فوتبال ساحلي ايران آبروي آسياست
کد خبر: 853394
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003a0Q
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۰
گفت‌وگو با بهترين دروازه‌بان ساحلی جهان در جام جهانی 2017
بازي در جام جهاني، محافظت از دروازه و همچنين باز كردن دروازه حريفان همه و همه از جمله وظايف يك گلر در رشته فوتبال ساحلي است...
بازي در جام جهاني، محافظت از دروازه و همچنين باز كردن دروازه حريفان همه و همه از جمله وظايف يك گلر در رشته فوتبال ساحلي است. موفقيت در اين پست حساس، دروازه‌باني ششدانگ مي‌خواهد كه خوشبختانه نزديك يك دهه است كه پيمان حسيني اين وظيفه را به نحو احسن انجام مي‌دهد و با درخشش در چارچوب ايران تيم ملي را به افتخارات بزرگي چون مقام سوم جام جهاني 2017 مي‌رساند. حسيني در باهاما علاوه بر اينكه دروازه كشورمان را بارها نجات داد اولين گل جام را نيز به ثمر رساند و در نهايت نيز علاوه بر دريافت دستكش طلايي، گل او به عنوان بهترين گل اين دوره از رقابت‌ها شناخته شد.
      
 
تيم ملي فوتبال ساحلي يك بار ديگر ثابت كرد يكي از قدرت‌هاي دنياست. از موفقيت تيم ملي در جام جهاني باهاما بگوييد.
 
 
فوتبال ساحلي ايران به جايگاهي رسيده است كه تمامي حريفان حساب ويژه‌اي روي ما باز مي‌كنند. از ابتداي مسابقات مي‌دانستيم قطعاً در بين چهار تيم برتر جهان قرار مي‌گيريم. ملي پوشان كشورمان به پختگي و تجربه لازم براي رفتن روي سكوي جام جهاني رسيده بودند. عناويني كه در رقابت‌هاي مختلف بين‌المللي از جمله جام بين قاره‌اي كسب كرديم شرايط را براي موفقيت دوباره تيم ملي ايران فراهم كرده بود. در فوتبال ساحلي رقابت‌هاي جام جهاني بالاترين سطح بازي‌ها را دارد و تيم‌هاي قدرتمند دنيا براي نشان دادن قدرت خود به جام جهاني مي‌آيند. در ويترين افتخارات تيم ملي ايران عنوان جام جهاني خالي بود و بايد به دست مي‌آورديم كه خوشبختانه به اين مقام هم رسيديم. معتقدم از هر نظر براي رفتن روي سكوي جام جهاني آماده بوديم، چه از نظر قرعه‌‌كشي و چه از نظر رقبا. مقام سومي جهان و مدال برنز كف توانايي‌هاي تيم ملي ايران بود.
 
 
شكست به تاهيتي و نرسيدن به فينال حق تيم ملي ايران بود؟
 
 
معتقدم فوتبال ساحلي ايران شايستگي پيروزي مقابل تاهيتي را داشت و به نظرم صعود به فينال حق ما بود. اما كم تجربگي در برخي مسائل موجب شد به هدفمان نرسيم و فينال را از دست بدهيم.
 
 
در اظهارنظرهايتان قهرماني را هدف اول تيم ملي عنوان كرده‌ايد. چطور در حضور تيم‌هاي مطرح جهان چنين هدفي را در سر داشتيد؟
 
 
رسيدن به خودباوري لازم شرايط را به گونه‌اي مهيا كرده بود كه تمامي ملي پوشان به كمتر از قهرماني راضي نمي‌شدند. عناوين درخشاني در مسابقات بين قاره‌اي كسب كرده‌ايم و همين مسئله موجب شد تيم‌هاي مطرح جهان احترام خاصي براي تيم ملي ايران قائل شوند. در جام جهاني 2017 تيم ملي برزيل به تنها كشوري كه احترام مي‌گذاشت ايران بود، چراكه آنها هم مي‌دانستند در صورت رويارويي با تيم كشورمان چه ديدار دشواري خواهند داشت ولي متأسفانه در مصاف با تاهيتي در لحظات آخر و در ضربات پنالتي بازي را از دست داديم و از صعود به ديدار نهايي بازمانديم. باز هم خدا را شكر مي‌كنيم توانستيم عنوان سوم جام را از آن خود كنيم و دست پر به ايران بازگرديم.
 
 
تاهيتي باز هم سد راه ايران شد. چطور شد كه ملي پوشان كشورمان نتوانستند در ضربات پنالتي توانايي‌هاي خود را نشان دهند؟
 
 
در سال‌هاي اخير بارها با تيم تاهيتي در تورنمنت‌هاي مختلف مصاف داشته‌ايم. در هشت سالي كه عضو تيم ملي بودم در مقابل تيم‌هاي زيادي از جمله ايتاليا، روسيه، برزيل و... كارمان به ضربات پنالتي كشيده اما تا قبل از جام جهاني هرگز در پنالتي مقابل هيچ حريفي شكست نخورده بوديم. در اين مدت معمولاً من به عنوان دروازه‌بان يكي دو ضربه پنالتي را مهار مي‌كردم و ساير بازيكنان نيز هنرشان را با گل كردن پنالتي‌هايشان نشان مي‌دادند. در اين جام هم من تمام تلاشم را كردم تا ضربه‌هاي پنالتي تاهيتي را مهار كنم ولي بازيكنان شرايط روحي و انرژي لازم را نداشتند. فكر مي‌كنم بازيكنان از نظر روحي تقويت نشده بودند و نتوانستند پتانسيل‌شان را نشان دهند. فوتبال بازي لحظه‌ها و شانس است، در فوتبال ساحلي هم به اين صورت است و در ضربات پنالتي شانس بيش از هميشه نقش دارد. آن روز شانس با ما يار نبود. فكر مي‌كنم با تيم تاهيتي تاكنون شش بار روبه‌رو شده‌ايم، سه بار ما و سه بار هم تاهيتي پيروز شده ولي در رقابت‌هاي جام جهاني تاهيتي از ما موفق‌تر بوده است.
 
 
 
فوتبال ساحلي ايران آبروي آسياست 
 
 
 
براي رسيدن به مقام سومي جام جهاني تيم‌هاي ديگري از جمله ايتاليا و مكزيك را از پيش‌رو برداشتيد. دروازه‌بان تيم ملي ايران چطور گل اول مسابقات را در مصاف با مكزيك به ثمر رساند؟
 
 
رسيدن به سكوي سوم جام جهاني كار بزرگي است كه تيم ملي كشورمان به آن دست يافت. با اين حال معتقدم در اين رقابت‌ها برخلاف هميشه راحت بازي نمي‌كرديم و بازي رواني را از تيم كشورمان نمي‌ديديم. در بيشتر بازي‌هايمان به سختي به برتري رسيديم. سطح بازي‌ها بسيار بالا بود اما علت اين مسئله را بايد ريشه‌يابي كرد، وگرنه ملي پوشان تمام توان خود را به كار گرفتند و تعصب بالايي در مسابقات از خود نشان دادند. به هر زحمتي بود بازي‌ها را ‌برديم و موفق شديم روي سكو برويم. با اين وجود بر اين باورم كه مي‌توانستيم راحت‌تر از اينها بازي كنيم. چون تيم‌هايي مثل مكزيك و نيجريه تيم‌هايي نبودند كه در مصاف با آنها به زحمت بيفتيم و نيجريه را در ضربات پنالتي شكست دهيم. با تاكتيك‌هايي كه ما داريم بايد بهتر و راحت از اينها نتيجه مي‌گرفتيم. اولين گل جام را من به ثمر رساندم. 87 بازي ملي دارم و 21 گل زده. در فوتبال ساحلي يكي از وظايف گلر اين است كه در حملات به تيم اضافه شود و در صورت امكان گلزني كند. البته قبل از بازي اصلاً به اين مسئله فكر نكرده بودم كه اولين گل مسابقات را بزنم ولي اواخر نيمه دوم بازي با مكزيك بود كه گلزني كردم. خدا را شكر كه توانستم به تيم كشورم كمك كنم.
 
 
اصولاً قبل از هر بازي به گلزني هم فكر مي‌كنيد؟
 
 
بله، فكر مي‌كنم چون يكي از وظايف دروازه‌باني گلزني است. يك دروازه‌بان خوب در فوتبال ساحلي هم بايد گلزني كند هم پاس گل بدهد هم پرتاب‌ها و شروع مجددهاي خوبي داشته باشد و هم شديداً بايد توپ گير باشد و دروازه تيمش را نجات دهد. دروازه‌باني وظيفه مهمي است و مي‌تواند در نتيجه تيمش تأثيرگذار باشد.
 
 
عنوان بهترين گل جام را نيز به دست آورده‌ايد؟
 
 
گلي كه در بازي با مكزيك به ثمر رساندم به عنوان يكي از 10 گل برتر جام انتخاب شد. انتخاب بهترين گل با رأي‌گيري انجام شد و خوشحالم از اينكه گل من به عنوان يك بازيكن ايراني به عنوان بهترين گل جام معرفي شد. براي من زياد اين عناوين فردي مهم نيست و بايد تأكيد كنم كه اين افتخار نيز با كمك همه تيم به دست آمده است، وگرنه من به تنهايي نمي‌توانستم موفق شوم. مهم اين است كه تيم ملي ايران مقام سومي جام را به دست آورد.
 
 
لقب بهترين دروازه‌بان جام جهاني نيز به شما تعلق گرفت و دستكش طلايي هم به شما رسيد. چطور عناوين فردي برايتان اهميت زيادي ندارد؟
 
 
سال‌ها بود كه دلم مي‌خواست لقب بهترين دروازه‌بان جهان و دستكش طلايي را به خود اختصاص دهم و درواقع رسيدن به اين افتخار آرزويم بود. با اين وجود در اين سال‌ها همواره سعي كردم در اختيار تيم ملي باشم تا با كمك همه بازيكنان بتوانيم نتايج تيمي خوبي بگيريم. هميشه تلاش كرده‌ام تا در كنار هم‌تيمي‌هايم بهترين عملكرد را داشته باشم. خدا را شكر مي‌كنم عنوان بهترين دروازه‌بان دنيا را به دست آوردم، اما اين موفقيت‌ها قطعاً حاصل كار تيمي است، اگر تيم دفاع خوبي نداشته باشد يا مهاجمان وظيفه گلزني را به خوبي انجام ندهند مسلماً اين عناوين فردي به من و محمد احمدزاده نمي‌رسيد.
 
 
گرفتن ضربات پنالتي يكي از حساس‌ترين لحظات بازي براي دروازه‌بان‌ها به شمار مي‌رود. چطور مي‌توانيد در بازي‌هاي حساس سرنوشت ديدار را تغيير دهيد؟
 
 
ضربه پنالتي يكي از لحظاتي است كه دروازه‌بان مي‌تواند به كمك تيمش بيايد و من هم مثل هميشه براي انجام اين كار تمركز لازم را داشتم. باز هم مي‌گويم كه تيم ملي ايران هيچ وقت سابقه شكست در ضربات پنالتي را نداشت، چراكه هميشه هم پنالتي زن‌هاي خوبي داشتيم و هم من معمولاً يكي دو پنالتي را مهار مي‌كردم. هميشه در پنالتي‌ها نتيجه به نفع ما تمام مي‌شد، اما نمي‌دانم در بازي با تاهيتي چه اتفاقي افتاد كه براي اولين بار در پنالتي شكست بخوريم. فكر مي‌كنم بچه‌ها روحيه لازم را نداشتند.
 
 
 
 فوتبال ساحلي ايران آبروي آسياست
 
 
عملكرد ساير تيم‌هاي آسيايي را چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟ ايران قدرت بلامنازع فوتبال ساحلي قاره كهن است؟
 
 
ژاپن و امارات دو نماينده ديگر آسيا حتي از گروه‌هايشان نيز صعود نكردند. البته هر دو تيم شانس صعود داشتند. از طرفي ژاپن در سخت‌ترين گروه قرار گرفته بود و برزيل و تاهيتي تيم‌هاي اول و دوم جهان در گروه ژاپن بودند. مسلماً ژاپن براي صعود كار بسيار دشواري داشت. ژاپن تيمي حرفه‌اي در فوتبال ساحلي است، امارات نيز با اينكه شانس صعود داشت ولي در يك بازي نتيجه لازم را نگرفت و صعود نكرد. ژاپن هميشه رقيب سنتي ايران بوده ولي امسال اين تيم را برديم و به فينال رسيديم. در فينال هم امارات را 7 بر 2 برديم. بازهم خدا را شكر كه ايران آبروي آسيا را خريد. حتي براي فيفا خيلي جالب بود كه يك تيم از قاره كهن بتواند سوم جهان شود. مي‌توان ادعا كرد فوتبال ساحلي ايران شانس اول قهرماني آسياست و آنها فكرش را نمي‌كردند روي سكو برويم. بايد فراتر از آسيا فكر كنيم. براي رسيدن به موفقيت‌هاي بعدي بايد تنمان به تن تيم‌هاي بزرگ دنيا بخورد. اردوهاي تداركاتي‌مان بايد بيشتر شود تا از اين طريق بازي تيم ملي در سطح جام جهاني بماند.
 
 
شما هم مثل ساير ملي پوشان پيشنهادهاي خارجي داشتيد؟
 
 
امسال در ليگ براي تيم شهرداري ساري بازي مي‌كنم. پيشنهادي از اسپورتينگ پرتغال دارم و احتمالاً پس از پايان ليگ ايران به اين تيم ملحق شوم.
 
 
از توجه و رسيدگي‌اي كه به فوتبال ساحلي مي‌شود رضايت داريد؟ فكر مي‌كنيد چه آينده‌اي پيش‌روي اين رشته خواهد بود؟
 
 
رئيس فدراسيون فوتبال نگاه و ديد ويژه‌اي به فوتبال ساحلي دارد و همه بازيكنان به آينده اميدوارند. با تداوم اين نگاه معتقدم فوتبال ساحلي ايران روز به روز پيشرفت خواهد كرد. حفظ عناوين فعلي و قهرماني در جام جهاني اهداف تيم ملي در آينده است. پاداشي هم از طرف فدراسيون برايمان درنظر گرفته شده كه ان‌شاءالله به زودي پرداخت خواهد شد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار