دفاع مقدس در قاب تصوير
کد خبر: 770943
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003EYZ
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۲۱:۵۳
صغري خيل فرهنگ

«انجمن عكاسان انقلاب و دفاع مقدس» پس از تأسيس در سال 1380 براي گردآوري، ساماندهي و نگهداري آثار عكاسان دوران انقلاب اسلامي و دفاع مقدس فعاليت مستمر داشته و در ادامه انتشار 9 عنوان كتاب نفيس عكس‌هاي مربوط به جنگ عراق عليه ايران، نسبت به چاپ و نشر ديگر كتاب‌ها در حال فعاليت است.

اين اقدام به خوبي توانست، مجموعه‌اي باارزش را در دسترس همگان قرار دهد. ناشر سعي دارد با انتشار كتب عكاسان جنگ تحميلي، نگاه هر يك از عكاسان در دوره دفاع مقدس را به نمايش بگذارد. كتاب «قاب شيدايي» مجموعه‌اي است از تصاوير جنگ تحميلي عراق عليه ايران، از نگاه عكاس سعيد حاجي‌خاني.

پيشينه عكاسي سعيد حاجي‌خاني بر اساس توجه به وقايع شكل گرفته و بر همين اساس او در دوره انقلاب اسلامي با عكاسي از اتفاقات پيرامون خود در ثبت لحظه‌ها تلاش داشته كه تعدادي از آنها را مي‌توان در ابتداي كتاب مشاهده نمود.

كتاب «قاب شيدايي» با مشاركت معاونت هنري اداره كل حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس استان زنجان و حوزه هنري استان زنجان شكل گرفته است. استان زنجان نيز چون ديگر مناطق كشور نقشي برجسته در عرصه‌هاي رزمي و سازندگي غرب و جنوب كشور داشته است. حضور رزمندگان استان زنجان در سازمان تيپ‌ها و لشكر‌هاي سپاه فراموش نشدني است.

همه همت دست‌اندركاران اين كتاب و عكاس هنرمند اين تصاوير بر اين بوده است كه بتواند بيانگر گوشه‌اي از سخت‌ترين روزهاي تاريخ معاصر و به يادماندني حماسه‌هاي مردمي باشد كه امنيت امروز كشور و نظام جمهوري اسلامي را با جانفشاني و ايثار و دلاوري‌هايشان براي ما تأمين و تضمين كردند. «قاب شيدايي» روايتي است ديداري از جنگ ايران و عراق در سال‌هاي 1367 – 1359. اين كتاب در 188 صفحه مصور به چاپ رسيده است. سعيد حاجي‌خاني متولد 11 فروردين ماه 1342 است. شغل عكاسي پدر، او را با دنياي عكس و عكاسي آشنا مي‌كند. با پيروزي انقلاب اسلامي به كميته انقلاب پيوست و فعاليت‌هاي فرهنگي خود را با حزب جمهوري اسلامي و بنياد مستضعفين تجربه كرد.

پس از آغاز جنگ تحميلي در سال 59 به عضويت سپاه پاسداران در آمد و با توجه به علاقه‌اي كه به امور فني و الكترونيك داشت، رشته تخصصي مخابرات را انتخاب كرد و در اولين حضورش در مناطق عملياتي مسئول دكل مخابراتي انرژي اتمي در جبهه دارخوين شد. سعيد حاجي‌خاني در كنار اين مسئوليت به ثبت وقايع منطقه پرداخت و اين توانايي او را به واحد سمعي و بصري لشكر 17 علي‌‌ابن ابيطالب (ع) رساند.

حاجي خاني علاوه بر عكاسي و فيلمبرداري از وقايع جنگ به آموزش عكاسي رزمندگان پرداخت. مسئوليت سمعي و بصري لشكر 17 علي ابن‌ابيطالب (ع)، راه‌اندازي و مسئوليت توليد هنري قرارگاه خاتم الانبياء‌(ص) و مسئوليت واحد فرهنگي سپاه ابهر از جمله فعاليت‌هاي او در دوران دفاع مقدس بود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر: