خرمشهر ميعادگاه جوانان جهادگر
کد خبر: 776276
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003Fwa
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۴ - ۲۱:۱۴
در آستانه سال جديد گروه‌هاي جهادي آماده اعزام به مناطق محروم مي‌شوند
اردلان نجاح

خرمشهر عروس زيباي شهرهاي ايران كه روزگاري دشمن، آتش به زيبايي‌هايش زده بود و مي‌خواست صاحب آن شود، با مقاومت و شجاعت غيورمردانمان از چشم طمع دشمنان دور ماند تا امروز با نشان پايمردي و مقاومت شناخته و ثبت شود. هر چند پس از پايان جنگ از خرمشهر، همان عروس زيبا و پرآوازه با آن ساختمان‌هاي قشنگ، مردم شاد و زحمتكش شهري به جا مانده بود كه در تصور هيچ يك از ما نمي‌گنجيد و آتش عداوت دشمنان از خونين‌شهر خرابي و ويراني به جا گذاشت ولي پس از پايان جنگ همه براي ساختن دوباره خرمشهر بسيج شدند؛ شهري كه براي گوشه‌گوشه خاكش خون بهترين جوانان اين سرزمين ريخته شده و براي همه‌مان قداستي خاص دارد.

حالا كه سال‌هاي زيادي از روزهاي پاياني جنگ مي‌گذرد نسل‌هاي بعدي انقلاب در قالب گروه‌هاي جهادي براي خدمت به مردم محرومي كه نيازمند كمك هستند به سوي خرمشهر مي‌روند. جوانان راه خرمشهر را در پيش گرفتند تا مردم اين شهر احساس كنند مسير براي رشد و سعادت آنها و شهرشان باز است.

هرچند خدمت‌رساني گروهي از جوانان به روستاييان و محرومان به صورت جسته و گريخته خاستگاهي در ميان گروه‌هاي دانشجويي و مبارز در دوران ستمشاهي و اندكي پس از انقلاب داشت اما باز هم بركت ولايت و انفاس قدسيه حضرت روح‌ا...‌(ره) انقلابي ديگر به پا كرد كه در تاريخ انقلاب صفحاتي زرين از عشق، حماسه و خدمت را به منصه ظهور رسانيد. وقتي كه فرمان تشكيل «جهاد سازندگي» فراتر از هر ساختاري تبديل به يك فرهنگ شد، جوانان زيادي به صورت خودجوش فراتر از بندهاي چارچوب‌هاي سازماني گام در آباداني مناطق محروم گذاشتند.

خرمشهر كه ديرزماني در خطه زرخيز خوزستان تاج مطلا بود و از سرسبزي باغ‌هايش، زيبايي دل‌انگيز كارونش و مردمان شاد و رئوفش بر خود مي‌باليد از آن شب دهشتناك يورش اهريمني دژخيمان بعثي، ديگر روي آن خرمي و نشاط را بر خود نديد.

قرارگاه جهادي امام رضا(ع) يكي از همان گروه‌هاي جهادي است كه راه جنوب را در پيش گرفته تا مرهمي براي گوشه‌اي از زخم‌هاي خرمشهر باشد. اين قرارگاه جهادي با حضور جمعي از جوانان مؤمن و انقلابي و با مشاركت جهادگران پيشكسوت و فعالان عرصه‌هاي اجتماعي به صورت خودجوش و مردمي در سال 1393 شروع به كار نموده و طي اين مدت فعاليت‌هاي ذيل را در راستاي كاهش آسيب‌هاي فرهنگي و اجتماعي با ترويج دو معروف تكريم و تعليم انجام داده و به منصه ظهور رسانيده است.

قرارگاه جهادي امام رضا(ع) در نوروز 1393 با حضور 3700 نفر از جهادگران به انجام 1200 پروژه عمراني در مناطق خرمشهر، آبادان، شادگان و دشت آزادگان پرداخت. انجام خدمات پزشكي و دندانپزشكي به بيش از هزار نفر از محرومان شهرستان خرمشهر و همچنين به برگزاري برنامه‌هاي فرهنگي و پخش ارزاق و برخي ما‌يحتاج محرومان در مناطق محروم پرداخته است. اين قرارگاه در بخش‌هاي علمي و آموزشي، عمراني و سازندگي، بهداشتي و درماني، فرهنگي و اجتماعي، امدادي و خدمت‌رساني و اشتغالزايي فعاليت‌هاي مفيدي و مثبتي داشته است. به عنوان مثال در كارهاي عمراني، محوريت اصلي فعاليت‌هايشان بر بهسازي و نوسازي منازل ايتام و محرومان است و در كنار اين پروژه‌ها تعداد محدودي پروژه عمومي نظير مسجد و مدرسه نيز تعريف شده است. در حوزه بهداشت و درمان با هدف خدمت‌رساني به مردم مناطق، فعاليت خود را با شناسايي محلي و ارتباط مستقيم با مراكز بومي و با دو زير گروه دندانپزشكي و بهداشت و پزشكي آغاز مي‌كند.

در بخش فرهنگي و اجتماعي نيز كارهاي خوبي صورت گرفته است كه مي‌توان به برگزاري كلاس‌هايي در زمينه‌هاي تقويت حافظه، برنامه‌ريزي تحصيلي، مديريت زمان و مشاوره به منظور ارتقاي سطح علمي دانش‌آموزان مقطع دبيرستان در تمامي رشته‌هاي نظري، برگزاري كارگاه‌هاي كار با كودك با هدف ايجاد فضاي شاد و مفرح در جهت انتقال پيام‌هاي اخلاقي و بهداشتي، احكام و قرآن توسط نقاشي، كاردستي و شعرخواني اشاره كرد. برگزاري كارگاه‌هاي مشاوره فردي و گروهي براي نوجوانان و جوانان و خانواده‌ها، برگزاري همايش‌هاي كارآفريني و كلاس‌هاي هنري مشاغل خانگي شامل كنف‌بافي، بافت دستبند با نخ و بند كفش، قالي و گليم و كوزه و سفال با توجه به روحيات بانوان منطقه اقدامات ديگر قرارگاه جهادي امام رضا(ع) در مناطق محروم بوده است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
مهمترین عناوین
آخرین اخبار