کد خبر: 847404
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003YRo
تاریخ انتشار: ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۱
رئیس ستاد انتخابات کشور گفت: تخلفات احتمالی تبلیغاتی و انتخاباتی هر یک از نامزدهای ریاست جمهوری به کمیته حقوقی و مراجع قضایی ارجاع داده خواهد شد.
صدا و سیما: علی اصغر احمدی رئیس ستاد انتخابات کشور با اشاره به آغاز تبلیغات نامزدهای ریاست جمهوری بلافاصله پس از اعلام اسامی آنان گفت: در اجرای ماده ۶۶۶ قانون انتخابات تبلیغات نامزدها به محض اعلام اسامی آن‌ها آزاد است.  

وی افزود: نامزدهای ریاست جمهوری تا ۲۴ ساعت قبل از روز رأی گیری می‌توانند تبلیغات کنند.  

احمدی با تبیین بایدها و نبایدهای قانون تبلیغات انتخابات تأکید کرد: آنچه اهمیت دارد این است که علیه هیچ کس نباید کاری انجام داد؛ همچنین هیچ کس حق استفاده از امکانات دولتی و دیگر مؤسسات وابسته به دولت به هر میزان که از بودجه دولت باشد ندارد.  

وی گفت: کارمندان دولت در ساعات اداری حق تبلیغات ندارند و شخصیت‌ها و کسانی که دارای منصب هستند حق ندارند با ذکر عنوان و پست شان برای کسی تبلیغ کنند.  

رئیس ستاد انتخابات افزود: مجریان و ناظران انتخابات حق ندارند به طرفداری از نامزدی وارد عرصه تبلیغات شوند.  

احمدی از فرمانداران و بخشداران کشور خواست با ستاد نامزدهای ریاست جمهوری جلسات مشترک برگزار و جزئیات ضوابط را به آنان منتقل کنند تا قوانین را بدانند و در چارچوب آن حرکت کنند.  

وی گفت: در قانون پیش بینی شده است که همه رسانه‌های دیداری، شنیداری، مکتوب، الکترونیک و دیگر شبکه‌های مجازی حق ندارند علیه هر یک از نامزدهای ریاست جمهوری کاری کنند.  

احمدی از ایجاد مجموعه‌ای به نام بیتاک در ستاد انتخابات کشور خبر داد و افزود: همه شبکه‌های مجازی طبق ضوابط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید فعالیت شان را به این مجموعه اعلام کنند و مجوز بگیرند.  

معاون سیاسی وزیر کشور گفت: در ستاد انتخابات، دبیرخانه شورای امنیت کشور و کمیته اطلاع رسانی افرادی متولی امور فضای مجازی شدند.

وی تأکید کرد: فرمانداران، بخشداران، بازرسان و ناظران باید مراقبت کنند که اگر جایی انحرافی از معیارها ببینند طبق قانون پیگیری کنند.  

احمدی گفت: مهمترین شاخص این است که در عرصه تبلیغات به جای تخریب، توانمندی‌های خود را بگویند و مشارکت حداکثری را در دستور کار قرار دهند؛ نامزدها به تبیین برنامه هایشان بپردازند و بیانات امام راحل و رهبر معظم انقلاب را مدنظر قرار دهند.  

وی افزود: مردم بناست انتخاب اصلح کنند که این انتخاب با بیان توانمندی‌ها و برنامه‌های نامزدها انجام می‌شود.  

احمدی گفت: کمیسیون ویژه‌ای هم پیش بینی شده است که استفاده یکسان از امکانات دولتی در قالب مصوبات این کمیسیون قابل انجام باشد که یکی از این امکانات، رسانه ملی است.  

وی افزود: کمیته اطلاع رسانی نیز که در ستاد انتخابات مستقر است وظیفه دارد همه مطالب را از طریق استانداری ها، فرمانداری‌ها و بخشداری‌ها دریافت کند که هم مطالبی را که از هر مرجع و منبعی به دستشان می‌رسد گردآوری و تجزیه و تحلیل می‌کنند.  

احمدی تأکید کرد: اگر به تشخیص این کمیته انحرافی از معیارها و قوانین از هر فردی روی دهد حتماً به کمیته حقوقی ارائه می‌کند؛ کاری که تاکنون انجام داده اند و اگر قرار بر تذکر باشد تذکر می‌دهند و اگر قرار بر ارجاع به مرجع صالح قضایی باشد این کار را خواهند کرد.

 رئیس ستاد انتخابات بر ارجاع تخلفات احتمالی تبلیغاتی و انتخاباتی هر یک از نامزدهای ریاست جمهوری به کمیته حقوقی و مراجع قضایی تأکید کرد و گفت: در فضای مجازی نیز دستورالعملی با ابلاغ وزیر کشور برای مراجع ذیربط ابلاغ شد و مسلماً هر جایی در این فضا نیز تخلفی روی دهد حتماً اقدامات قانونی را انجام خواهیم داد که برای این کار با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مخابرات هماهنگ کرده ایم.  

احمدی نامزدها و هواداران شان را به رعایت شئونات کشور و ملت فراخوان و تأکید کرد: یادمان باشد که فردای انتخاباتی هم وجود دارد؛ اگر رقابت باشد عیبی ندارد، اما رفاقت پس از روز انتخابات هم درنظر داشته باشید زیرا همه کسانی که در عرصه هستند می‌خواهند با هم کار کنند.  

وی همچنین با اشاره به سوءاستفاده دشمن از مسائل داخلی کشور گفت: دشمن به لطایف الحیل وارد عرصه می‌شود، به نحوی که گاهی متوجه نیستیم چه مطالبی را مطرح می‌کنیم؛ آیا ارزش دارد که فضای کشور را دراختیار کسانی قرار دهیم که به هیچ عنوان مایل به اقتدار و پیشرفت کشور نیستند؟  

احمدی از نامزدها و هواداران شان خواست بجای تبلیغات چشم پرکن به تبلیغات فکرپرکن و اقناع افکار عمومی بپردازند.  

رئیس ستاد انتخابات همچنین زمان آغاز تبلیغات شوراها و میان دوره مجلس را با تبلیغات ریاست جمهوری متفاوت دانست و به نامزدهای این انتخابات یادآوری کرد که تبلیغات این انتخابات از ۲۱ اردیبهشت آغاز می‌شود که به مدت ۷ روز ادامه دارد. 
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین