کد خبر: 842093
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003X49
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ - ۲۱:۱۸
رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار دست‌اندركاران راهيان نور تبيين كردند
دفاع مقدس برای ما مثل نفس کشیدن بود‌ و اگر نمی‌بود ملت می‌مرد / حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، رهبر معظم انقلاب اسلامي صبح ديروز در ديدار دست‌اندركاران راهيان نور و جمعي از سرداران و رزمندگان دفاع مقدس، دوران هشت‌ساله دفاع مقدس را يكي از ثروت‌هاي فرهنگي ناب و ارزشمند كشور دانستند...
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، رهبر معظم انقلاب اسلامي صبح ديروز در ديدار دست‌اندركاران راهيان نور و جمعي از سرداران و رزمندگان دفاع مقدس، دوران هشت‌ساله دفاع مقدس را يكي از ثروت‌هاي فرهنگي ناب و ارزشمند كشور دانستند و با تأكيد بر اينكه راهيان نور، ابتكاري بسيار بزرگ و مهم و يك فناوري نوين براي استفاده از ثروت و معدن طلاي دفاع مقدس است، گفتند: تنها راه مقابله با طراحي‌هاي فرهنگي بدخواهان، توليد فرهنگي و استفاده از ثروت غني و سرچشمه قوي دوران دفاع مقدس در همه عرصه‌ها است.

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني دفتر مقام معظم رهبري، رهبر انقلاب اسلامي با تشكر از دست‌اندركاران راهيان نور، با اشاره به تأكيد خداوند در قرآن كريم مبني بر يادآوري ايام‌الله و روزهاي بزرگ و تأثيرگذار، دوران دفاع مقدس را از جمله ايام‌الله و روزهاي تاريخ‌ساز ملت ايران خواندند و افزودند: به هيچ وجه نبايد گذاشت كه دفاع مقدس و درس‌هاي آن به فراموشي سپرده شود.
  
ثروت‌ها و ارزش‌هاي فرهنگي ملت ايران
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، راهيان نور را عاملي براي جلوگيري از فراموش شدن ارزش‌ها و درس‌هاي دوران دفاع مقدس خواندند و خاطرنشان كردند: براي پيشرفت و اعتلاي هر كاري بايد به‌طور مستمر از آن مراقبت كرد تا آن اقدام از مسير اصلي منحرف نشود و البته پيشرفت و اعتلا نيز با گفتن و آمار دادن محقق نمي‌شود بلكه بايد محصول و نتيجه كار را بر روي زمين مشاهده كرد. ايشان با اشاره به ثروت‌هاي طبيعي و انساني ملت‌ها و كشورهاي مختلف گفتند: ملت و كشور ايران داراي ثروت‌ها و نقاط قوت فراوان طبيعي و انساني است اما يكي از مهم‌ترين ثروت‌ها و ارزش‌هاي فرهنگي، «وجود روحيه اعتقاد به مجاهدت و انگيزه حركت در راه دين» در ميان اكثريت مردم است. رهبر انقلاب اسلامي افزودند: «اعتقاد به ايستادگي در مقابل زورگو» و همچنين اعتقاد به اينكه «اگر ايستادگي كنيم بدون ترديد بر دشمن غلبه خواهيم كرد»، از ديگر ثروت‌ها و ارزش‌هاي فرهنگي ملت ايران است كه اگر زنده نگه داشته و به ميدان آورده شوند، منشأ كارهاي بزرگي خواهند بود همانند آنچه كه در پيروزي انقلاب اسلامي و در دوران دفاع مقدس، اتفاق افتاد.
   
احساس ضعف دشمن را به حمله تشويق مي‌كند
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در خصوص جنگ تحميلي به يك نكته كليدي و مهم اشاره كردند و گفتند: علت شروع جنگ تحميلي اين بود كه دشمن بعثي و حاميانش در ما احساس ضعف كردند و اگر از تصرف چند روزه تهران مطمئن نبودند، قطعاً جنگ را آغاز نمي‌كردند. ايشان تأكيد كردند: اين، يك قاعده كلي است كه «احساس ضعف موجب تشويق دشمن به حمله خواهد شد»، بنابراين اگر مي‌خواهيد دشمن را از تهاجم منصرف كنيد، بايد از اظهار ضعف بپرهيزيم و نقاط قوت فراواني را كه در اختيار داريم، آشكار كنيم.

رهبر انقلاب اسلامي با تأكيد بر اينكه اين قاعده كلي در عرصه‌هاي فرهنگي و اقتصادي نيز صادق است، افزودند: اشتباه برخي در چالش بزرگ اقتصادي كه كشور اكنون دچار آن است، اين بود كه در زمينه اقتصادي اظهار ضعف شد و دشمن ديد كه اينجا مي‌توان فشار آورد و فشار را زياد كردند. ايشان بعد از بيان اين نكته بار ديگر به موضوع دوران دفاع مقدس بازگشتند و با طرح اين سؤال كه «آيا ايران واقعاً در زمان آغاز جنگ ضعيف بود»، به تبيين شرايط آن روزها پرداختند و خاطرنشان كردند: ايران در روزهاي آغاز جنگ به صورت بالفعل ضعيف بود زيرا نيروي نظامي منسجم و منظم و تجهيزات كافي وجود نداشت و برخي از تجهيزات هم هنوز ناشناخته بودند و مهم‌تر اينكه، ملت ايران تا آن زمان تجربه جنگ نداشت.

رهبر انقلاب اسلامي گفتند: نتيجه شرايط آن روز، اين شد كه دشمن تا حدود ۱۲ كيلومتري اهواز پيشروي كرد اما با نهيب امام بزرگوار كه يكي از معجزات دهر و از آيات بزرگ الهي بود، نيروهاي مسلمان و انقلابي اعم از ارتش، سپاه، و بسيج به ميدان آمدند و ضمن استفاده از امكانات موجود، از نقاط قوت خود از جمله مديريت و سازماندهي و ابتكار عمل، به خوبي بهره گرفتند و با ايمان و شجاعت توانستند صحنه جنگ را دگرگون كنند. ايشان با اشاره به فاصله زماني اندك يك‌سال و نيم از شهريور سال ۱۳۵۹ تا فروردين سال ۱۳۶۱، خاطرنشان كردند: نيروهاي مؤمن و انقلابي در اين مدت توانستند پيشروي دشمن تا نزديكي اهواز را به عمليات فتح‌المبين و اسارت حدود 12 هزار نفر از نيروهاي دشمن تبديل كنند و اين، يك ثروت بزرگ و ارزشمند براي همه دوران‌ها است.
   
انتقاد از جرياني كه دوران دفاع مقدس را كمرنگ مي‌كند
رهبر انقلاب اسلامي با انتقاد از افراد و جريان‌هايي كه تلاش دارند دوران دفاع مقدس را در جامعه كمرنگ كنند يا بر ضد آن سخن مي‌گويند، افزودند: اين افراد همانند كساني هستند كه كتاب‌هاي خطي نفيس يك ملت را آتش بزنند يا ثروت نفت يك ملت را به دريا بريزند. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، بي‌توجهي به دوران دفاع مقدس يا حركت در جهت مخالف آن را، از بين بردن ثروت ملي تاريخ ساز ملت خواندند و تأكيد كردند: مسئولان بايد در اين خصوص مراقب باشند و نگذارند فيلم يا كتاب يا مطالب ديگر بر ضد ارزش‌ها و گنج عظيم دفاع مقدس، توليد شود. ايشان با اشاره به اينكه برخي‌ها دو مقوله را با يكديگر اشتباه مي‌گيرند، گفتند: در اينكه جنگ خشن و خسارت بار است، شكي نيست اما سؤال مهم اين است كه اگر ملتي مورد تهاجم قرار گيرد ولي نيرو و قدرت خود را به ميدان نياورد، چه اتفاقي خواهد افتاد؟ رهبر انقلاب اسلامي افزودند: دوران دفاع مقدس در واقع مقوله‌اي حياتي و همچون نَفَس كشيدن براي ملت ايران بود و اگر اين نَفَس كشيده نمي‌شد، ملت مي‌مُرد. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، خاطرات فراوان، پرمغز و گوياي دوران دفاع مقدس را ثروتي عظيم و ملي دانستند و تأكيد كردند: آن رزمنده همداني كه در دوران دفاع مقدس 20 سال بيشتر نداشت، در خاطرات خود به ما مي‌آموزد كه «اگر مي‌خواهي از سيم خاردار رد شوي ابتدا بايد از سيم خاردار نَفس خود عبور كني»، يعني تا هنگامي كه گرفتار خود هستيم، نمي‌توانيم كاري انجام دهيم.
  
راهيان نور، معدن طلاي دوران دفاع مقدس
ايشان با تأكيد بر اينكه استفاده از هر ثروت و گنجي نيازمند فناوري است، خاطرنشان كردند: راهيان نور در واقع فناوري استفاده از ثروت عظيم و معدن طلاي دوران دفاع مقدس است.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با تأكيد بر لزوم استفاده از محتواي غني دفاع مقدس در كتاب‌هاي درسي و دانشگاه‌ها و همچنين كارهاي هنري، گفتند: مسئولان به‌ويژه مسئولان دولتي و دانشگاه‌ها بايد خود را موظف به اين كار بدانند. رهبر انقلاب اسلامي دست اندركاران راهيان نور را نيز توصيه كردند به گونه‌اي برنامه‌ريزي كنيد كه بازديد‌كنندگان از مناطق عملياتي دفاع مقدس، بعد از بازگشت، پيوندي ناگسستني با اين حادثه مهم و ارزش‌هاي آن پيدا كنند.
 
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با تأكيد بر ترويج كتاب‌ها و فرهنگ دفاع مقدس در قالب‌هاي مختلف هنري و همچنين قدرشناسي از يادگاران و سرداران دفاع مقدس گفتند: اگر در زمينه دفاع مقدس، كار فرهنگي و توليد فرهنگي مستمر وجود داشته باشد، كشور در مقابل طراحي‌ها و توطئه‌هاي فرهنگي، قوي خواهد شد. ايشان لازمه دستيابي به بنيه قوي در اقتصاد و سياست را هم، بنيه قوي فرهنگي دانستند و با تأكيد بر اينكه سرچشمه قوت فرهنگي كشور، دوران دفاع مقدس است، افزودند: فرهنگ نيز همانند اقتصاد است و اگر در عرصه فرهنگي توليد نداشته باشيم، نيازمند واردات خواهيم شد و نتيجه واردات هم «كمر راست نكردن توليد داخلي» خواهد شد. رهبر انقلاب اسلامي در همين خصوص به برخي مسائل اقتصادي كشور اشاره كردند و گفتند: امروز يكي از مشكلات كشور، واردات فراوان و تا حدي بي‌حساب و كتاب در مقابل توليد ناقص داخلي است.
   
طراحي‌هاي فرهنگي خطرناك‌تر از توطئه‌هاي امنيتي و نظامي
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي نتيجه پايين بودن توليدات فرهنگي را، واردات رسمي و قاچاق در بخش فرهنگ خواندند و خاطرنشان كردند: اكنون واردات فرهنگي زياد است و همه اين موارد در چارچوب طراحي دشمنان براي تغيير دادن نسل جوان از نسلي عاشق انقلاب و امام و ارزش‌ها به يك عنصر وابسته به فرهنگ غرب و بي‌خاصيت براي كشور است. ايشان طراحي‌هاي فرهنگي را خطرناك‌تر از توطئه‌هاي امنيتي و حتي تهديد نظامي دانستند و افزودند: حركت نظامي دشمن، ملت را مستحكم‌تر و منسجم‌تر مي‌كند اما حمله فرهنگي اراده‌ها را تضعيف مي‌كند و نسل جوان را از كشور مي‌گيرد. رهبر انقلاب اسلامي در پايان يك توصيه هم به گزارشگران و راويان راهيان نور داشتند.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي گفتند: گزارشگري براي راهيان نور با گزارشگري براي گردشگران معمولي بسيار متفاوت است، زيرا در راهيان نور، محتوا بايد مملو از تبيين و بيان حقايق، معرفت و نقاط برجسته دوران دفاع مقدس باشد. ايشان خاطرنشان كردند: البته اين موضوع به معناي اغراق‌گويي در مورد دفاع مقدس نيست بلكه بايد دشواري‌ها و برخي ناكامي‌ها در كنار موفقيت‌ها و نقاط قوت فراوان دوران دفاع مقدس بيان شود. رهبر انقلاب اسلامي افزودند: بيان حقايق دفاع مقدس موجب مي‌شود كه تلألؤ انسان‌هاي ناب و شهداي دفاع مقدس نمايان شود.
 حضرت آيت‌الله خامنه‌اي همچنين با اشاره به استان‌هاي خوزستان، ايلام، كرمانشاه، كردستان و آذربايجان غربي به عنوان پنج استان مقصد كاروان‌هاي راهيان نور، خاطرنشان كردند: هريك از اين استان‌ها ارزش و جايگاه خود را دارند كه بايد براي بازديد‌كنندگان بيان شوند ضمن آنكه مردم اين استان‌ها نيز بايد مورد توجه و پشتيباني قرار گيرند زيرا اگر حمايت‌هاي مردم اين استان‌ها نبود، كار جنگ پيش نمي‌رفت.
  
سخنان سرلشکر باقری
پيش از سخنان رهبر انقلاب اسلامي، سرلشكر باقري رئيس ستاد كل نيروهاي مسلح در گزارشي با اشاره به فعال‌سازي ۵۷ يادمان راهيان نور از شمال غرب كشور تا خليج فارس و سواحل مكران، گفت: راهيان نور نمونه‌اي بي‌بديل از گردشگري تعالي‌بخش قادر است تا علاوه بر حفظ هويت انقلاب اسلامي و دفاع مقدس و جلوگيري از تحريف و فراموشي هشت سال مجاهدت مردم ايران، نقش مؤثري در حفظ امنيت پايدار فرهنگي و اجتماعي ايفا كند. سرلشكر باقري با اشاره به اقدامات انجام‌شده به منظور زيارتِ با معرفت مناطق عملياتي و شناساندن اركان برجسته دفاع مقدس، افزود: ۱۰ قرارگاه فعال در ستاد مركزي راهيان نور با حضور۱۵۰ هزار خادم، مبلغ، راوي و عناصر اجرايي براي خدمت به 6‌ميليون زائر راهيان نور فعاليت مي‌كنند. رئيس ستاد كل نيروهاي مسلح تأكيد كرد: ما سربازان انقلاب اسلامي با اعتقاد به ماهيت مبنايي دشمني دشمنان به‌ويژه امريكاي جنايتكار بر اين باوريم كه دشمن در ضعيف‌ترين موقعيت خود قرار گرفته و راهيان نور مي‌تواند با تفكر جهادي در عرصه نبرد فرهنگي جريان‌ساز باشد.
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۲ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۷
0
0
خدا به مردم ایران بصیرت عنایت کرده امیدواریم برخی ازمسئولین نیز ازاین عنایت وفضل بزرگ اللهی بی بهره نمانند
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین