حمله عراق به كويت نتيجه مستقيم جنگ با ايران بود
کد خبر: 765718
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003DCI
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۳
نگاهي به كتاب «بحران‌هاي منطقه‌اي بر اقتصاد و انرژي خليج فارس»
كتاب «بحران‌هاي منطقه‌اي بر اقتصاد و انرژي خليج فارس» اثر جديدي از رضا خدري از نويسندگان پر كار حوزه دفاع مقدس است كه تا كنون بيش از 30 كتاب در اين حوزه منتشر كرده است.
عليرضا محمدي

در اين كتاب نيز خدري جنگ ايران و عراق را از نظر دور نگاه نداشته و در بخشي از آن به بررسي نتايج هشت سال جنگ تحميلي در قيمت نفت و اقتصاد جهاني پرداخته است.

خدري در گفت‌وگو با «جوان» در اين خصوص مي‌گويد: خيلي وقت‌ها ما تنها به بعد منطقه‌اي و عملياتي جنگ تحميلي پرداخته‌ايم در حالي كه ابعاد فرامنطقه‌اي اين جنگ بسيار پررنگ بوده و خصوصاً در نوسان توليد و صادرات نفت و قيمت جهاني آن تأثير فراواني داشته است.

در بخشي از اين كتاب مي‌خوانيم كه درست در مهرماه سال 59 كه نخستين ماه جنگ بود، فروش نفت ايران دچار وقفه شديدي شد كه حاصل حملات هوايي عراق بود: «توقف توليد نفت ايران، ‌شوك بزرگي در بازار نفت ايجاد كرد و قيمت‌ها را حدود دو برابر افزايش داد.» خدري در توضيح نگاهش به جنگ ايران و عراق و نقش آن در اقتصاد و انرژي خليج فارس بيان مي‌دارد: «البته اين كتاب تنها مربوط به جنگ عراق عليه ايران نيست، بلكه در آن به دو جنگ امريكا با عراق نيز پرداخته شده است، اما شايد براي خيلي از خوانندگان جالب باشد كه بدانند حمله عراق به ايران و متعاقباً جهت‌گيري‌هايي كه قدرت‌هاي جهاني عليه ايران داشتند، ‌تا چه ميزان توانست بر اقتصاد جهاني سايه بيفكند و جنگ ما را از يك حالت منطقه‌اي، بسيار فراتر ببرد.

از ديگر مواردي كه كتاب «بحران‌هاي منطقه‌اي بر اقتصاد و انرژي خليج فارس» به آن پرداخته‌است، ورود دلارهاي نفتي عراق در خريد سرسام‌آور سلاح از فروشندگان جهاني است كه در نوع خود شرايط جديدي را در معاملات كلان بين‌المللي ايجاد كرده بود. در بخشي از كتاب مي‌خوانيم: « پول براي خريدهاي سرسام‌آور سلاح از چشمه‌هاي نفت كشور عراق نشئت مي‌گرفت. دولت بعث عراق به موقع دورانديشي كرده بود و در همان دوران رياست جمهوري حسن البكر در سال 1972 شركت نفت عراق را ملي نموده بود.»

نهايتاً تأثير ديگري كه معادله جنگ عراق عليه ايران بر اقتصاد جهاني وارد كرد، بحث حمله عراق به كويت در پي ضربات اقتصادي شديدي بود كه طي جنگ با ايران متحمل شده بود. خدري در همين خصوص مي‌گويد: هدف صدام از حمله به كويت رسيدن به چاه‌هاي نفتي اين كشور كوچك اما غني عربي بود. چراكه حكومت بعث پس از اتمام جنگ با ايران، براي جبران زيان‌هاي مالي خود چاره‌اي جز حمله به كويت نمي‌ديد و اين بحران منطقه‌اي و فرامنطقه‌اي از ديگر نتايج حمله نابخردانه صدام به ايران بود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
مهمترین عناوین
آخرین اخبار