کد خبر: 852491
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003Zlr
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۲۲:۰۰
عربستان از چند هفته پيش (و به طور مشخص در پي ديدار محمد بن سلمان وزير دفاع و نايب وليعهد) در تدارك سفر دونالد ترامپ رئيس‌جمهور امريكا بر آمده و آن را با هياهو دنبال كرده است.
احمد كاظم‌زاده
نويسنده: احمد كاظم‌زاده
 
عربستان از چند هفته پيش (و به طور مشخص در پي ديدار محمد بن سلمان وزير دفاع و نايب وليعهد) در تدارك سفر دونالد ترامپ رئيس‌جمهور امريكا بر آمده و آن را با هياهو دنبال كرده است. اين سفر را شايد بتوان پرهزينه‌ترين سفر در تاريخ امريكا و عربستان و حتي در جهان ارزيابي كرد زيرا علاوه بر ريخت و پاش‌هاي معمولي كه در خاندان سعودي صورت مي‌گيرد، همه افرادي كه حاضر شده‌اند در نشست‌هاي رياض حضور يابند، امتيازات كلاني چه در سطح فردي و چه در سطح دولتي دريافت كرده‌اند كه ارزش تنها يكي از اين امتيازات كه به شركت‌هاي تسليحاتي نزديك به محافل صهيونيستي داده شده به بيش از 110 ميليارد دلار مي‌رسد. بر اين اساس مي‌توان گفت، همه كساني كه در رياض حضور يافته‌اند نه به علاقه خود بلكه با پول و دلار تطميع شده‌اند، بنابراين اين حضور نه با اصول و قوانين بين‌المللي مطابقت دارد و نه با ارزش‌هاي فردي و ملي شركت‌كنندگان.
 
به دليل بين‌المللي عربستان و شخص محمد بن سلمان به لحاظ نقش و عملكرد خود در جنگ يمن اكنون در موقعيت جنايتكار جنگي قرار دارند كه علاوه بر كشتار و مصدوميت هزاران يمني اكنون نزديك به 20 ميليون نفر از مردم اين كشور با قحطي روبه‌رو شده‌اند كه با بيماري‌هاي واگيردار همچون وبا نيز دست به گريبان هستند. در چنين وضعيتي كشورها و مجامع جهاني و منطقه‌اي اعم از غربي، اسلامي و عربي قاعدتاً بايد عربستان را براي پايان دادن به تجاوزات خود به يمن و جبران صدمات وارده تحت فشار قرار مي‌دادند نه اينكه با شركت در نشست‌هاي رياض مجوز ادامه اين تجاوزات را به عربستان و شخص محمد بن سلمان دهند، حتي اگر شركت‌كنندگان در نشست‌هاي رياض نيز چنين قصد و نيتي نداشته باشند.
 
بي‌ترديد كساني كه اين نشست‌ها را تدارك ديده‌اند در تلاشند وجهه و اعتبار شركت‌كنندگان را قرباني مطامع و سياست‌هاي خاص خود كنند كه برخي ابعاد داخلي دارد و به جنگ قدرت خاندان سلمان و در رأس آن محمد بن سلمان با بقيه شاهزاده‌ها مربوط مي‌شود و برخي ديگر ابعاد خارجي دارد و به سياست‌هاي وي در خصوص استمرار جنگ در يمن و عادي‌سازي روابط با رژيم صهيونيستي و احياي پروژه ايران‌هراسي ارتباط پيدا مي‌كند كه البته اين بعد در يك پكيج عمل مي‌كنند، بنابراين كساني كه در نشست‌هاي رياض حضور يافته‌اند خواسته يا ناخواسته در دام محمد بن سلمان افتاده‌اند كه خود شخص وي نيز در دام راستگرايان صهيونيستي افتاده است كه اكنون دولت ترامپ را در مشت خود گرفته‌اند. اين افراد هر مابه‌ازايي هم كه دريافت كرده باشند باز در مقابل صدماتي كه به طور مستقيم و غيرمستقيم از ندانم‌كاري‌هاي محمد بن سلمان متحمل مي‌شوند، چيزي نيست و نوعي ارزان فروشي محسوب مي‌شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین