کد خبر: 881195
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003hEp
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۹
قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان :
آمار دیابت استان اصفهان از متوسط کشوری بیشتر است، آمار شیوع دیابت در اصفهان سالیانه 2 درصد و نیم است مهم‌ترین دلایل آن نیز عدم تحرک، چاقی، استرس‌های اجتماعی، خانوادگی و شغلی و رژیم غذایی غلط است.

قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با عنوان کردن مطلب فوق گفت: تربیت فرزندان با فرهنگ ایرانی اسلامی بر عهده مادر است و اگر ذائقه افراد توسط مادر به شکل صحیح شکل بگیرد تا پایان عمر محفوظ می‌ماند و اگر صحیح باشد می‌تواند از خیلی از بیماری‌ها پیشگیری کند.

حمید صانعی ادامه داد : بیشترین و ارزان‌ترین نقش در کنترل دیابت را آموزش دارد؛ رسانه‌ها نیز چه نوشتاری چه دیداری و چه شنیداری در روش آموزش صحیح، تشخیص و عوارض دیابت می‌تواند نقش مهمی داشته باشد.

قائم‌ مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: نقش زنان در دیابت بسیار پر رنگ است، یک مادر دیابتی عوارض حاملگی بیشتری خواهد داشت و نوزادی به دنیا خواهد آورد که با چاقی و عوارض دیگری رو به رو است.

وی خاطرنشان کرد: 90 درصد دیابتی‌های اصفهان تحرک کافی نداشتند، 50 درصد اضافه وزن داشتند، 45 درصد چربی داشتند و 35 درصد فشار خون داشتند ودر واقع می توان گفت این موج سونامی دیابت است که اصفهانی ها رااز هر طرف محاصره کرد ه ولی در طرحی که در شهرضا انجام شد جمعیت این شهر مورد بررسی قرار گرفت و این شهر الگوی کشوری شد و از دی‌ماه سال 95 کل مراکز بهداشتی دارای کارشناس مراقبت از بیماری‌ها غیر واگیر هستند، مشاور تغذیه و روانشناسی دارند و آموزش‌های لازم را می‌دهند، تا الآن 110 هزار بیمار دیابتی جدید کشف شده است.

صانعی بیان داشت: طرح غربالگری برای بررسی همه افراد بالای 30 سال انجام می‌گیرد و پیش‌بینی می‌شود در حدود 3 سال به طول می‌انجامد.

وی عنوان کرد: با تکمیل طرح مراکز بهداشت، کل استان تحت پوشش مراقبت بهداشتی قرار می‌گیرد؛ تأمین داروهای ضد دیابت خوراکی، تأمین انسولین‌های تزریقی و پن‌انسولین‌ها به کمک سازمان‌های بیمه‌گر در شهرستان‌های مختلف اصفهان در حال انجام است و هر بیمار دیابتی با مراجعه سهمیه خود را با قیمت مصوب دریافت می‌کند.

قائم‌مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تصریح کرد: آمار دیابت استان اصفهان از متوسط کشوری بیشتر است، آمار شیوع دیابت در اصفهان سالیانه 2 درصد و نیم است مهم‌ترین دلایل آن نیز عدم تحرک، چاقی، استرس‌های اجتماعی، خانوادگی و شغلی و رژیم غذایی غلط است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار