کد خبر: 831321
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/831321
تعداد نظرات: ۷ نظر
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۵ - ۲۲:۵۷
تجربه سال‌هاي پس از انقلاب اسلامي نشان مي‌دهد جمهوري اسلامي هميشه از دل چالش‌ها و تهديدات فرصت‌هاي ذي‌قيمتي را توليد نموده است. اين بدان معني نيست كه چالش‌ها بدون هزينه‌ بوده است، اما به‌رغم آن، توليد فرصت‌ها را نبايد از نظر دور داشت.
دکتر عبدالله گنجی
تجربه سال‌هاي پس از انقلاب اسلامي نشان مي‌دهد جمهوري اسلامي هميشه از دل چالش‌ها و تهديدات فرصت‌هاي ذي‌قيمتي را توليد نموده است. اين بدان معني نيست كه چالش‌ها بدون هزينه‌ بوده است، اما به‌رغم آن، توليد فرصت‌ها را نبايد از نظر دور داشت. جنگ تحميلي چالش بزرگي بود، اما دهها فرصت نيز در خود داشت؛ از توليد نسل‌هاي انقلابي براي آينده كشور تا رشد آنچناني صنايع نظامي و ... . فتنه 1388 هزينه‌هاي زيادي به همراه داشت، اما توجه نظام و نيروهاي مؤمن به انقلاب به فضاي سايبر، تركيدن نفاق درون نظام و... دستاورد اين چالش بود. تحريم پديده نامباركي است، اما بدون دستاورد هم نبود...

علني شدن حقوق‌هاي نجومي يا ارتباطات مالي بابك زنجاني آثار سوء زيادي بر سرمايه اجتماعي نظام مي‌تواند داشته باشد. جنگ رسانه‌اي سران قوه پديده ناميمون و چندش‌آوري است، اما ممكن است به همان نتايجي منجر شود كه آرزو و خواست اكثريت ملت و خصوصاً نيروهاي مؤمن به انقلاب اسلامي است. 

اگرچه پديده حقوق‌هاي نجومي يك واقعيت بود، اما شايد در ابتدا با دلايلي سياسي طرح شد. اما آورده‌هايي كه براي سلامت نظام و مديران آن به بار مي‌آورد، كم نيست. من‌بعد مديران شش‌دانگ حواس خود را جمع مي‌كنند تا از سقف‌هاي جديد عدول نكنند، ضوابط و مقررات در حال اصلاح شدن است. ديوان محاسبات و سازمان بازرسي مديران عاملي را كه تا سقف 15 ميليون پاداش گرفته‌اند احضار مي‌كند و خواستار استرداد مبالغ مي‌شود. حقوق وزرا داراي سقف شد و بسياري از پلشتي‌ها به تيغ جراحي و اصلاح سپرده شد.

در آن سوي ماجرا رئيس قوه قضائيه پرده از هزينه‌هاي دفتر رياست جمهوري برمي‌دارد و نسبت بين يك مفسد اقتصادي و ستاد انتخاباتي رئيس‌جمهور را نور تاباني مي‌كند. قطعاً اگر اين مسائل در جلسه سران طرح و شفاف مي‌شد، بهتر بود و البته شايد نتيجه جدي‌اي نداشت، اما واكنش رئيس‌جمهور به دستگاه قضا موجب اعلام آمادگي براي «سامانه شفافيت» هزينه‌هاي هر دو قوه مي‌شود. درست است كه اين موضوع در ابتدا ژست، توپ‌اندازي و فرار به جلو تلقي مي‌شود،‌ اما ممكن است به شفافيت و اعتمادسازي عمومي منجر شود. بايد قوه قضائيه فراتر از نيت روحاني از اين‌ كار استقبال نمايد و دو قوه به جاي مسابقه اثبات پلشتي‌ها مسابقه اثبات سلامت و شفاف‌سازي را به رخ هم بكشند و ملت به هر دو آنها احسنت بگويد، اما آنچه بايد در فرآيند شفاف‌سازي اتفاق بيفتد شامل چه مواردي بايد باشد؟

1- دولتي كه مدعي توجه به افكار عمومي است بايد بررسي نمايد كه كدام عرصه‌ها از جذابيت بيشتري براي شفاف‌سازي برخوردارند. سپس آن را  در اولويت قرار دهد. اولين اقدام اين است كه سامانه شفافيت «حقوق و دارايي» مديران عالي دولت و قوه قضائيه ايجاد شود و دسترسي به آن براي همه ممكن باشد. اين اقدام روحاني مي‌تواند هم باقيات صالحات وي شود و هم سلامت دولتش را توشيح اجتماعي كند. در جلسه‌اي كه چندي پيش با وزير محترم اقتصاد داشتيم، وي مدعي بود كه ظرف 15 دقيقه همه دارايي‌ها، حساب‌ها، املاك خودرو و... يك نفر (به جز پاداش) را مي‌توانيم احصا كنيم. 

همين اطلاعات آماده بايد به سامانه‌اي سپرده شود. دولت افغانستان اين سامانه را ايجاد كرده است. طبيعتاً ما در اين اقدام سزاوارتر هستيم.

2- بايد شفاف شود يك كارمند دولت در 30 يا 35 سال گذشته چطور به دارايي بالاي هزار ميليارد رسيده است. به صورتي كه جسارت استفاده و لذت از آن را نيز ندارد. از سال‌ها پيش اين موضوع طرح بود كه سه نفر از مسئولان نظام (شخص هاشمي،‌ ولايتي و مرحوم حسن حبيبي) قبل انقلاب از وضع مالي نسبتاً خوبي برخوردار بوده‌اند، اما بقيه بايد شفاف نمايند كه با حقوق كارمندي و مديريتي چطور به اينجا رسيده‌اند؟

3- بايد شفاف شود رانت اطلاعاتي چطور مزيت‌هاي نسبي را از حوزه دولتي به حوزه خصوصي منتقل مي‌كند و مديران هر دوره دولت‌ها پس از فراغت از مسئوليت بر كدام سامانه‌هاي ثروت‌ساز «خصولتي» سوار مي‌شوند.

4- بايد شفاف شود ضرايب دريافتي مديران از يك دولت به دولت بعدي چقدر و چگونه افزايش مي‌يابد و علت آن چيست؟

5- از همه مهم‌تر اينكه به كلي شفاف نيست چقدر از درآمدهاي دستگاه‌ها صرف پاداش و خدمات مديران مي‌شود كه وزارت اقتصاد نيز به آن اشرافي ندارد.

6- بايد دارايي حداقل 50 نفر از سران هر جناح كشور در يك جدول متناظر اعلام شود تا حقيقت حملات جناحي به همديگر شفاف شود و جنبه‌هاي سياسي حملات رسوب‌گذاري شود. بايد شركت‌ها و كارخانه‌هاي آنان اعلام شود و مردم ببينند كدام جريان قدرت را براي ثروت‌اندوزي مي‌خواهد.

معتقدم بايد از پيشنهاد دكتر روحاني به قوه قضائيه استقبال كرد و كميته‌اي از هر دو قوه به‌علاوه مجلس، سازوكار و سامانه آن را طراحي كنند و در اختيار ملت قرار دهند. به اميد آن روز كه «عيد شفاف‌سازي» است.
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۷
مهرناز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
0
0
سایت محترم
1- یک کارمند با ماهی 2میلیون تومان دریافتی"پس از 30 سال کارکردن 700 میلون تومان می باشد.
2- مدیر با 5میلیون دریافتی پس از 30 سال کار یک میلیاردو800 میلیون ست.
3- مدیر با 10 میلیون دریافتی "پس از 30 سال کار 3میلیاردو600 میلیون تومان
خواهد شد.
البته این ارقام ها بدون کسر خرج خوراک "خدمات "مسافرت "مخارج درمانی
ومخارج فرزندان در مدت 30سال کار بوده ست.
اکنون محاسبه اسان ست "این زندگی های اشرافی چگونه شکل گرفته ست؟
ناشناس
|
United Kingdom
|
۰۲:۳۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
0
0
کاش روحانی که برای قوه قضائیه در خصوص شفاف سازی شرط می گذارد این شجاعت! را هم در مذاکرات می داشت و قبل از انهدام هسته ای برای امریکا شرط و شروط می گذاشت
ناشناس
|
United Kingdom
|
۰۲:۴۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
0
0
دولت محرمانه و شفاف سازی؟!
این دولت همه را مقصر می داند الا خودش را!
از دولت قبل ,شهرداری و قالیباف , قوه قضائیه, نهاد های انقلابی, منتقدین, صدا و سیما و رسانه ها گرفته تا طبیعت و داعش و ترامپ و کمی بدعهدی امریکا همه و همه مقصرند الا خودش
ایزدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
0
0
اگراین شفاف سازی صورت گیردباعث ارتقاع اعتمادمردم به کل نظام وپیروزیهای آینده بخصوص برای آقای روحانی خواهدشد.
ناشناس
|
United Kingdom
|
۰۴:۲۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
0
0
دولت محرمانه یا شفاف؟!
1-مخالفت شدید دولت و پیشنهاد حذف تبصره 5 ماده 38 لایحه برنامه ششم توسعه مبنی بر اظهار عمومی حقوق و مزایای مدیران دولت
2-هنوز چند وزیر کابینه دولت محرمانه لیست اموال خود را به قوه قضائیه اظهار نکرده اند
3-حذف سامانه های شفاف سازی مانند کد کالا, طرح شبنم و کارت سوخت توسط دولت
4-توافقات محرمانه با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (غیر از برجام)
5-محرمانه بودن قرارداد‌های نفتی یا قرارداد خودروسازان با پژو
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
0
0
آقای سردبیر کارگران پلی اکریل ودی ام تی اصفهان ۷ ماهه حقوق رفته اند نه استاندار نه امام جمعه جوابگو نیستند دولت محترم هم در گیر انتخابات نرسیده است لطفا شما از دولتهای خارجی درخواست کنید حقوق این کارگران را پرداخت کند چون ظاهرا در کشور گوش شنوا نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۲
0
0
اقای سردبیر کارگران معترص ۷ماه حقوقشان را از ... گرفتند شما راحت بروید تحلیهایتان را بکنید و... ودارودسته اش هم که پلی اکریل را به تاراج برده اند در مناصب عالی به خدمتشان به اسلام ادامه دهند
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین