کد خبر: 829766
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/829766
تعداد نظرات: ۱۸ نظر
تاریخ انتشار: ۰۷ دی ۱۳۹۵ - ۲۱:۳۵
در سالگرد حماسه نهم دي‌ماه از زواياي مختلف به موضوع فتنه و پيامدهاي آن پرداخته مي‌شود، اما كمتر به نحوه و سطوح مواجهه رهبري با سران فتنه مطلب جمع‌بندي شده‌اي ارائه شده است.
دکتر عبدالله گنجی
در سالگرد حماسه نهم دي‌ماه از زواياي مختلف به موضوع فتنه و پيامدهاي آن پرداخته مي‌شود، اما كمتر به نحوه و سطوح مواجهه رهبري با سران فتنه مطلب جمع‌بندي شده‌اي ارائه شده است.
براساس بررسي‌هاي نگارنده، فتنه 1388 يك طراحي از پيش انجام شده عليه نظام بود و اگر كسي از دهها دليل فقط به پاسخ‌هاي ميرحسين موسوي به سؤال خبرنگار هفته‌نامه تايمز در 21 خرداد 1388 درباره شكست و پيروزي‌اش توجه كند، اين طراحي را خواهد فهميد. بدون ترديد رهبري بر ابعاد اين طراحي اشراف و اطلاع داشته و دارد، اما به رغم اين، نحوه مواجهه وي با اين افراد بسيار دقيق، حجت‌آفرين و قابل دفاع است.

به تعبير آيت‌الله هاشمي كمتر كسي از زنداني شدن افراد به اندازه مقام معظم رهبري ناراحت مي‌شود، ولي بايد به اين سؤال پاسخ داد كه چرا رهبري با حصر رسانه‌اي اين افراد مخالفت نكرد و وضع موجود اتفاق افتاد.
به نظر نگارنده رهبري پنج  مرحله يا پنج سطح مواجهه با سران فتنه را به صورت متوالي پيش بردند كه همه مراحل آن به  نفع آنان بود، اما غرور يك نفر، ترس ديگري و بلاهت نفر سوم مانع از فهم شرايط و توجه به نگاه رهبري در اين باره شد و تلخي آن فاجعه همچنان در ذائقه مقام معظم رهبري باقي است.

مرحله اول: از فرداي انتخابات كه بيانيه اول موسوي مبني بر خيمه‌شب‌بازي دولت و صداوسيما در انتخابات طرح شد و به‌رغم اينكه رهبري از طراحي خبر داشت، تلاش كردند به مطالبات آنان توجه كنند. از جمله اين توجهات، ملاقات با بعضي از افراد معترض، جلسه با نمايندگان كانديداها، به تعويق انداختن فرجه زماني پايان كار شوراي نگهبان، تأكيد به شوراي نگهبان و هيئت حل اختلاف مبني بر انجام هر روشي كه به شبهه‌زدايي منجر شود؛ پاسخ تلفني چند باره به كانديداي معترض و قول مساعد مبني بر پيگيري مطالبات آنان از مجاري قانوني و...

مرحله دوم: مرحله اول تقريباً نتيجه نداد، اما رهبري همچنان بر حفظ اين افراد در درون نظام اصرار داشت، بنابراين در اين مرحله تلاش كرد آنان را «درون نظام» بازتعريف كند: «نصيحت مي‌كنم به اين دوستان قديمي» و «خط انقلاب 40 ميليون رأي دارد»، «يكي از اينها نخست‌وزير خود بنده بوده است، ديگري رئيس‌ مجلس و...» و همچنين از هاشمي در خطبه 29 خرداد تمجيد كردند. تلاش كردند افراد مذكور مورد طمع دشمنان واقع نشوند و مسائل را در درون نظام حل كنند كه باز بي‌فايده بود.

مرحله سوم: در مرحله سوم كه ابعاد فتنه و بخش عملياتي آن هويداتر شد، باز رهبري تلاش كردند آنان را از فتنه جدا كنند يا جدا ببينند: «اين كساني را كه شما به آنان سران فتنه مي‌گوييد، من قبول ندارم. بنده سر فتنه را خارج از كشور مي‌دانم» و چند بار تأكيد كردند: «وقتي مي‌بينيد كه عده‌اي شعارهاي اصلي انقلاب و امام را مورد حمله قرار مي‌دهند، جمهوري اسلامي كه يكي از شعارهاي محوري انقلاب هست را نفي مي‌كنند، شما بگوييد ما با اينها نيستيم،‌ما اين خط را قبول نداريم ...»، مطالبه مرزبندي به اين معني است كه شما را از رفتارهاي ضدانقلابي جدا مي‌دانم، اما باز فايده‌اي نكرد و هر روز مصاحبه يا بيانيه‌ تحريك‌كننده، يا روشنفكرانه روانه رسانه‌ها مي‌شد. رهبري در تماس با موسوي جنس وي را متمايز از فتنه مي‌داند و خواستار فاصله وي با اين جريان مي‌شود كه فايده نداشت. در تماس تلفني به او مي‌گويد: «شما شروع‌كننده هستيد(راهپيمايي)، اما پايان‌دهنده نيستيد و ضدانقلاب وارد ميدان خواهد شد»، اما باز هم نتيجه‌اي نداشت و تلاش‌ها براي مرزبندي اين افراد با طراحان و فرماندهان فتنه بي‌نتيجه ماند.

مرحله چهارم: پس از گذشت چند ماه از انتخابات، كم‌كم اصلاح‌طلباني مانند تاج‌زاده، نبوي، عطريانفر، خاتمي(در خفا) و حجاريان گفتند تقلب نشده بود. رهبري در اينجا دو مطالبه را از آنان به ويژه خاتمي طرح كردند كه «چرا در محافل مي‌گويند تقلب نشده، اما اين را علني به مردم نمي‌گويند؟» برخي به رهبري نامه نوشتند كه تقلب نشده، اما حاضر نشدند آن را علني بيان كنند. به آنان پيام داده شد كه از شعارها عليه اصل نظام و انقلاب ابراز بيزاري يا محكوم كنيد كه حاضر به اين كار نشدند و موسوي افتضاح روز عاشوراي 1388 را عمل «خداجويان» ناميد و...
مرحله پنجم: حضرت امام از شروع رياست جمهوري بني‌صدر تا پايان آن 15 ماه ايشان را تحمل كردند، اما رهبري بيش از 18 ماه اردوكشي و صدور بيش از 18 بيانيه كه منجر به قرباني شدن 45 نفر در كشور شد را تحمل كردند تا شايد بازگشتي اتفاق بيفتد. زمستان 1389 مصادف با شبه انقلاب‌هاي عربي شد و طراحان فتنه 1388 سران فتنه را جهت «تونسيزه» كردن ايران با الهام از تونس و مصر ترغيب كردند كه طبيعتاً بايد نظام در فضاي جديد تصميم ديگري مي‌گرفت. 

از بين سه گزينه دستگيري و نگهداري در زندان، محاكمه منجر به اعدام و حصر رسانه‌اي، گزينه سوم انتخاب شد تا شايد در خلوت و تنهايي‌شان تأمل و تعمقي صورت گيرد كه باز فايده نداشت. حصر به معني واقعي كلمه تخفيف نظام به اين افراد بود؛ چراكه اتهام دروغين تقلب به باشكوه‌ترين انتخابات رياست جمهوري كشور، قتل دهها تن در كشور، زمينه‌سازي براي ظهور ضدانقلاب در خيابان‌هاي تهران و تهديد امنيت ملي و... گزينه‌اي جز اعدام ندارد. داستان اين جماعت داستان موسوليني است كه وقتي وارد دادگاه شد و قاضي نام وي را پرسيد، دستور اعدام داد. موسوليني به قاضي گفت من كه محاكمه نشدم و قاضي پاسخ داد اگر شما موسوليني هستي نياز به محاكمه نداري، چراكه جرم شما علني، مشهود و قطعي است.

در ادامه راه نيز دو گزينه بيشتر مقابل نظام نيست. يا محاكمه كه نتيجه آن معلوم است يا آزادي. اما گزينه آزادي كه عده‌اي مطالبه آن را مي‌كنند، جاده يك‌طرفه نيست. نمي‌شود طرف بگويد من اگر از حصر رسانه‌اي خلاص شوم، همان مشي و عربده‌كشي دوران فتنه را دنبال مي‌كنم و نظام نيز اقتدار خود را به سخره بگيرد و اسير جو روشنفكري شود. رفع حصر، جاده‌اي دو طرفه است كه مطالبه‌كنندگان آن بايد اين ملاحظه را مدنظر داشته باشند، اما پيشگيري از اعدام اين افراد تاكنون قطعاً مديون تدابير نظام است كه زحمات آنان براي گذشته انقلاب را ضامن تخفيف امروزشان كردند.
لاتَعْتَذِرُوا قَدْ کَفَرْتُمْ بَعْدَ إیمانِکُمْ إِنْ نَعْفُ عَنْ طائِفَه مِنْکُمْ نُعَذِّبْ طائِفَهً بِأَنَّهُمْ کانُوا مُجْرِمینَ. 
عذرخواهي نكنيد(كه بيهوده است، چراكه) شما پس از ايمان آوردن كافر شديد! اگر گروهي از شما را مورد عفو قرار دهيم، گروه ديگري را عذاب خواهيم كرد، زيرا مجرم بودند. (توبه، 66)
غیر قابل انتشار: ۵
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۸
ناشناس
|
Canada
|
۲۲:۰۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
5
2
رهبر انقلاب مردی فرزانه و بزرگوارند. حیف که دوستانی کج فهم مثل شما اطرافشون هستند. ایشان خودشون قبل از انقلاب طعم زندان را چشیدند و برای آزادی بیان جنگیدند. این کج فهمی و قصاوت شما به ایشان هیچ ربطی نداره. برخود ایشان در مورد کهریزک فقط یک مثال است. ایشان محبوب هستند اگر امثال شما تخریب نکنید چهره ایشان را. کاش بجای استفاده از نامشون برای رسیدن به اغراض سیاسی کمی تامل میکردید. انچه کردید در سال ۸۸ حق نبود برادر ...مطمینم این نظر را پخش نمیکنی چون ذاتا ترسوید و برای همین هم پشت سر رهبر قایم میشید ولی برای خودت بلند بخونش!
پاسخ ها
ناشناس
| United Kingdom
۰۳:۱۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۹
رهبری در دیدار مردم قم 19/10/1389
"اين كسانى كه شما بهشان ميگوئيد سران فتنه، كسانى بودند كه دشمن اينها را هل داد وسط صحنه. البته گناه كردند. نبايستى انسان بازيچه‌ى دشمن شود؛ بايد فوراً قضيه را بفهمد. اگر اول غفلتى كرده است، وسط كار وقتى فهميد، بلافاصله بايستى راه را عوض كند. خوب، نكردند. "
اگردر ماجرای کهریزک همان روزی که اقا دستور دادند تعطیل شود آقایان مسئول, کهریزک را تعطیل کرده بودند اتفاقات بعدی نمی‌افتاد
همینطور اگر سران فتنه در ان روزها به اقا گوش داده بودند و خط خود را جدا می کردند قطعا اتفاقات بعدی پیش نمی امد
و این جاست که عمق جمله حضرت امام (ره) خود را نشان می دهد " پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به کشور آسیب نرسد"
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
3
1
عالى بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۸
0
0
مسئولین وبزرگان مملکت ازگور خوابها باید خجالت بکشند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of
۰۸:۰۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۳
کسی که سی وهشت میلیون پول را هزار تومان هزار تومان وباقرض بدبختی ونداری جمع کرده وباچشم انتظاری به خیال اینکه واقعا"مسکن مهر دوساله تحویل میشود ولی بعداز6الی 7سال دولت به اصطلاح تدبیر میگوید این طرح مزخرف است ودیگه هیچ پولی هم برای رهن یا اجاره ندارد درگور نخوابدپس چکارکند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۸
2
5
شما جرات اعدام این افراد مخصوصا موسوی را ندارید که خودتان هم میدانید با اینکار کلا جناح اصلاح طلب و پایگاه اجتماعی آن با این کار دیگر هیچگونه مشروعیتی برای این قائل نخواهند بود و خود شما میدانید که اصلاح طلبان چقدر پایگاه دارند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of
۰۸:۰۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۲
ما صرفا"منظورمان آشوب طلبهای فتنه گر وهتاکان به مقدسات درعاشورا وماه رمضان است وبرایمان اصول گرا واصلاح طلب خادم ملت قابل احترام است
مهرناز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۸
4
3
افرادی که رفع حصر رسانه ای سران فتنه را دنیال می کنند"قصد مطرح شدن خودشان در میان ست"والا سران فتنه مانند بلیطی
میمانند که تاریخ مصرف ان پایان یافته ست.
شهروند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۸
1
2
خبر فوری::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: روحانی : کسی که سه میلیارد دلار به جیب زده است به کجا وصل بوده ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
در سالن اجلاس سران - تهران................. دزدی ها نزدیک انتخابات برملا می شوند.......... سایت های حامی دولت فیلم را منتشر کردند...... شما هم این سخنرانی دکتر روحانی رو منتشر کن..
خجسته
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۴۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۹
0
1
دوست عزیز! دیگر انتقاد فایده ای ندارد. به آقای عبدالله گنجی نیز توصیه می کنم دست از انتقاد بردارد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۰ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۰
0
2
فتنه امروز پرداخت نکردن ۷ ماه حقوق کارگران پلی اکریل اصفهان است از مردم شرم کنید وخجالت بکشید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۰
4
2
موسوی . کروبی و آن شخصی که این دو نفر را تحر یک می کرد که بگویید تقلب شده و رمز تقلب را مطرح کرد باید اعدام شوند. این خواست 70 میلیون ایرانی فهیم وبا غیرت است.
پاسخ ها
ناشناس
| Canada
۰۰:۳۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۱
خواست شما است ...لطفا الکی حرف از همه نزن. چی شد اینقدر اعدام کردید؟ هرکس حرفش با شما یکی نیست را که نباید کشت عزیز من.
رضا
| Iran, Islamic Republic of
۰۸:۰۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۲
ناشناس اعدام کمترین چیز برای ... وموسوی وکروبی است آنها به مقدسات درماه رمضان وعاشورای حسینی توهین کردندخسارات اقتصادی هتک نوامیس وبردن حیثیت نظام امیدوار ساختن دشمن تحریمهای فلج کننده بلافاصله پس ازفتنه وهزاران مورد دیگر وتوجرف بیخودنزن این حرف مانیست حرف ملتی است که چشم فتنه آنها را درنه دی درآورد
ناشناس
| Canada
۰۰:۱۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۰
آقا رضا...از کی تا حالا گرفتن جان انسان ها برامون انقدر عادی و «کمترین» پاسخ شده. انقدر همه را از خودمان روندیم که کسی جرات حرف زدن نداره. ما داعش نیستیم که همه را سر ببریم برادر ما شیعه علی هستیم. شیعه یعنی نه گفتن به قدرت ٬حق گفتن و حق جستن و بزرگواری و بخشش در اوج قدرت...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۹
3
1
سلام
جانم فدای رهبر
مرگ برفتنه گر
سلمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۲
1
0
صدا و سیما .... فتنه گران است و کسانی که در تنخابات تقلب کردند مادر فتنه هستند ولی خدا بدست احمدی نژاد خوارشان کرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۳
2
0
سلام و خدا قوت
با دیدن نتایج نمایش کودتا و اشوب در کشور ترکیه که در دید بسیاری از ایرانیان با شتاب بسیار به سمت جامعه غربی و ازادی های ان میرود و نحوه برخورد و تسویه خونین حومت با مظنونین ابتدایی این کودتا گونه پی به عظمت نگاه رهبری و رعوفت اسلامی میبریم.
صبر و تامل حضرت آقا در ارتباط با فتنه گران درسی از بزرگواری و بخشش به همه سردمداران دموکراسی در جهان است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین