کد خبر: 861609
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003c8v
تعداد نظرات: ۲۸ نظر
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۳۹۶ - ۲۱:۵۹
«دولت بی‌تفنگ» به یکباره «دولت با موشک» شد
حسن روحاني روز گذشته سخنراني كرد؛ در جشنواره عمران سلامت و در مورد حمله موشكي سپاه به داعش، اينكه چه كسي در ايران اسلحه مي‌سازد، چه كسي در كنار جان دادن مجاهدان پول و سلاح به مردم عراق مي‌دهد و...
حسن روحاني روز گذشته سخنراني كرد؛ در جشنواره عمران سلامت و در مورد حمله موشكي سپاه به داعش، اينكه چه كسي در ايران اسلحه مي‌سازد، چه كسي در كنار جان دادن مجاهدان پول و سلاح به مردم عراق مي‌دهد و اينكه چه كساني به وزير خارجه توهين كرده‌اند. او ديروز همه تلاشش را كرد تا بگويد در حملات موشكي سپاه به داعش، دولت هم شريك بوده است. تلاشي بيهوده، چه آنكه از ابتدا هم كسي اين پيروزي را به نام خود نزده بود؛ اين سخنراني پس از چند روز كسالت و گلودرد رئيس‌جمهور كه فضاي سياسي كشور را آرام نگه داشته بود، ايراد شد و مثل خيلي زمان‌هاي ديگر فضاي سياسي و رسانه‌اي را تند و دوقطبي كرد؛ آن هم پيرامون يك پيروزي ملي.
 
روحاني كه در تبليغات رياست جمهوري عليه شهرهاي موشكي سپاه سخن مي‌گفت و پيش از اين در گفت‌وگويي تأكيد كرده بود رابطه عاطفي موصل با بدنه عراق قطع شده و ديگر نمي‌توان اين شهر را با نيروي نظامي پس گرفت، اكنون كه غرور ملي شليك موشك‌ها به مقر داعش و فتح موصل با نيروي نظامي با مستشاري سپاه قدس ايران را مي‌بيند، براي پاك كردن گذشته و شريك شدن در اين پيروزي‌ها، چانه‌زني‌هاي ادامه‌داري را بر سر موشك‌ها دارد.
‌  
چرا روحاني عصباني است؟
حمله موشكي به داعش از اصلي‌ترين موضوعات سخنان روحاني در جشنواره عمران سلامت است؛ او البته همچنان شليك شدن موشك را با فعل مجهول بيان مي‌كند و فاعل كار را نام نمي‌برد: «موشکي از خاک کشور شليک شده و مرکز تروريست‌ها را هدف قرار داده، اين درست است. آنهايي که اين موشک را پرتاپ کردند، تلاش و فداکاري نمودند؛ اما چه کسي اين موشک را طراحي و ساخته است؟ سازنده موشک دولت است، وزارت دفاع اين موشک را ساخته‌، پولش را چه کسي تأمين کرده، بخش اقتصادي کشور آن را تأمين مي‌کند، همه اينها بايد مورد توجه باشد.»
 
روحاني مي‌خواهد بگويد وزارت دفاع مسئول ساخت تسليحات نظامي ايران است؛ اين البته خبر جديدي نيست و بعيد است اهل فن و حتي بسياري از توده‌هاي مردم در جريان نباشند كه كدام دستگاه وظيفه ساخت تسليحات را برعهده دارد. همين شب قبل از اين سخنراني هم قاسم سليماني به تلاش‌هاي وزارت دفاع براي تأمين تسليحاتي جهاد برابر تروريست‌هاي تكفيري اشاره كرد. پس تأكيدهاي دوقطبي ساز روحاني براي چيست؟ وقتي همه يكپارچه‌ايم و با هم پيروز شده‌ايم، چه فرقي مي‌كند چه كسي چه كاري كرده است؟ مگر اين پيروزي براي ملتي نيست كه پول اين تسليحات براي آنهاست و فناوري‌اش براي آنهاست و تصميمش براي ايستادگي مقابل تكفيري‌ها براي آنهاست؟ ملتي كه در قوه مجريه و وزارت دفاع و سپاه و چه و چه حضور دارد.  در مورد پول هم، تأمين بودجه نهادهاي مختلف و از جمله نيروهاي مسلح از وظايف دولت‌هاست؛ آن هم از پول ملت است؛ بودجه كشور متعلق به همه ملت ايران و امانتي دست قوه مجريه است تا مطابق وظيفه‌اي كه قانون بر عهده‌اش مي‌گذارد، آن را تقسيم‌بندي كند. ديگر چه منتي؟!
 
اما همه اينها بحث اصلي نيست؛ سؤال اصلي آن است كه چرا روحاني عصباني است؟ چرا دنبال يافتن و پررنگ كردن نقش خود و دولتش در اين پيروزي است؟
اين تلاش روحاني براي پررنگ كردن نقش دولت تا جايي پيش مي‌رود كه روحاني در سخناني عجيب، جان دادن مجاهدان راه حق را در كنار دادن پول و سلاح به آنها قرار مي‌دهد: «وقتي مي‌گوييم کمک به ملت عراق، برخي فکر مي‌کنند، فقط کساني که با جانشان فداکاري مي‌کنند، کمک کرده‌اند. البته بايد قدردان اين فداکاري‌ها باشيم، اما توجه داشته باشيد که حقوق و سلاح همين افراد را چه کسي تأمين مي‌کند؟ تمام سلاحي که عراق براي مبارزه با داعش نياز داشت و پول آن را چه کسي در شرايط تحريم تأمين کرد؟ در مورد سوريه نيز همين‌طور.»
 
دولت يازدهم در آزادي موصل و ساير پيروزي‌هاي مقاومت سهيم است و شكي در آن نيست، اما هيچ‌کس حق ندارد وظيفه اجرايي خود را در رديف نثار جان توسط مجاهدان قرار دهد و بگويد پولش را من دادم! پيش از اين رئيس‌جمهور در افتتاحيه نمايشگاه مطبوعات در تحليلي از چرايي سقوط موصل و اشغال آن توسط داعش گفته بود: آيا موصل سقوط کرد زيرا تروريست‌ها سلاح‌هاي کشنده‌اي در اختيار داشتند يا اينکه از ارتش و نيروهاي مسلح مستقر در اين شهر قوي‌تر بود؟ علت اصلي اين سقوط، قطع رابطه عاطفي و سياسي ميان موصل و بغداد بود. در چنين شرايطي نه سياست خارجي و نه ارتش عراق نمي‌تواند از موصل پاسداري کند و ما نبايد در فهم مسائل امنيتي در منطقه و جهان دچار اشتباه شويم.»
 
موضوعی که البته با انتقاداتي مواجه شد و آن را خطاي در تحليل ارزيابي کردند. به عقيده منتقدان چرايي سقوط موصل يک نقص فاحش و بسيار کليدي دارد. آن هم بي‌توجهي به نقش خائناني است که با اقدامات خود براي داعش فرش قرمز پهن کردند. براساس تحقيقاتي که بعدها صورت گرفت حداقل 37 مقام دولتي و نظامي در سقوط موصل مقصر شناخته شدند که يکي از آنها استاندار وقت نينوا - به مرکزيت موصل- بود که تنها چند ساعت پيش از حمله داعش به اين شهر، به همراه نزديکان خود از شهر‌ گريخته و به اربيل رفته بود و پيش از فرار نيز به نيروهاي امنيتي و نظامي دستور تخليه پادگان‌ها و عقب‌نشيني از مراکز استقرار را داده و عملاً کليد شهر را به داعش سپرد. با اين خيانت فاحش، داعشي‌ها که چند هزار نفر بيشتر نبودند ظرف چند ساعت شهر موصل را با وجود دهها هزار نيروي نظامي و امنيتي به اشغال خود درآوردند.
 ‌  
سخناني كه مخاطبش خود روحاني است
روحاني در همين سخنراني كه دوقطبي عجيب و غريبي آفريده، سخناني در مورد وحدت و همدلي مي‌گويد كه شديداً در تناقض با مشي جاري اوست و مي‌توان گفت مخاطب اين سخنان فقط خود حسن روحاني است: «ما در منطقه و خارج از منطقه دشمن داريم و بايد با هم حرکت کرده و دست به دست هم بدهيم. نبايد در برابر عده قليلي که متأسفانه به ناحق بلندگوهاي بزرگ در اختيار دارند، بترسيم. ما يک ملت بزرگ و ايثارگر هستيم که روي پاي خودمان ايستاده‌ايم و در سخت‌ترين شرايط اقتصادي حتي به ملت‌هاي منطقه نيز کمک کرده‌ايم؛ ما در سخت‌ترين شرايط اقتصادي به ملت عراق و سوريه کمک کرديم.» حالا مي‌گذريم كه مدام تأكيد براينكه ما تحريم بوديم و به ديگران كمك كرديم، نوعي منت‌گذاري را به ذهن متبادر مي‌كند كه يقيناً در شأن رياست جمهوري اسلامي ايران نيست. ملت‌هاي عراق و سوريه هم در جريان اين كمك‌ها هستند و شايد گفتنش با تأكيد و تكرار وجهي نداشته باشد.
 
آقاي روحاني چرا احساس مي‌کنيد شما شريک نيستيد؟
روحاني بعد از شليک موشک به مواضع داعش در دير الزور سوريه گفت: «اگر تصميمي مي‌گيريم به يک مکاني موشک بزنيم تصميم ملي ماست. کار سپاه در پرتاب موشک به ديرالزور تصميم فرد يا يک رکن نظامي نيست. اختيارات و اجازه‌اي که شوراي‌ عالي امنيت ملي بعد از حادثه تهران براي پاسخ داد بيش از اينها بود.»  و ديروز نيز در جشنواره عمران سلامت گفت: «آنها که از خاکمان با موشک يک مرکز تروريستي را هدف قرار دادند فداکاري کردند، اما موشک را کي درست کرد؟ سازنده اين موشک دولت و وزارت دفاع است و پول آن را بخش اقتصادي کشور تأمين مي‌کند.»
 
چرا دولت تلاش مي‌کند در شليک موشک‌ها از نقش خود سخن بگويد. لزوم آن چيست؟
ممکن است شليک‌کنندگان موشک ادعا کرده باشند که موشک‌هاي مذکور را خودمان ساختيم و خودمان هم شليک کرديم. خب در اين صورت ممکن است در حق شوراي عالي امنيت ملي از يک سو و وزارت دفاع از سوي ديگر اجحاف صورت گرفته باشد. لذا روحاني وظيفه خود دانسته آن دروغ را رسوا كند، اما يقيناً چنين حرف و ادعايي نه از طرف شليک‌کنندگان موشک و نه هيچ‌کس ديگر طرح نشد و نمي‌شود.
واقعيت اين است که رفتار و موضع روحاني نسبت به مقاومت، مبارزه مسلحانه با تروريسم، موشک و مواجهه با سپاه به‌گونه‌اي بوده است که خود احساس مي‌کند باورپذيري نسبت به اقدامات دولت در اين باره وجود ندارد و تلاش مي‌کند در موارد اينگونه که ملت خوشحال است از قافله عقب نمانند.  روحاني بايد بپذيرد اين پيروزي از آن همه مردم ايران است؛ ملتي كه تحريم‌ها را تحمل كرده، توان تسليحاتي را با دانش بومي خود ارتقا داده و تصميم گرفته مقابل تكفيري‌ها بايستد.
غیر قابل انتشار: ۸
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲۸
مهرناز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۰
5
7
اقای روحانی" انقدر از اخبار جنگ در موصل بی خبر بود" که با پیروزی موصل که تصورش راهم در ذهن خود نداشت "چنان شوکه شد" که فراموش کرده بود" در هفته قبل دولت خود را دولت بی تفنگ نامید " یکباره چنان تفنگ بر دوش گرفت "انگار ایشان هم جزئ مستشاران نظامی بود" که جان بر کف گرفت"ودر این چندسال کنار مردم عراق جنگید "تا شریک این پیروزی باشد .جلل الخالق.
عبدالله منتقد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۰
3
7
خاک بر سر تضعیف کنندکان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و سایر نیروهای مسلح ایران اسلامی . آقای روحانی اگر در حرف خود صادق است یک روز را بدون محافظ سر کارش حاضر شود . اگر بجای مجلس شورای اسلامی داعش به نهاد ریاست جمهوری حمله می کرد و خدای ناکرده به چند صد متری ایشان اصابت می کرد ، باز هم اینطور سخنرانی می کرد ؟!
ناشناس
|
United Kingdom
|
۰۲:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۱
5
6
انصافا این چند روز به خاطر کسالت و گلودرد رئیس جمهور فضای سیاسی جامعه واقعا ارام بود...او را چه می شود؟!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۱
3
7
من به عنوان یک شهروند حاضرم از گرسنگی بمیرم ولی جلوی ظالم سرخم نکنم.احسنت به دست اندرکاران سیستم دفاعی
ناشناس
|
United States
|
۰۷:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۱
3
5
روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌پست» با اشاره به اظهارات عجیب و غریب و اقدامات نامتعارف رئیس‌جمهوری این کشور تأکید کرد نگرانی جدی درباره سلامت روان «دونالد ترامپ» وجود دارد.
خبرنگار روزنامه واشنگتن‌پست اینگونه توضیح داد: «مشکل اینجاست که ما رئیس‌جمهوری داریم که بر چیزهای درست متمرکز نیست و جنجال برپا می‌کند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۱
5
5
جناب روحانی توکه مخالف شهرکهایی زیر زمینی سپاه بودی . ...توکه به خاطر ...کدخدا ازنوشتن شعارمرگ براسرائیل بروی موشکها نگران بودی ولی بچه های مجاهد سپاه موشک را تابیخ گوش اسرائیل شلیک کردند واز هیچ نترسیدند
پاسخ ها
علی
| Iran, Islamic Republic of
۰۶:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۷
انوقت به ترامپ میگن روانی !!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۱
3
4
... گوئي بس است به منتخب ملت توهين نكنيد ... سر گردنده كه مانند...خون مردم را ميمكند حال منتقد دولت منتخب شده اند واقعاً كه !!!!!!!!
کاظم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۱
5
3
روحانی از نظر شخصیتی ... دارد اوبرای اینکه نواقص وکاستی هایش را فراموش کند هرچند وقت یکباریا به دیگران حمله میکند ویا اینگونه سخنانی را بزبان می آورد.اوبرای جبران ...هایش نیازمند اینست که دیگران بصورت مداوم مدح وثنای اوراکنند
داود سجادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۱
0
0
قهرمان صنعت اقای روحانی که کارخانه فروسیلیس ...را با زد وبند بدست میاورد و گزارش ان در جوان هم منتشر شده است به اسانی پول مردم را میخورد،یکی از مشتریان فروسیلیس اقای ... در تاریخ 96/4/17 به ساختمان کارافرین دفتر قهرمان صنعت در خیابان اندرز گو مراجعه مینماید که تسویه حساب نماید ، هنگامیکه اقای ...به او میگوید هیچ طلبی نداری و حاضر نیست صورتحساب عملکرد فی مابین را بدهد مشتری 5 ساله انها که دنیا برایش به اخر میرسد قصد مینماید از طبقه 13 ساختمان خود را پرت نماید.مشروح گزارش در کلانتری 123 ... وارژانس واتش نشانی و مرکز ارژانس اجتماعی ... موجود است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۱
4
3
بنظر می رسد روحانی خیال دیگری در طول این 4سال دارد خدا شر خناسان رااز این کشوردور کند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of
۰۹:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۵
واقعیت را گفته مگر نظامیها با بودجه خودشان درست کردند یا از پول پدرشان .از پول ملت درست کردند منت هم میگذارند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۱
3
4
نه خوب شاید روزنامه شما موشکها را میسازد و پولش هم شما میدهید که روحاتی گفته به شما برخورده
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۱
3
2
حواسمان باشد دریک هفته ای که روحانی در استراحت بود فضای سیاسی کشور رو به آرامش خوبی گذاشت ؛ بنظر او آمده به هر قیمت، و به هرشکل ممکن آرامش و یکپارچگی کشور را باز به هم بزند!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۱
4
2
فکر کردید چرا یک هفته ای که روحانی نبودآرامش کشور را پر کرده بود؟ واقعا او هم بایست مثل ترامپ توسط پزشکان موردسنجش سلامت روحی روانی قرار بگیرد.«دیدین همین که پشت تریبون قرار میگیره دیگه حال خودشو نمی فهمه!!!»
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۱
4
2
کار را که کرد آن که تمام کرد!!!!!!!!!!!!!!!!!
قبل از انتخاب مجدد هم چون پولش دولت می داد آن نطقهای بدیع ایراد می شد؟!!!!!!!!!
این تضادهای گفتاری و رفتاری آقای رئیس جمهور نشانه چیست؟!!!!!!!!!!!
بالاخره شما با کی هستید؟ اصلا خودتون کی هستید؟!!!!!!!!!!
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۱
4
3
علیرغم تاکید دل سوزان نظام بر همدلی و وحدت روحانی همچنان با سخنانی تنش زا فضای کشور را ملتهب می کند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۱
2
0
- دم خروس یا قسم حضرت عباس را قبول کنیم--- در انتخابات به اعدام منافقین حمله کردی حالا منافقین را محکوم می کنی ----آخه اگر طلبه نبودی و روزی یه حرف می زدی یه چیزی ولی طلبه ای که هر روز حرفش را عوض کند و به همه ارزشهای یک نظام الهی برای رای آوردن حمله کند به نظر من عاقبت بخیر نخواهد شد.... بترس از غضب الهی ووو
لله
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۲
2
0
بنازم به رهبر عزیزم که دستور شلیک موشکها را صادر نمود وروی استکبار و ایادیش را کم کرد ؛ اما متاسفم برای تدلیسگران نان به نرخ روز خور که با شانتاژ بازی بالا آمده اند وبا فراز و فرود کلام که از طرف باد آمد سخن به زبان جاری می کنند ،ازحسن آقا سئوال شود مگر پول ساخت موشکهارا از خونه پدرش آوده که منت سر مردم می گذارد.
خدا سایه رهبرمان رامستدام بدارد که خط قرمز این افراد هست .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۲
2
0
روحانی صلاح داشت ، صلاحش نیش تا بنا گوش باز گردن در برابر دوشمنان ملت بود ( همیشه خندیدن در برابر عملکرد و اقدامات دولت آمریکای جهانخوار و اورپائیان در برابر ملت ایران بطوریکه نظر کدخدایش را جلب کند ) به طوریکه آمریکا و اسرائیل چشم امید به 0 و دولت0 بستند .
جمشید رفیقایی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۲
2
0
رییس جمهور،بقال نیست که هر حرفی را بر زبان جاری کند،آنهم در زمانی که همه دشمنان به ارگانهای مقاوم نظام در حال حمله هستند، عجیب نیست که ایشان نیز با آنها همنوایی میکند؟!!
جواد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۲
2
0
به نظر من تلاشی که روحانی در تضعیف سپاه و نیروهای انقلابی انجام می دهد صدها بار خطرناک تر از اقدامات و تحریم های کنگره آمریکا علیه سپاه و کل نظام است . خداوند شفای عاجل عنایت فرماید....
فرامرز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۲
0
2
بنده هوادار آقای روحانی نیستم اما چون با رای اکثریت مردم شرکت کننده در انتخابات ایشان را ریئس جمهور قرار دادن این اشتباه است که دیگر نهادهای کشور با ایشان در تضاد باشند چون در قانون اساسی پس از رهبری مقام دوم کشور هستند واین گونه ستیزه جویی با ایشان این پیام را می رساند که کشور دارای دو دولت است یک دوات انتخاباتی و دیگر دولت سایه که این امر بر مردم و کسانی که در انتخابات شرکت میکنند گران می آید و خود را از حکومت جدا فرض خواهند کرد و این در دراز مدت به نفع کشور و نخواهد بود و همان داستان جدایی حکومت از مردم پیش خواهد آمد پس از منم منم همه باید دست بردارند و مردم مردم را شعار سازند
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۳
2
1
من به عنوان یک متخصص روان سنجی حاضرم از جناب روحانی تست شخصیت بگیرم. با توجه به قرائن و شواهد به نظر میآد ایشون از اختلال شخصیت نمایشی (Histrionic Personality Disorder) رنج میبرند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۳
2
1
سابقه چهار ساله روحانی نشان داده که ایشان با نهادهای انقلابی...دارد واین نشانه خیلی بدی است.حسن روحانی مطیع امام خامنه ای نیست و شخص غرب باور وغرب گرا است.الله ولی الذین امنوا....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۵
1
1
آفرین بر روحانی .واقعیت تلخه جوان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۶
1
1
روحانی رو بایست به پزشک مغز واعصاب یا حداقل به یک روانکاو نشون داد شاید هنوز بیماریش زیاد حاد نشده و بشه با قرص و دوا معالجش کرد، بجنبد تا دیر نشده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۸
0
1
جناب روحانی!تقابل با سپاه ،تقابل و تضاد با اصل انقلاب است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین