سیاری: نظام سلطه جرات حمله به ایران را ندارد
کد خبر: 878743
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003gbH
تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۸
فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: تا زمانی که توان بازدارندگی داشته باشیم در امنیت هستیم و نظام سلطه جرات حمله به ما را ندارد.
 تسنیم: دریادار حبیب‌الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش با حضور در برنامه نگاه یک طی سخنانی با اشاره به نقش نیروی دریایی در راستای گسترش دیپلماسی دریایی گفت: ما در آب‌های بین‌المللی با کشور‌های دوست گسترش دیپلماسی دریایی را دنبال می‌کنیم و حضور نیروی دریایی به توسعه ارتباط با سایر کشور‌ها کمک شایانی می‌کند.

وی افزود: ما در این موضوع به دنبال انتقال حرف حق انقلاب خودمان هستیم، همچنین گسترش دیپلماسی دریایی به موضوع مقابله با ایران هراسی نیز کمک می‌کند.

دریادار سیاری با بیان این که دیپلماسی دریایی زیرمجموعه دیپلماسی دفاعی قرار می‌گیرد، گفت: اگر به نیروی دریایی صرفاً با یک نگاه نظامی نگاه کنیم، این نیرو فقط باید در زمان جنگ فعال باشد، اما امروز نیروی دریایی وظیفه دارد علاوه بر حفظ آمادگی خود در مقابل تهدیدات از این توانمندی در ابعاد دیگر نیز استفاده کند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش خاطر نشان کرد: زمانی می‌شود از منابع دریا استفاده کرد که امنیت برقرار باشد، امروزه نیازمندی جوامع به منابع دریایی بیشتر شده، لذا همین موضوع امکان درگیری کشور‌ها برای استفاده از منافع بیشتر را افزایش داده و می‌تواند به گسترش ناامنی کمک کند لذا نیرو‌های دریایی باید بتوانند امنیت آب‌های جهان را تامین کنند.

دریادار سیاری تصریح کرد: در همین راستا هر کشوری باید دارای یک نیروی دریایی که قادر به حفظ مرز‌های آبی و حضور در آب‌های بین‌المللی باشد داشته باشد تا بتواند از منافع خود در دریا حفاظت کند.

وی با اشاره به حضور نیرو‌های فرامنطقه‌ای در خلیج فارس و دریای عمان خاطر نشان کرد: این منطقه با حضور نیروی دریایی ارتش و سپاه می‌تواند امنیت کامل داشته باشد، اما حضور دیگران موجبات ناامنی در این منطقه را فراهم می‌کند و باید به آن‌ها بگوییم پا را از گلیم خود فراتر نگذارند. حضور نیرو‌های بیگانه فقط در جایی توجیه دارد که امکان به خطر افتادن تجارت جهانی وجود دارد. البته حضور آمریکایی‌ها در منطقه پرآشوب خلیج عدن و تلاش آن‌ها برای حفظ ناامنی در این منطقه برای توجیه حضور مداوم آن‌ها در خلیج عدن و اشراف به خلیج باب‌المندب است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با اشاره به فر خود به همایش دریایی ایتالیا گفت: این همایش با موضوع نیرو‌های دریایی فراتر از نقش سنتی و تلاش برای امنیت دریا تشکیل شده بود که از نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی به عنوان مهمان ویژه در این همایش دعوت به عمل آمده بود.

دریادار سیاری ادامه داد: علت این دعوت هم حضور مستمر جمهوری اسلامی در خلیج عدن برای برقراری امنیت اقتصاد در دنیا و مبارزه با تروریسم دریایی بود، ما تاکنون در این منطقه علاوه بر اسکورت ۴ هزار و ۲۰۰ کشتی ایرانی به کشتی‌هایی از ۲۵ کشور جهان نیز کمک کرده‌ایم.

وی با بیان این که بیش از ۵۳ کشور جهان در این همایش حضور پیدا کرده بودند، اظهار داشت: صحبت‌های ما در این همایش نیز ابعاد جهانی داشت و ما بیشتر روی بحث تامین امنیت در آب‌های راهبردی جهان صحبت کردیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با اشاره به صحبت‌های خود در همایش ایتالیا، عنوان کرد: همچنین در این همایش به بی اساس بودن اظهارات ترامپ درباره نیرو‌های مسلح کشورمان نیز پرداختیم و یادآور شدیم که نیرو‌های مسلح ایران عامل پایدار کننده امنیت جهانی است و بخش جدایی ناپذیر آن هستند و حضور نیرو‌های بیگانه است که باعث ناامنی در مناطق راهبردی جهان می‌شود. ضمن آن که یکی دیگر از عناصر ناامنی در منطقه ما شکل‌گیری عناصر ناپایدار کننده امنیت مثل اسرائیل و جلوگیری از شکل‌گیری حاکمیت دموکراتیک در یمن و کشتار مردم این کشور است.

دریادار سیاری افزود: همچنین در این همایش ما به راهکار‌های مقابله با آسیب‌های منطقه‌ای و جهانی پرداختیم، که موجب تشکر بسیاری از کشور‌ها و سخنرانی ما شد.

وی در تشریح دستاورد‌های این سفر، گفت: در حاشیه این همایش موفق به ملاقات با ۲۱ کشور جهان و همچنین ملاقات رسمی با فرماندهان نیروی دریایی ۷ کشور دیگر شدیم. در بسیاری از این ملاقات‌ها کشور‌ها ابراز علاقه می‌کردند که تا با ما در حوزه‌های نگهداری، تعمیر، ساخت تجهیزات و برگزاری رزمایش مشترک و همچنین تبادل تجربیات ۸ سال دفاع مقدس همکاری کنند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با اشاره به نقش نیروی دریایی در مقابله با ایران هراسی خاطر نشان کرد: دشمنان امکانات زیادی برای تبلیغ علیه ما دارند، اما مبارزه ما با تروریسم دریایی و حضور ما در بنادر سایر کشور‌ها به مقابله با این نقشه دشمن کمک می‌کند.

دریادار سیاری با اشاره به بیانات فرمانده کل قوا در خصوص ارتباط با سایر کشور‌های دنیا عنوان کرد: بر همین اساس نیروی دریایی اعزام ناوگروه به کشور‌های آمریکای جنوبی و مدیترانه را در دستور کار خود قرار داده است.

وی با بیان این که نیرو‌های دریایی سپاه و ارتش همواره در کنار یکدیگر بوده‌اند گفت: وقتی این دو نیرو در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند یک توان دریایی بسیار خوب برای ایجاد امنیت را رقم می‌زنند و آن‌هایی که به دنبال تفرقه بین سپاه و ارتش هستند تنها به دنبال پیاده کردن تفکرات منافقانه خودشان هستند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش در واکنش به اظهارات اخیر رئیس جمهور آمریکا درباره خلیج فارس اظهار داشت: حرف‌های ترامپ در شان یک رئیس جمهور نبود و او اگر از تاریخ و جغرافیا خبر داشت می‌دانست از هزاران سال پیش این منطقه خلیج فارس بوده و در آینده هم خلیج فارس خواهد ماند. سخنرانی ترامپ حتی سطح علمی راهبردنویسان آمریکا را هم زیر سوال برد.

دریادار سیاری در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به برگزاری ششمین همایش نیرو‌های دریایی حاشیه اقیانوس هند در تهران گفت: این همایش اردیبهشت ماه سال آینده و به مدت ۴ روز در تهران برگزار می‌شود و ما از ۶۰ کشور جهان برای حضور در این همایش دعوت کرده‌ایم.

وی ادامه داد: نیروی دریایی آمریکا در ۵ همایش گذشته در سایر کشور‌ها حاضر بوده است، اما در همایش تهران حضور نخواهد داشت؛ دلیل آن هم این است که در پایان هر همایش جلسه محرمانه‌ای با حضور فرماندهان نیروی دریایی کشور‌های حاضر برگزار می‌شود تا بر سر موضوعات مختلف از جمله عضویت کشور‌های ناظر در این همایش بحث شود، در آخرین جلسه‌ای که در کشور بنگلادش برگزار شد موضوع حضور آمریکا به عنوان یک کشور ناظر در این جلسه مطرح شد و علی‌رغم آن که سایر کشور‌ها به این حضور رای مثبت دادند ما به حضور آمریکا در همایش بعدی رای منفی دادیم و بدین ترتیب حضور آمریکا در ششمین همایش را حذف کردیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش در ادامه با اشاره به اعزام ناوگروه‌های نیروی دریایی ارتش به کشور‌های حاشیه دریای خزر تصریح کرد: ما دریای خزر را به عنوان دریا صلح و دوستی می‌بینیم و معتقدیم امنیت این منطقه باید توسط کشور‌های حاشیه دریای خزر تامین شود و نباید اجازه حضور بیگانگان را در این منطقه داده شود، بر همین اساس ناوگروه‌هایی را به کشور‌های آذربایجان، روسیه و قزاقستان اعزام کرده‌ایم و همچنین میزبان ناوگروه‌هایی از این کشور‌ها بوده‌ایم و با آن‌ها رزمایش‌هایی برای تبادل پیام صلح و دوستی و همچنین به اشتراک گذاشتن تجربیات و توانمندی برگزار کرده‌ایم. این رویه در جنوب هم برقرار است و برای مثال ما با کشور عمان رزمایش امداد و نجات برگزار کرده‌ایم که قصد داریم با پاکستان نیز همین رزمایش را برگزار کنیم.

دریادار سیاری در پایان با بیان این که توان دفاعی کشور غیرقابل مذاکره است، گفت: ابزار دفاعی ما تنها برای دفاع از خودمان است و ما قصد تهاجم به هیچ کس را نداریم و تا زمانی که توان بازدارندگی بالایی داشته باشیم در امنیت هستیم و نظام سلطه جرات حمله به ما را ندارد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار