دولت به تعهدش عمل نکرد پلی اکریل تعطیل شد
کد خبر: 838695
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003WBL
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۹:۲۵
آخرین وضعیت پلی اکریل اصفهان :
شرکت پلی‌اکریل اصفهان در۴۵ کیلومتری جاده اصفهان - مبارکه قرار دارد ودر تاریخ ۲۴ مرداد ۱۳۵۳تأسیس شد، این مجتمع‌ صنعتی تنها مجتمع تولید کننده الیاف اکریلیک ایران است که تولیداتش شامل انواع نخ و الیاف پلی‌استر، نوار، الیاف اکریلیک فرشی، تاپس پلی‌استروچیپس پلی‌استروالیاف شیشه در صنایع ریسندگی، بافندگی، فرش، پوشاک، پتویی و فاستونی است وظرفیت اسمی تولید آن معادل 125هزار تن در سال می باشد.شرکت پلی‌اکریل شامل کارخانه پلی‌استر، کارخانه اکریلیک ۱، کارخانه تاپس، کارخانه GF، شرکت الیاف زاینده‌رود و یک نیروگاه است که در قالب یک مجتمع فعالیت دارند.
سعید عرفان منش

شرکت پلی‌اکریل اصفهان در۴۵ کیلومتری جاده اصفهان - مبارکه قرار دارد ودر تاریخ ۲۴ مرداد ۱۳۵۳تأسیس شد،  این مجتمع‌ صنعتی  تنها مجتمع تولید کننده  الیاف اکریلیک ایران  است که تولیداتش شامل انواع نخ و الیاف پلی‌استر، نوار، الیاف اکریلیک فرشی، تاپس پلی‌استروچیپس پلی‌استروالیاف شیشه در صنایع ریسندگی، بافندگی، فرش، پوشاک، پتویی و فاستونی است  وظرفیت اسمی تولید  آن معادل 125هزار تن در سال می باشد.شرکت پلی‌اکریل شامل کارخانه پلی‌استر، کارخانه اکریلیک ۱، کارخانه تاپس، کارخانه GF، شرکت الیاف زاینده‌رود و یک نیروگاه است که در قالب یک مجتمع فعالیت دارند.

با وجود حجم عظیم فعالیت شرکت پلی‌اکریل ایران،این مجتمع در سال‌های اخیر به‌دلیل برخی مشکلات از جمله واردات محصولات مشابه از خارج و تأثیر حضوردستهای پنهان پشت‌پرده و دلال‌ها، دچار بحران مالی شده و تشدید این وضعیت، پلی‌اکریل را تحت ماده 141 قانون تجارت قرار داد و بنا به همین دلایل درب سالن های تولیدی این کارخانه عظیم  یکی پس ازدیگری متاسفانه  قفل و زنجیر شد.

در حالی که پلی اکریل ایران به عنوان یکی از نمادهای صنعتی اصفهان و آبروی اقتصادی این استان معرفی شده، بود  وبنا به علل های  مطروحه در سراشیبی بحران قرار گرفت و به رغم تغییرات متعدد گروه‌های مدیریتی وکمک‌های  نسبی دولت  نتوانست از بحران خارج  شود و با به تعویق متعدد حقوق کارگران، عملاً سکان هدایت این کارخانه 48 ساله از دست خارج شد.

*پلی اکریل از مصادیق بارز اقتصاد مقاومتی است.

دکترزرگرپوراستاندار اصفهان نیز اعلام کرده بود که در دیدار با رئیس جمهور مشکلات کارخانه پلی اکریل مطرح و ایشان نیز بر حل معضلات و مشکلات کارخانه که به عنوان یک برند برای کشوراست ،برای رفع بحران آن تاکید کرده بود.

به گفته زرگرپور، مدیریت استان در بخش اقتصادی، آغاز بکار مجدد پلی اکریل و رفع مشکلات این مجموعه  دستوردر اولویت قرار دادن  آن را بخصوص که در سال اقتصاد مقاومتی قرار داریم و پلی اکریل از مصادیق بارز اقتصاد مقاومتی است . داده بود
مدیرعامل شرکت پلی‌اکریل هم در جمع کارگران معترض حاضر شد بود و به آن ها اعلام کرده بود که دنبال هستیم از محل تخصیص اعتبارات توسط دولت، یک ماه از معوقات آنها را پرداخت ‌کند. ولی کارگران می گویند: به این وعده‌ها امیدی نیست چرا که ماه‌هاست  خسته شده ایم وگوشمان از این وعده‌ها پر شده است

*کارگران گمان نکنند که مسؤولان آن‌ها را فراموش کرده‌اند

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران  هم چندی  پیش در این باره با اشاره به حمایت‌های دولت از شرکت پلی اکریل اظهار داشته بود: عمده سهام این شرکت در اختیار مالکان خارجی بوده و به صورت کاملاً خصوصی اداره می‌شده اما با این وجود دولت فعالیت‌های زیادی را برای ارتقا وضعیت شرکت انجام داده است. عبدالوهاب سهل‌آبادی در همین راستا بیان نمود : همکاری‌های صورت گرفته دولت با این مجموعه با سابقه استان اصفهان به کمک‌های نقدی نیز رسیده است و این در حالی است که در هیچ کجای دنیا دولت این اقدامات را انجام نمی‌دهند.

رئیس اتاق بازرگانی اصفهان ادامه داد: مهم‌ترین دلیل حضور دولت برای گشایش گره این مجموعه، سامان یافتن اوضاع کارگرانی است که در این شرکت مشغول به کار هستند و کارگران گمان نکنند که مسؤولان آن‌ها را فراموش کرده‌اند.

وی همچنین به همکاری دیگر سازمان‌ها برای رفع مشکلات شرکت پلی اکریل اشاره کرد و بیان داشت: اتاق بازرگانی، خانه صنعت و معدن، تأمین اجتماعی و دیگر ارگان‌های دولتی و خصوصی همه توان خود را برای بهبود وضعیت این شرکت به کار برده‌اند و تلاش نهادهای امنیتی نیز در این راستا قابل تحسین است.

سهل‌آبادی اظهار داشت: مشکلات شرکت پلی اکریل به دلیل سوءمدیریت و بد انضباطی مالی سهامداران عمده این شرکت صورت گرفته است که دولت در حال حاضر با بکار گماردن افراد خاص در این مجموعه به تعدیل اوضاع آن پرداخته است..

*2300 کارگرمجتمع عظیم پلی اکریل بیکار شدند.

نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی نیز قبلابه آخرین وضعیت پرونده شرکت پلی‌اکریل رسیدگی نمود بود واعلام داشته برخی مواضع، پیگیری‌ها و رفتارها به جای اداره شدن به وسیله بروکراسی باید شامل دستورات جهادی و انقلابی می شد و چه بهانه‌ای می‌توانست در بیکار شدن 2300 کارگر وجود داشته باشد ..

زهرا سعیدی می گوید، آنچه که در بازدیدهای مکرر دیدم رکود این شرکت بود وما برای برطرف شدن مشکل پلی اکریل قانون حمایت از صنایع را مطرح کردیم، بعد از پیگیری‌های بسیار زیاد 20 میلیارد تومان به شرکت تزریق شد، ولی برای 20 میلیارد تومان دوم پیگیری کردیم و در حالی که نوبخت معاون رئیس جمهور قول رسمی داد که این مبلغ پرداخت شود هنوز این اتفاق صورت نگرفته است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در طول بررسی برنامه ششم، من یک روز در میان از نوبخت موضوع را پیگیری می‌کردم و مرتب می‌پرسیدم که چه زمانی 20 میلیارد دوم را واریز می‌کنید، تا شرکت دچار بحران نشود اما الان  ایشان می‌گویند به دنبال وام هستیم و  همین طولانی شدن باعث رکود وتعطیل شدن این مجتمع تولیدی شد.

وی با بیان اینکه دولت باید در این موارد انقلابی و جهادی عمل می کرد  اذعان نمود : پیگیری نمایندگان نیز نتیجه نداد وآخرین اقدام بنده طرح سئوال از وزیر صنعت در مورد همین رفتارهایی است که می‌بینیم که چرا باید موضوع آنقدر کش پیدا کند تا وضع به حالت بحران در آید .

* دولت به تعهداتش نیمه کاره عمل کرد تا پلی اکریل تعطیل  شد

سعیدی افزود: زمانی دستور گرفتیم که این کار انجام شود و پول واریز شد که کار کمی زخمی شده بود و حقوق کارگران  نیمه بند پرداخت شد، بنده از حقوق دولت دفاع نمی‌کنم بلکه از حقوق کارگرانی دفاع می‌کنم که سال‌ها جوانی خود را برای کار در این شرکت گذاشته‌اند اما  7 ماه است که حقوق نگرفته‌اند. واین یعنی یاس ونامیدی. 

وی خاطرنشان کرد: یک سوم صنایع نساجی ایران به این شرکت وابسته هستند و تعطیلی آن یعنی وابسته شدن به بیگانه، چرا این شرکت با 700 میلیارد تومان بدهی در حال از بین رفتن است، وقتی موضوع را پیگیری می‌کنیم، بخش خصوصی می‌گوید سهام واگذار نشده و زمانی که از دولت پیگیری می‌کنیم می‌گوید مربوط به من نیست، به هر حال در تلاش هستیم تا این شرکت احیا شود اما نمی‌دانیم در این پرونده چه کسی را باید به زیر سئوال ببریم اما می دانم اوضاع این مجتمع وخیم است .

شایان ذکر است روز گذشته مدیرعامل شرکت پلی‌اکریل بیان داشته بود : دو نامه در رسانه‌ها انتشار یافته بود که نامه اول خطاب به اداره نظارت بر ناشران بورسی بود  که شرکت‌های فرعی انرژی گستران پلی اکریل، هشت بهشت، پلی‌استر ،جهان محصول آریا و نیک آزمون آریا به طور کامل منحل شده‌اند

 

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار