طور گسترده و با هدف ترغيب مردم به حضور در اين اغتشاشات بخش مهمي از گزارشات خود را به ايران اختصاص داده‌اند. 
 
توييتر و تلگرام مركز مديريت فتنه‌اي تازه 

فتنه 88 و ميدان‌داري شبكه اجتماعي فيس‌بوك در آن نخستين عرصه قدرت‌نمايي فضاي مجازي و شبكه‌هاي اجتماعي در ايجاد اختلال در نظم و امنيت كشور از آن سوي مرزها بود. در آن دوران هم برنامه‌هاي تجمعات غير‌قانوني و تظاهرات و اغتشاشات از طريق اين شبكه اطلاع‌رساني مي‌شد و تلاش مي‌شد تا از ميان اقشار مختلف جامعه ياركشي كنند، اما با ظهور و فراگيري شبكه‌هاي اجتماعي تلفن همراه، مقر فرماندهي فتنه و جهت‌دهي به حركت‌هاي بحق مردم براي برداشت‌هاي مغرضانه سياسي كه در قالب شبكه‌هاي اجتماعي تلفن همراه تكثير شده است و تلگرام و توييتر جلوداري اين حركت را به عهده گرفته‌اند. 
دونالد ترامپ كه پيشتر نيز از اين ناآرامي‌ها و تجمعات غيرقانوني حمايت كرده بود، اين‌بار نيز در اظهاراتي مداخله‌جويانه در پيامي توييتري نوشت: همه‌ دنيا اكنون مي‌دانند كه مردم ايران خواستار تغيير هستند. آن چيزي كه باعث ترس رهبران ايران مي‌شود، توان نظامي وسيع امريكا و مردم اين كشور هستند. پيش‌تر نيز برخي مقامات و قانونگذاران امريكايي حمايت خود را از ناآرامي‌ها و تجمعات غيرقانوني در ايران اعلام كرده بودند. حالا سعودي‌ها هم با اربابان امريكايي خود همراه شده‌اند و تصور مي‌كنند، مي‌توانند با ايجاد اغتشاش و نا‌امني در خيابان‌هاي ايران انتقام شكست‌هاي خود در در سوريه، عراق و لبنان را بگيرند.  این در حالی است که دشمنی آل‌سعود برای مردم ایران آنچنان آشکار است که «مرگ بر آل سعود»، ترجیع بندشعارهای این تجمعات است. 
 
توافق ترامپ و بن‌سلمان بر سر تجزيه ايران

با سپري شدن زمان خط و خطوط اغتشاشات در حال وقوع در شهرهاي ايران روشن‌تر مي‌شود. اغتشاشاتي كه نتيجه پروژه مشترك ميان امريكا و عربستان سعودي است كه در جلسه كوشنر (داماد يهودي ترامپ‌) و بن‌سلمان در خصوص ترسيم مجدد نقشه خاورميانه و تجزيه ايران مورد توافق طرفين واقع شد. 
اكنون بعد از كمتر چند ماه از جلسه محرمانه اين دو و وعده رسمي محمد‌بن سلمان مبني بر اينكه جنگ را به خيابان‌هاي ايران مي‌كشيم، خيابان‌هاي ايران به‌صورت سازمان يافته شاهد حضور مليشيايي به‌شدت راديكال هست كه تصاوير قاسم سليماني را پاره مي‌كنند و عليه نيروهاي ايران در سوريه، عراق و خاورميانه شعار مي‌دهند. 
جالب است كه از لحظه شروع اعتراضات، اكانت‌هاي توييتري عربستان به‌صورت كاملاً هماهنگ مشغول ترند كردن هشتگ‌هاي مربوط به تظاهرات در ايران هستند و علناً بيان مي‌دارند كه اين تظاهرات همان وعده‌اي است كه بن‌سلمان داده بود تا جنگ را به كف خيابان‌هاي ايران بياورد!
 
پيروزي بزرگ براي تلگرام!

كانال‌هاي تلگرامي همچون آمد‌نيوز هم كه با توييت وزير ارتباطات خطاب به مدير تلگرام به دليل آموزش ساخت بمب دستي توقيف شده بود، هر چند ساعت يك بار با آدرسي جديد بالا مي‌آيد. پاول دوروف، مدير تلگرام همزمان با مسدود شدن كانال «آمدنيوز» در توييتر نوشته است كه اين كانال به دليل تشويق مشتركانش به «استفاده از كوكتل مولوتوف عليه پليس» و بر اساس سياست تلگرام كه تشويق به خشونت را منع مي‌كند، مسدود شده است. 
مدير تلگرام همچنين در توييت خود به سابقه تعطيلي كانال‌هاي تلگرامي در ماه اكتبر كه از همين قواعد تخلف كرده بودند، اشاره كرد. در ماه اكتبر، يك كانال مرتبط با گروه موسوم به «ري‌استارت» به دليل تشويق كاربران به پرتاب سنگ به بناها و ماشين‌هاي دولتي از جمله مدارس، اماكن مذهبي و اتوبوس‌هاي مسافربري مسدود شد. 

اما حالا دوروف در تازه‌ترين توييت خود نوشته است: «اين را يك پيروزي بزرگ براي تلگرام مي‌دانم. سازندگان آمدنيوز به ما اطلاع دادند مديري را كه قواعد منع خشونت ما را نقض كرده، اخراج كرده‌اند و قول دادند كه در آينده به شرايط و مقررات ما پايبند خواهند بود. اين تمام چيزي است كه ما مي‌خواستيم از آنها بشنويم.» اين پيام دوروف به اين معناست كه احتمالاً كانال آمد‌نيوز پس از اين مشروط به اينكه خطوط قرمز تلگرام را در تعريف از خشونت رعايت كند، ديگر فيلتر نمي‌شود، حتي با درخواست وزير ارتباطات و معناي ديگر اين پيام ناامني، هرج و مرج و چالش‌هاي روز‌افزوني است كه اين كانال و ديگر شبكه‌هاي اجتماعي غربي بر ما تحميل خواهند كرد. 
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار