کد خبر: 841119
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003WoR
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ - ۲۲:۰۰
نيروهاي مشاركت‌كننده در عمليات موصل با سرعت قابل‌توجهي در حال پيشروي به مركز اين شهر هستند كه حدود دو سال و نيم پيش به كنترل گروه تروريستي داعش درآمد.
منابع خبري روز گذشته از حملات گسترده نيروهاي عراقي عليه مواضع داعش در مركز پايتخت نينوا خبر دادند كه در آستانه رسيدن به مركز بخش غربي هستند. از سوي ديگر حشدالشعبي اعلام كرده است كه توانسته 12 روستا را در محور منطقه «تلعفر» از اشغال داعش خارج سازد. تلعفر كه در غرب موصل قرار دارد، از دو جهت حائز اهميت است؛ اول اينكه در نزديكي منطقه مرزي سه كشور، يعني عراق، سوريه و تركيه قرار دارد و دوم اينكه دقيقاً در مسير جاده‌اي قرار گرفته است كه موصل را به شهر رقه واقع در شرق سوريه وصل مي‌كند و قطع كردن اين مسير مي‌تواند خلافت خودخوانده داعش در عراق و سوريه را به دو تكه تقسيم كند. نيروهاي عراقي در اواخر پاييز موفق شدند بر اين مناطق مسلط شوند و هم اكنون فرماندهان حشدالشعبي اعلام كرده‌اند «اكنون منتظر دستور حمله به مركز تلعفر هستند.»

ناظران معتقدند قرار گرفتن حشدالشعبي مابين موصل و رقه از مهم‌ترين كارت‌هاي برنده محور مقاومت محسوب مي‌شود، همچنان كه فرماندهان اين سازمان نظامي عراقي براي حركت به سمت رقه اعلام آمادگي كرده‌اند. چند روز قبل نيز حيدر العبادي دستور حملات هوايي عليه مواضع داعش در رقه را داد اما در داخل شهر موصل ظاهراً نيروهاي عراقي فاصله زيادي با مركز شهر ندارند؛ جايي كه ادارات و ساختمان‌هاي دولتي را در خود جاي داده است. سرلشكر ستاد «عبدالامير رشيد يارالله»، فرمانده عمليات آزادسازي موصل روز دوشنبه در بيانيه‌اي از آزادسازي مناطق «الطيران» و «الجوسق» و پل چهارم خبر داد. با آزادسازي پل چهارم از سوي نيروهاي پليس فدرال و واكنش سريع، نيروهاي عراقي از اين پس مي‌توانند از قسمت شرقي موصل نيز پشتيباني دريافت كنند. همچنين با آزادي اين نقطه، پيشروي به سمت مناطق «الدواسه» و «الدندان» سريع‌تر رقم مي‌خورد؛ مناطقي كه ساختمان‌هاي استانداري و شوراي استاني در آن قرار گرفته است.

كارشناسان عراقي با اشاره به سرعت پيشروي‌هاي نيروهاي مشاركت‌كننده در عمليات موصل، خاطرنشان كردند اين نيروها در همه محورها به سطح بالايي از هماهنگي رسيده‌اند. «محمد نعناع»، كارشناس عراقي مسائل راهبردي و نظامي به فارس گفت: اتاق عمليات بزرگ آزادسازي موصل درحال بررسي نقشه‌هاي ميداني براي گشودن محورهاي جديد عملياتي در كرانه راست موصل با هدف شكستن سريع‌تر خطوط دفاعي داعش و تسريع در روند عمليات است.» بنابر گفته اين كارشناس نظامي، ‌نيروهاي وابسته به نهاد مبارزه با تروريسم پس از شكستن خط مقدم و آزادسازي تعدادي از روستاها و مناطق مسكوني، به پيشروي سريع و قابل‌توجه خود در محله‌هاي اين بخش از موصل ادامه مي‌دهند. در همين حال، يك منبع امنيتي عراقي به خبرگزاري فرانسه گفته است كه نيروهاي عراقي يك گور جمعي بسيار بزرگ را در عمق صحراي جنوبي شهر موصل در منطقه‌‌اي به نام «الخفسه» كشف كرده‌اند كه احتمال مي‌رود بزرگ‌ترين گور جمعي داعش در آنجا واقع شده باشد. چندين تن از اهالي موصل در اين باره مي‌گويند كه داعش پس از تسلط بر موصل در ژوئن 2014 منطقه «الخفسه» را به «پايگاه مرگ» تبديل كرده بود و اعدام‌هاي خود را در اين مكان انجام مي‌داد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین