زنده ماندن نام علامه به واسطه رابطه ايشان با خدا است
کد خبر: 823206
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003S9W
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۱۶
آيت الله رجبي:
قائم مقام موسسه امام خميني(ره) زنده ماندن نام و راه علامه طباطبايي را به واسطه ارتباط با خدا دانست.


آيت الله رجبي جمعه شب (21 آبان ماه) در نشست اساتيد موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره)، گفت: قرآن کريم، در آيات متعدد، پيامبر اکرم(ص) رابه يادآوردن ، يادکردن و بزرگداشت انبيا و مردان الهي توصيه و امر فرموده است.

قائم مقام موسسه امام خميني(ره) بيان کرد: سه نکته در اين آيات وجود دارد؛ نخست اينکه اصل بزرگداشت و به خاطر آوردن و ياد مردان الهي مطلوب و پسنديده است؛ همين توصيه به پيامبر ،نشان اين امر است که از منظر فرهنگ ديني و قرآن، زنده نگاه داشتن ياد و خاطره مردان الهي امري پسنديده و مطلوب است.

آيت الله رجبي گفت: نکته سومي که در اين آيات به چشم مي خورد، يادآوري جنبه الگويي اين مردان الهي است؛ يعني اگر بيان شده است که ياد مردان خدا را زنده نگاه داريد و يادآور باشيد، به اين دليل است که اين افراد مي توانند الگو باشند.

وي افزود: بزرگداشت شخصيت هايي چون علامه طباطبايي به اين دليل است که از زندگي و شخصيت و ويژگيهاي شخصيتي و روحي و علمي و... ايشان درس والگو بگيريم و سعي کنيم که در آن مسير قدم بگذاريم.

قائم مقام موسسه امام خميني(ره) بيان کرد: هر چيزي که با خداوند رابطه داشته باشد ماندگار مي شود وهرچيزي که با خداوند پيوند نخورد از بين مي رود؛ قرآن بر اين حقيقت صحه گذاشته است و اگر نام و آثار علامه زنده و حيات بخش است به خاطر روح عبوديتي است که ايشان در پيشگاه خداوند متعال داشتند.

وي گفت: از ديگر ويژگي هاي علامه، ساده زيستي هاي ايشان بود؛ يکي از دلايل بازگشت ايشان از نجف به تبريز به دليل تنگناي مالي شديد بود؛ ايشان در تبريز در کنار فعاليت هاي علمي مشغول کشاورزي شدند.

عضو جامعه مدرسين گفت: به نقل از بسياري از شاگردان، وضع مالي علامه نسبت به يک طلبه عادي نيز درآمد کمتري داشتند زيرا ايشان حتي سهم امام و شهريه نيز دريافت نمي کردند.

وي افزود: ايشان بيشتر وقت خود را به مطالعه اختصاص مي دادند؛ ايشان با اين وضعيت، در انواع علوم ديني و غير ديني جامعيت داشتند و در عرصه تلاش هاي علمي و پژوهشي و تربيت شاگردان برجسته و توليد فکر و نوآوري و نظريه پردازي و ترويج انديشه کوشا بودند.

قائم مقام موسسه امام خميني(ره) بيان کرد: از ديگر ويژگي هاي ايشان، آن بود که در انتخاب کاري که مي خواستند انجام دهند کار کارشناسي دقيقي بر اساس و محور انجام وظيفه داشتند.

وي گفت: ايشان بر اين باور بودند که حوزه است که بايد نيازهاي امروز جامعه را پاسخ دهد؛ ايشان در آن سه زمان سه خلاء از جمله تفسير ،مباحث عقلي و اخلاقي را رصد کردند که در هر سه حوزه نيز فعاليت کردند و به تربيت شاگردان بزرگ همت گماشتند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار