اردبیل با درآمد پایین و نرخ بالای بیکاری جزو استان‌های فقیر اقتصادی است
کد خبر: 887687
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003ivX
تاریخ انتشار: ۰۵ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۹
رئیس مرکز تحقیقات اتاق بازرگانی استان اردبیل:
رئیس مرکز تحقیقات و بررسی های اقتصادی اتاق بازرگانی استان اردبیل گفت: سطح درآمد مردم استان اردبیل بسیار پائین‌تر از متوسط درآمد کشور است به طوری که این استان جزو استان‌های فقیر اقتصادی محسوب می‌شود.

به گزارش خبرنگار جوان آنلاین از اردبیل، محمد حسن‌زاده در نشست ماهانه اقتصادی در اتاق بازرگانی اردبیل اظهار داشت: استان اردبیل در شاخص‌های توسعه اقتصادی وضعیت مطلوبی ندارد به طوری که جمعیت این استان 1.7 جمعیت کشور را شامل می‌شود در حالی که سهم تولید ما در کشور کمتر از 1.13 درصد است.

وی بیان کرد: آمار بیکاری در 10 سال اخیر در این استان حکایت از آن دارد که بیکاران استان اردبیل آماری بالاتر از میانگین کشوری دارند به طوری که جزو 7 استانی هستیم که نرخ بیکاری در آن‌ها بسیار بالاست به طوری که براساس آخرین آمار میانگین نرخ بیکاری در کشور 11 درصد است در حالی که این رقم در استان اردبیل 12.8 درصد است.

رئیس مرکز تحقیقات و بررسی های اقتصادی اتاق اردبیل گفت: براساس آخرین آمارها در سال 94 بالغ بر 97 درصد بیکاران این استان تحصیل‌کردگان بودند به طوری که پدیده بیکاری در این استان بیشتر متوجه فارغ‌التحصیلان دانشگاهی است.

حسن زاده وضعیت سرمایه‌گذاری در استان اردبیل را بسیار ناامیدکننده خواند و تصریح کرد: سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در استان‌هایی نظیر اصفهان 10.5 درصد، تهران 12 درصد، خوزستان 11 درصد، آذربایجان شرقی 4.6 درصد بوده در حالی که میانگین سرمایه‌گذاری در استان اردبیل 2 دهم درصد بوده که حتی از استانی نظیر چهارمحال و بختیاری آمار ما تاسف‌بار به نظر می‌رسد.

مشاور اقتصادی استاندار اردبیل به قابلیت‌های اردبیل در حوزه‌های مختلف نظیر کشاورزی، گردشگری و صنعت اشاره کرد و گفت: اگر ما در این حوزه‌‌ها مزیت داریم سئوال منطقی این است که چرا این مزیت در تولید خود را نشان نمی‌دهد به طوری که سهم تولیدات کشاورزی استان اردبیل از نظر ارزش ریالی تنها 2.8 درصد تولیدات کشور است.

وی با اشاره به اینکه سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی در استان هیچ برنامه مشخص با افق روشن برای توسعه استان اردبیل ندارند گفت: توسعه پدیده اتفاقی و شانسی نیست بلکه براساس مزیت‌ها و برنامه تدوین شده اتفاق می‌افتد در حالی که در سال‌های اخیر مسئولان ما تنها شعار داده‌اند و در تقویت و باروری مزیت‌های توسعه اقتصادی استان و اشتغال هیچ کاری نشده است.

حسن‌زاده تصریح کرد: باید مسئولان استان اردبیل با دلسوزی تمام همراه با عقلانیت و یک برنامه‌ریزی دقیق و خرد جمعی اولویت‌های رشد و توانمندی توسعه استان را مورد توجه قرار داده و به صورت شفاف در این زمینه عمل شود.


نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار