اقتصاد ايران حتی در آینده هم فرو نمی‌پاشد
کد خبر: 888148
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003j2y
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۰۸ دی ۱۳۹۶ - ۲۱:۵۹
لیلاز، کارشناس سیاسی- اقتصادی حامی دولت:
شبكه‌هاي اجتماعي مظهر هيجانات هستند، اقتصاد نياز به جراحي دارد، همين و بس...
هادی غلامحسینی

يك كارشناس اقتصادي با بيان اينكه رسانه‌هاي اجتماعي گاه مظهر هيجانات هستند، گفت: امروز در شبكه‌هاي اجتماعي واقعيت‌ها منعكس نمي‌شود و اقتصاد ايران نه تنها در مرز فروپاشي نيست بلكه در آينده هم چنين چيزي رؤيت نمي‌شود. 
به گزارش «جوان» امنيت كالاي ارزشمند عمومي است كه مردم جوامع مختلف به شرط برخورداري از آن مي‌توانند اميد به وجود بخشي چون اقتصاد و مباحث پيراموني آن مانند رشد و توسعه داشته باشند، از اين رو امنيت پيش‌شرط برخورداري از اقتصادي رو به پيشرفت است و شايد اگر نگاهي به كشورهاي منطقه بيندازيم متوجه مي‌شويم كه كشورهاي فاقد امنيت منهاي اقتصاد و تعادل مي‌باشند. 
    
اقتصاد نیاز به اصلاح دارد نه هیاهو

در اين ميان اگر چه نمي‌توان و نبايد مشكلات و چالش‌هاي موجود در اقتصاد ايران را رد كرد اما بايد پذيرفت همانطور كه يك فرد بيمار را بايد به پزشك حاذق سپرد، اقتصاد بيمار را بايد براي بهبود به مجموعه‌اي از اقتصاددانان حاذق با گرايش‌هاي مختلف سپرد تا بهترين تصميمات را براي بهبود اوضاع اقتصادي اتخاذ كنند و بي‌شك اقتصاد ايران با هياهو، زور و ضرب بهبود نخواهد يافت. متأسفانه در شرايطي كه براي بهبود اوضاع اقتصاد راهكارهاي متعدد، متنوع و نسخه‌هاي فراواني وجود دارد اما عده‌اي از سياستمداران كه قاعده، قواعد و قوانين اقتصاد را نمي‌دانند تصور كرده‌اند به صرف انتقاد مي‌توانند وضعيت اقتصاد ايران را بهبود بخشند. 
اين در حالي است كه اقتصاد اگر از سياست پيچيده‌تر نباشد كمتر هم نيست و بهبود شرايط نيازمند پژوهش و مطالعات جدي و عميق در دانشگاه‌ها و مراكز علمي است. 
در همين رابطه يك اقتصاددان با تأكيد براينكه اقتصاد ايران در مرز فروپاشي نيست، گفت: شبكه‌هاي اجتماعي مظهر هيجانات هستند و امروز در شبكه‌هاي اجتماعي واقعيت‌ها منعكس نمي‌شود، ما امروز در مرز فروپاشي نيستيم و من فروپاشي را در آينده نمي‌بينيم. 
سعيد ليلاز که از كارشناسان اقتصادي حامي دولت حسن روحاني است در دومين كنگره استاني حزب كارگزاران و سازندگي با اشاره به وضعيت اقتصادي كشور گفت: همين دو هفته پيش كنفرانسي برگزار شد كه بحران‌هاي اقتصادي را در آن مطرح كردند كه بايد به آنها رسيدگي شود. 

ليلاز ادامه داد: همين كه رئيس دولت قبل لباس مدافع نظام را از تن به در كرده و لباس اپوزيسيون را به تن كرده نشان مي‌دهد، آينده‌اي را بو مي‌كشند كه ممكن است نتوان شرايط مطلوبي را تصور كرد اما اقتصاد عرصه عمل است و با رگ‌گردن كلفت‌كردن كار صورت نمي‌گيرد. وي مهم‌ترين مشكل را بحران مديريت عنوان كرد و افزود: ساختار كشور دو مشكل فقدان سرمايه‌گذاري و كارآمدي دارد، اقتصاد عرصه عمل است و با رگ گردن كلفت‌كردن كار صورت نمي‌گيرد، در سال ۸۱ به ازاي هر 5/2 ميليارد واردات يك درصد رشد اقتصاد داشتيم كه اين امر در سال ۹۰به ازاي هر ۲۵ميليارد به يك درصد رشد اقتصادي رسيده است اين يعني 10 برابر كاهش بهره‌وري داشتيم. 
ليلاز شبكه‌هاي اجتماعي را مظهر هيجانات عنوان كرد و با تأكيد بر اينكه اقتصاد ايران در حال فروپاشي نيست، تصريح كرد: اقتصاد ايران نياز به يك جراحي عميق دارد كه اگر رسيدگي نشود، قطعاً فروپاشي صورت خواهد گرفت. ما اگر واقعيت‌ها را ببينیم آن هم واقعيت‌هاي عيني، اعداد، ارقام و شواهد اجتماعي را مشاهده ‌كنيم، مي‌توانيم از شرايط موجود دفاع كنيم. 
عضو شوراي مركزي حزب كارگزاران خاطرنشان كرد: آينده‌اي فراتر از جمهوري اسلامي براي كشور متصور نيستم، اقتصاد ما وضع بدي ندارد. رشد اقتصادي ما در شش ماهه اول امسال ۶درصد بوده و طبقه كارگري امروز قدرت خريد دارد، امروز قدرت خريد بالا رفته است و در يك سال يك ميليون و ۶۰۰ هزار خودرو به طبقات فرودست فروخته‌ايم. 
اين فعال سياسي اصلاح‌طلب با اشاره به خريد گندم از گندمكاران گفت: ما پارسال ۱۵هزار ميليارد تومان گندم از گندمكاران خريديم، اين اتفاق بزرگي است و پولي كه براي هر كيلو گندم پرداخته مي‌شود دو برابر قيمت جهاني است، با اين كار ما از قاچاق گندم جلوگيري كرده‌ايم. 
اين کارشناس اقتصادی از مشكلات تأمين اجتماعي به عنوان مشكلات بين نسلي ياد كرد و گفت: ما كاري كرده‌ايم كه اين شيب كند‌تر شود. 
وي افزود: بعد از پايان انتخابات سال ۹۶، دو اتفاق افتاده است؛ يكي اينكه سرعت اقتصادي كم شده و ديگري كم‌شدن ارتباط آقاي روحاني با روشنفكران است، اين تحولات باعث شده زماني كه دولت دست به اقدامي مي‌زند مردم و روشنفكران استقبالي نكنند. 
    
اخذ عوارض از كثيرالسفرها چه ايرادي دارد 

عضو شوراي مركزي حزب كارگزاران با اشاره به موضوع چند برابر شدن عوارض خروج از كشور در بودجه سال ۹۷ گفت: من خودم كثيرالسفر هستم، به نظرم عوارض خروج از كشور را بايد يك ميليون تومان كنند، برخي مي‌گويند نداريم اما سالي ۹ميليون و ۲۰۰هزار نفر به تايلند و پاتايا مي‌روند، مي‌دانيد چقدر ارز با سفرها خارج مي‌شود؟ از خروج يك ميليون نفر هم جلو‌گيري كنند كلي ارز ذخيره مي‌شود. 
وي بر لزوم كوچك‌سازي برخي نهادهاي دريافت‌كننده بودجه تأكيد كرد و گفت: بحث بودجه‌هاي نظامي جداست. 
    
مصرف حامل‌هاي انرژي به دليل قيمت پايين بالا رفته است 

ليلاز به موضوع افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي اشاره كرد و افزود: من مي‌دانم وقتي بنزين قيمتش افزايش پيدا مي‌كند، يعني چه. امروز مصرف بنزين نسبت به گذشته ۲۰ميليون بيشتر شده، ما كشوري هستيم كه بنزين مي‌سوزانيم و آلودگي هوا ايجاد مي‌كنيم. به خدا اگر اين پول بنزين را در چكي به نتانياهو بدهيم خطرش براي مردم كمتر است، چرا بايد اين ثروت ملي را به سم تبديل كنيم؟ 
اين کارشناس با بيان اينكه در ايران شيعه سالي ۲ميليون تن نان بيرون ريخته مي‌شود، گفت: ۹۹درصد اصلاح الگوي مصرف را مي‌توان از طريق‌ قيمت‌گذاري صحيح انجام داد. 
در پايان به نظر مي‌رسد، اقتصاددان‌ها از هر نوع گرايشي بايد در رابطه با مسائل اقتصاد ايران و بهبود آن بحث و گفت‌وگو كنند و چارچوب مباحث بايد ناظر بر اهميت امنيت باشد، زيرا در اقتصاد مي‌خوانيم كه امنيت كالايي عمومي و ارزشمند است و عده‌اي حق ندارند اين كالاي عمومي را از ديگران سلب كنند، البته اين امر متوجه مديران دولتي هم مي‌شود كه سوء‌تدبيرهاي آنها مي‌تواند به نااميدي و ناامني در جامعه بينجامد.
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۹
0
1
کسی نیست به این نابغه بگوید که اقتصاد ایران سالهاست از هم پوکیده و دیگر اقتصاد ساختار یافته ایی وجود ندارد تا از هم به پاشد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۹
0
0
چگونه است که کارت سوخت را کنار گذاشته اند تا هر چه می توانند پولدارها بنزین بسوزانند و دود ان را به خورد مردم بدهند و الان هم گرانی ان را باید بدبختها بدهند
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار