فرستاده سازمان ملل: اوضاع يمن فاجعه‌بار است
کد خبر: 832930
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003UgM
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۵ - ۲۱:۲۵
فرستاده سازمان ملل به يمن ضمن فاجعه‌بار توصيف كردن اوضاع در اين كشور، تأكيد كرد كه وي براي به جريان انداختن پرونده آتش‌بس و مذاكرات سياسي تلاش مي‌كند.
اسماعيل ولد الشيخ احمد، فرستاده سازمان ملل به يمن روز شنبه در مصاحبه با شبكه خبري الجزيره گفت: «طرحي كه در حال حاضر مطرح شده خلاصه نقشه راه پيشنهادي سازمان ملل و طرح جان كري، وزير خارجه امريكاست. من تلاش مي‌كنم تا طي سفر قريب‌الوقوعم به عدن و صنعا اين طرح را به عبد ربه منصورهادي (رئيس‌جمهور مستعفي يمن) و رهبران حزب كنگره سراسري مردمي و جنبش انصارالله ارائه كنم.» يمن از حدود دوسال پيش شاهد درگيري‌ها و بحران امنيتي و سياسي است. مداخله عربستان در يمن و به راه انداختن جنگي خانمان‌سوز در اين كشور باعث شد تمامي تلاش‌ها براي حل اين بحران ناكام بماند و هزاران يمني طي اين جنگ قرباني شوند. الشيخ احمد در ادامه گفت: «اين طرح شامل مسائل امنيتي و سياسي است. تمامي طرح‌ها و پيشنهادات ناشي از مذاكراتي است كه از اوايل آوريل گذشته در كويت برگزار شد.»

وي ضمن فاجعه‌بار توصيف كردن اوضاع در يمن، گفت: «ما براي توقف جدي و واقعي درگيري‌ها بعد از برگزاري جلسه مقدماتي براي طرف‌هاي ذي‌ربط تلاش خواهيم كرد. كميته آتش‌بس و هماهنگي بايد به مسئوليت خود در اين باره عمل كند.» فرستاده سازمان ملل به يمن تاكنون طرح‌هاي زيادي را براي حل بحران ارائه كرده اما هر بار با مخالفت برخي طرف‌ها و شروط غيرقابل اجراي آنها مواجه شده است. الشيخ احمد گفت: «مرحله دوم بررسي طرح صلح از دو بعد سياسي و امنيتي است. دولت (مستعفي) يمن خواهان آغاز اجراي قطعنامه ۲۲۱۶ شوراي امنيت است كه بر لزوم عقب‌نشيني انصارالله از شهرها و تحويل سلاح به دولت مبتني است اما انصارالله و همپيمانانشان تأكيد دارند كه هرگونه حل و فصلي بايد با نهايي كردن مسئله شراكت سياسي شامل رياست‌جمهوري و دولت آغاز شود.» وي تأكيد كرد: «انصارالله هنوز پيشنهادات جدي درباره بعد امنيتي كه به پيشرفتي بينجامد، ارائه نكرده است. من از دو طرف مي‌خواهم با اين طرح كه جامعه جهاني نيز از آن حمايت مي‌كند، برخورد مثبت داشته باشند.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار