باز هم جامعه پزشکی در استان اصفهان حادثه آفرید
کد خبر: 839057
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003WHB
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۸
تشریح جزییات خارج شدن کلیه از بدن یک زن به جای کیست ، در این باره هیچ شکی وجود ندارد که چنین اقداماتی و حتی اقدامات کمتر از این مضموم مورد سرزنش است و کوچک‌ترین کوتاهی در امر سلامت مردم در هیچ جامعه ایی پذیرفتنی نیست...
سعید عرفان منش

تشریح جزییات خارج شدن کلیه از بدن یک زن به جای کیست ، در این باره هیچ شکی وجود ندارد که چنین اقداماتی و حتی اقدامات کمتر از این مضموم مورد سرزنش است و کوچک‌ترین کوتاهی در امر سلامت مردم در هیچ جامعه ایی پذیرفتنی نیست... به واقع اهمیت حوزه سلامت برای یک جامعه از اصلی‌ترین مباحث و در رتبه موضوعات درجه اول است که شکل گیری طرح‌هایی نظیر طرح تحول سلامت در همین راستا است  وانتظار مردم هم از پزشکان و جامعه پزشکی  این است که کوچک‌ترین موضوع حتی در حد یک تصادف که بحث هایی دهان به دهان می گردد، این است که  روز به روز و همگام با افزایش تعرفه‌ها، کیفیت خدمات و احساس مسئولیت خود را افزایش دهند.

و اما گویا ماجراهای جراحی ها و خطاهای پزشکی  در استان اصفهان تمامی ندارد؛ انتشار خبری مبنی بر جراحی اشتباه این بار خارج کردن کلیه بجای "کیست" سوژه داغ شهرورسانه ها شده و  اما ایا مسوولان علوم پزشکی اصفهان جز رد این خطای پزشکی، نظر دیگری دارند.

روز چهارشنبه  27بهمن ماه سال جاری خبری در شبکه های اجتماعی منتشر شد مبنی بر اینکه یک خانم 38 ساله بر اثر درد شکم به یکی از بیمارستان های خصوصی اصفهان مراجعه وپس از بستری شدن وآزمایش های متعدد تحت نظر یکی از اطباء حاذق ومجرب قرار می گیردو تشخیص داده می شود که در بدن وی یک"کیست" وجود دارد و باید تحت عمل جراحی خارج شود ، ولی متاسفا نه پزشگ مربوطه هنگام عمل اشتباهاٌ بجای خارج نمودن "کیست" « کلیه» این زن جوان را از بدن وی خارج  می کند .

* اکنون با این رخداد نه تنها کلیه ام را از دست داده ام بلکه با مشکلات روحی و هم از نظر جسمی  روبرو شده ام .

این زن  پس از اینکه  تنها کلیه خود را از دست داد به بیمارستان الزهرا(س) اصفهان انتقال یافت و هم اکنون تحت نظرپزشگان وبا دستگاه دیالیز قادر به ادامه حیات است. 

این خبر که با سر و صدای زیاد خانواده وی همراه شد، واکنش های متفاوتی هم در پی داشت. در این خبر آمده است بیمار از روند جراحی خود پیش از جراحی اطلاعی نداشته و پس از جراحی با از دست دادن کلیه خود مواجه شده است.


این بیمار با ابراز ناراحتی از بروزاین اتفاق به خبرنگاران می گوید: من بطور مادر زادی یک کلیه داشتم ودر تمام این سال های عمر باهمین  یک کلیه زندگی کرده ام و هیچگاه مشکلی از این بابت نداشته ام. و اکنون با این رخداد نه تنها کلیه ام را از دست داده ام بلکه با مشکلات بسیاری هم از نظر روحی و هم از نظر جسمی  روبرو شده ام .

در باره این حادثه سرپرست روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان  می گوید:  بررسی های اولیه این عمل جراحی نشان می دهد درعمل اشتباهی  نبوده و منتظر جواب آزمایش های پزشکی برای اعلام نظر قطعی درباره آن هستیم .

کیانوش جهانپور با بیان اینکه این عمل جراحی حدود یک ماه پیش بر روی یک زن 38 ساله توسط یک جراح مجرب انجام شده است،  می گوید: این بیمار بطور مادرزادی فقط یک کلیه داشته که آن هم در محل طبیعی خود نبوده و به اصطلاح "کلیه لگنی" داشته است.

* تعداد خطای بالینی اگرچه رو به کاهش هست ولی هیچ وقت خطای انسانی به صفر نمی رسد.

وی اظهار داشت : بنظر می آید جراح هنگام برداشتن "کیست "متوجه دست اندازی آن بر روی کلیه شده و با توجه به اینکه کلیه قابل حفظ کردن نبوده، ناچار به برداشتن آن شده است.

جهانپور اعلام نمود :  بیمار هنگام عمل دچار خونریزی شده است ودو جراح مجرب دیگر نیز برای این عمل به کمک آمدند و جان بیمار را حفظ کرده اند.

سرپرست روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه این بیمار اکنون در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان الزهرا(س) اصفهان بستری و منتظر پیوند کلیه است، می گوید: همه اقدامات لازم برای حفظ جان بیمار انجام شده و صدور رای عجولانه به نام اشتباه پزشکی، مایه تاسف و خیانت در کار رسانه ای است.

جهانپور با اشاره به اینکه خطای پزشکی حتی در یک مورد نیز مورد انتظار نیست، اضافه کرد: واقعیت این است که‌ در هیچ جای دنیا، چنین امری قابل پیشگیری کامل نیست و تعداد خطای بالینی اگرچه رو به کاهش هست، هیچ وقت خطای انسانی به صفر نمی رسد.

وی خواهان دقت و بررسی بیشتر رسانه ها در درج اخبار پزشکی شد و معتقد است: انتشار چنین اخباری بدون تایید منابع رسمی باعث ایجاد جو متشنج در جامعه ، بی اعتمادی مردم و کاهش تمایل پزشکان برای انجام اعمال جراحی می شود. 

وی همچنین اظهار امیدواری می کند با توجه به جدیت و قاطعیتی که در دستگاه قضایی و امنیتی و انتظامی استان سراغ داریم موضوع برخورد با موارد افتراء و انتشار اکاذیب به بهترین و موثرترین وجهی صورت پذیرد.

*آبروی مردم یک استان با سبقه تاریخی نباید دست آویز یک حرکت  اشتباه پزشکی شود و لکه بر حیثیت سرمایه اجتماعی بزند

یکی از مدیران رسانه های گروهی اصفهان می گوید : در هر شغل و کاری اشتباهاتی رخ می دهد وبعضاٌ قابل جبران نیز هست ولی بسیاری از حوادث جبران ناپذیر است و گذشت از آن واقعاٌ ایثارمی خواهد  مانند آتش نشانان و صدها حوادث دیگر ولی در یک قشری که با بهداشت وسلامت مردم سروکار دارد بی توجهی قابل جبران و بخشش نیست وآبروی مردم یک استان با سبقه تاریخی نباید دست آویز یک حرکت  اشتباه پزشکی شود و لکه بر حیثیت سرمایه اجتماعی آن جامعه بزند.

ماجراهای پزشکی اصفهان ظاهراً تمام‌شدنی نیست و هر دفعه بر شدت آن افزوده می‌شود در تارخ آذرماه 94 ماجرای پر سر و صدای بخیه صورت یک کودک که در بیمارستان خمینی شهر اصفهان ودر پی آن مجدداٌ دراوائل بهمن ماه امسال  جراحی دست چپ نوزاد به جای دست راست وباز ماجرای اشتباه که حین عمل سزارین اتفاق افتاد و حالا این بارهم خارج کردن کلیه از بدن بیمار بجای کیست در حالی که این شخص تنها یک کلیه داشته و اکنون زندگی بدون دیالیز برایش مختل شده است

.
این اشتباهاتی است که رسانه ایی شده و مردم آن ها را فراموش نکرده اند وشاید اشتباهات دیگری هم که از نگاه رسانه ها دورمانده وکسی اطلاع رسانی نکرده است ،این خطاهای مکرر جامعه پزشکی استان اصفهان را نشانه گرفته است وروحیه مردم را در سطح جامعه مضطرب وخدشه دار کرده است .

امیدواریم  روابط عمومی محترم علوم پزشکی اصفهان به جای خط ونشان  دادن با شفاف سازی و اطلاع رسانی به موقع به رسانه های گروهی نگذارد رسانه ها از منابع غیر معتبر استفاده نمایند .  

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار