در مسیر عشق / مهران قطعه ای از بهشت
کد خبر: 756881
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003Atl
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۴
در مسیر عشق وارد استانی می شوید که با وجودی که گفته می شود نسبت به سایر استانهای کشور امکانات کمتری دارد، ولی تا دلتان بخواهد عشق و صفا و صمیمیت دارد.
حیدر پناه

رهسپار سرزمین عشق شدن، کار سختی نیست، کافی است اراده کنید و حضرت شما را بطلبد...

برای رسیدن به کربلای معلی، مسیر عشق (استان ایلام و مرز مهران) را انتخاب کنید...
در مسیر عشق وارد استانی می شوید که با وجودی که گفته می شود نسبت به سایر استانهای کشور امکانات کمتری دارد، ولی تا دلتان بخواهد عشق و صفا و صمیمیت دارد. نزدیکی مسیر، ارزان بودن، امنیت، لذت از طبیعت چهارفصل و مهمان نوازی مردمان دیارش و.... از دیگر مزایای این مسیر است.
در مسیر عشق شما تنها نمی مانید، از همان لحظه ای که پای به سرزمینش می گذارید، مردمانی از جنس زلال باران چشم انتظار زائرانی هستند که پای در مسیر عشق به ولایت گذاشته اند، مردمانی عاشق اهل بیت و اباعبدالله و یارانش...
پس از عبور از استان کرمانشاه، برای ورود به استان ایلام دو مسیر وجود دارد: 1) از طریق اسلام آباد ایوان به ایلام 2) از طریق اسلام آباد حمیل به ایلام
در این مسیرها با وجودی که بخش هایی از جاده کوهستانی است اما آن چنان نامناسب و صعب العبور نیستند، کافی است کمی با احتیاط رانندگی کنید، نه تنها دچار حادثه نمی شوید بلکه از رانندگی در این مسیرها و تماشای رشته کوههای زاگرس و بلوط های استوارش، لذت می برید.
در مسیر عشق، نگران در راه ماندن نباشید که مردمانی انتظار شما را می کشند که هر آنچه دارند را برای زائران امام حسین (ع) در طبق اخلاص خواهند گذاشت...
همچون سالهای دفاع مقدس، از مادران سخت کوش و رنج کشیده ای که به نیت شما مهیا نموده اند و کشاورزان ساده دلی که سفره ی سادگی شان را برای شما پهن نموده اند تا جوانان عاشق و پرشوری که به عشق مولایشان، هیات هایشان را برای خدمت به شما برپا نموده اند.
در مسیر عشق، ادارات و سازمان ها، نیروهای نظامی و انتظامی و کارکنان شان تعطیلی ندارند، تا پذیرای شما زائران عشق باشند، خدمت رسانی به شما خستگی و مرخصی ندارد...
در مسیر یک) پس از عبور از شهر کرمانشاه و گذر از شهرستان «اسلام آباد» و بخش «سرمست» به «قلاجه» می رسید، در بدو ورود به استان ایلام، گردنه های سرسبز قلاجه را که پایین آمدید در سمت چپ، روستاهای بخش «آسمان آباد» را خواهید دید که اسوه ی مهمان نوازی و سخت کوشی هستند، پس از عبور از روستای «چهارمله» به شهرستان «ایوان» می رسید، دوراهی سومار و بقعه ی امامزاده حاجی حاضر (ع) و چند روستا را - که آماده ی پذیرایی از شما هستند - را رد کردید، نزدیکی های شهر ایوان نگاهی به ارتفاعات و تنگه های سرسبزش بیاندازید و یادی کنید از حماسه های این دیار، روزگاری که دشمنان آمده بودند تا این سرزمین را تصرف کنند، مردمان این دیار دست خالی و بدون امکانات، تنگه ها و ارتفاعات را به روی دشمن تا دندان مسلح بستند و آنها را به عقب راندند، به ایوان که رسیدید یادی کنید از شهدا و حماسه سازان «تنگ کوشک»، یادی کنید از «سارات» و حماسه ی پرشور عاشوراییانش که در ظهر عاشورا عاشقانه پای در مسیر حسین (ع) گذاشتند، مردمان این دیار خالصانه مهیای پذیرایی از شما هستند.
از ایوان و بقعه ی امام زاده سیدعبدالله (ع) که گذر کردید، به «سراب ایوان» و دامنه ی ارتفاعات کوه «رنو» می رسید که یادآور مبارزه ی مردمان این دیار در برابر «رضاخان» است، تونل را که بگذرانید، وارد منطقه ی سرسبز «دالاب» می شوید، سرزمینی که یادگار روزهای آوارگی مردمان دیاری است که در سخت ترین شرایط دیارشان را ترک نکردند و در کنار بلوط ها و زیر چادر های رنج، سکنی گزیدند و جانانه در برابر متجاوزان ایستادند، کمی پایین تر از جنگل های دالاب، در 15 کیلومتری شهر ایلام، به بخش «چوار» سرزمین لاله های خونین فوتبال می رسید، در روزگاری که خط مقدم جبهه ها محل نبرد با دشمن بعثی بود و کمی عقب تر دشمن با بمباران های پی در پی تلاش می کرد تا مردمان این دیار را به عقب براند، در این دیار زندگی در جریان بود و جوانان منطقه مسابقه ی فوتبالی را در استادیومش برگزار می کردند که در اقدامی ناجوانمردانه هواپیماهای بعثی، چمن سرسبز این ورزشگاه را به خون آغشتند و جمعی از بازیکنان، تماشاگران و داور را آسمانی نموده و دروازه ی بهشت را گشودند.
مردم چوار و روستاهای اطرافش آماده ی پذیرایی از شما هستند، پس از عبور از چوار و روستای «بهمن آباد»، تماشای تفرجگاه «ششدار» و کوه زیبای «قلاقیران» که نماد مقاومت و استواری مردمان این دیار است، خستگی را از تن شما می زداید، غرق در تماشای قلاقیران و زیبایی های «سیاه کوه» هستید که وارد ضلع شرقی شهر ایلام و میدان امام حسن (ع) می شوید.
در مسیر دو) پس از عبور از «کرمانشاه» و در ورودی شهر «اسلام آباد» به سمت بخش «حمیل» می روید و پس از گذر از گردنه های سرسبز حمیل و تنگه ی «قیر»، وارد استان ایلام شده و به بخش «شباب» می رسید، منطقه ای با مردمانی خونگرم و مهمان نواز که مملو از کبابی ها و رستوران هایی است که سالم ترین و لذیذترین غذاها را به مشتریان ارائه می کنند و قطعاً در این روزها به شکل ویژه تری با نان ساجی و کباب لذیذ از زائران حسینی (ع) پذیرایی خواهند کرد.
پس از عبور از بخش شباب به شهر «سرابله» مرکز شهرستان «چرداول» می رسید که عشایر و مردمان این دیار در سالهای انقلاب و دفاع مقدس و خصوصاً در حماسه ی فتح میمک که در کنار سایر ایلات و عشایر استان، حماسه های ماندگاری خلق کردند و این روزها هم باعشق و ارادتی وصف ناپذیر مهیای پذیرایی از زائران هستند.
البته برای رسیدن به این منطقه، یک مسیر دیگر هم از سمت استان لرستان وجود دارد که از سمت «پلدختر» در شاهراه اصلی اتصال غرب به جنوب کشور، وارد استان ایلام و شهرستان تاریخی «هلیلان» می شوید و مردمان این دیار که مهمان نوازی شان آوازه ی خاص و عام است، آماده ی پذیرایی از مهمانان هستند و پس از عبور از دشت های حاصلخیز و سرسبز این منطقه و رودخانه ی «سیمره» به شهرستان سرابله می رسید.
پس از عبور از سرابله و گذر از کنار کارخانه ی سیمان، وارد تنگه ی «قوچعلی» می شوید که منطقه ای زیبا و چشم نواز است و با عبور از تونل «آزادی» شهر ایلام قابل رویت است و عاشقان حسینی (ع) در ابتدای ورودی شرقی و میدان «ارغوان» با برپایی هیات هایی آماده ی خدمت رسانی به زائران هستند.
ایلام، نماد مقاومت و استواری، شهری که جای جای آن یادگاری از شهدای گرانقدری است که در تاریخ حماسه های این سرزمین جاودانه شدند.
شهری که بارها و بارها در طول 8 سال دفاع مقدس مورد حمله ی هوایی دشمن بعثی قرار گرفت، ولی هیچ وقت خالی از سکنه نشد و مردمانش جانانه در برابر دشمن ایستادگی کردند.
مردمان مهربان ایلام و شهرها و روستاهای اطرافش، با برپایی هیات هایی در ورودی شهر و مسیر کمربندی به سمت مهران، آماده ی پذیرایی از شما هستند.
اگر هم سری به مرکز شهر بزنید اهالی این شهر از کسبه و بازاریان تا نیروهای اداری و خدماتی و... آماده ی خدمتگزاری صادقانه به شما هستند.
از کمربندی ایلام که عبور کنید در مسیرتان تپه های زیبای «چغاسبز» را خواهید دید که تفرجگاه اصلی شهر ایلام است و سپس به میدان «قرآن» که عمده ی ایستگاهها و هیات های خدمات رسانی در آنجا مستقر شده اند، می رسید تا به سمت شهر مهران حرکت کنید که 85 کیلومتر مسافت دارد.
پس از عبور از پلیس راه به روستای «مهدی آباد» می رسید که مملو از رستوران ها و غذاخوری هایی است که آماده ی پذیرایی از زائران حسینی هستند، پس از عبور از تونل از دوراهی روستای «ماربره» عبور می کنید که در زمان جنگ طی یک بمباران ناجوانمردانه، بیش از 50 نفر از زنان و کودکانش مظلومانه به شهادت رسیدند، در این مسیر هیات هایی از روستاهای اطراف مانند «بانویزه»، «چم آب» و «ماربره» و... آماده ی پذیرایی از شما هستند و پس از طی مسافتی کوتاه به منطقه ی «بانروشان» و قرارگاه تیپ امیرالمومنین (ع) می رسید که یادمان این مکان مقدس که محل اعزام رزمندگان به جبهه ها بوده است را می توانید مشاهده کنید.
پس از آن به منطقه ی تاریخی «تخت خان» و کتیبه ی ارزشمندی که از دوران قدیم به یادگار مانده است، می رسید و سپس به دشت «صالح آباد» و دوراهی «جندالله» و یادمانش که از جاذبه های گردشگری دفاع مقدس است رسیده و کمی جلوتر، بارگاه ملکوتی امام زاده صالح (ع) از دور می درخشد.
جاده ی سمت راست این دوراهی به سمت منطقه ی عمومی «سرنی» و ارتفاعات «میمک» می رود که یادآور حماسه های ماندگار عشایر دلیر و سلحشور این دیار است که در نخستین روزهای تجاوز دشمن به این منطقه و اشغال این ارتفاعات مهم و استراتژیک، داوطلبانه با ابتدایی ترین امکانات و سلاح های برنو در این منطقه حضور یافته و به کمک ارتش و سپاه حماسه ی ماندگار 19 دی ماه را خلق نموده و طی عملیات «ضربت ذوالفقار» ارتفاعات میمک را پس گرفتند.
همچنین در این منطقه یادمان محل شهادت خلبان شهید «احمد کشوری» در «تنگ بینا» هم قرار دارد.
شما اکنون به بخش صالح آباد در 40 کیلومتری مهران و بارگاه ملکوتی امام زاده علی صالح (ع) می رسید که در بین مردم ایلام به «خاص علی» مشهور است و از نوادگان امام چهارم شیعیان حضرت زین العابدین (ع) می باشند.
پس از عبور از صالح آباد به روستای «گلان» می رسید که در سالهای دفاع مقدس قرارگاه هماهنگی جنگ شده بود و مردم خونگرم این روستا تمامی امکانات خود را در اختیار رزمندگان قرار داده بودند و بی شک امروز هم با همان صلابت و اخلاص آماده ی پذیرایی از زائران حسینی هستند.
هرچه به دشت مهران نزدیک تر می شوید بوی کربلا و عطر شهدا بیشتر مشام را نوازش می کند، دشت هایی که روزگاری وجب به وجب آن جاپای دلاور مردانی از سراسر ایران بوده که در راه حفظ دستاوردهای انقلاب جانانه در برابر دشمن متجاوز ایستادگی کردند. شما اکنون به مهران رسیده اید.
این شهر پس از پيروزي انقلاب اسلامي و قبل از آغاز رسمی جنگ تحميلي، يكي از اولين شهرهايي بود كه مورد تهديد مستقيم دشمن قرار گرفت و در همان روزهاي آغازين جنگ عليرغم مقاومت مردم به اشتغال متجاوزين درآمد. در طول دفاع مقدس مهران چند بار دست به دست شد تا سرانجام در دهم تیرماه سال 1365 در عمليات «كربلاي يك» براي هميشه از دست دشمن آزاد گرديد كه حضرت امام خمینی (ره) آن جمله بياد ماندني در مورد آن بيان فرمود كه (مهران را هم خدا آزاد كرد)
حضور لشکرها و رزمندگان استانهاي مختلف كشور در عملياتهاي متعدد و تقدیم بیش از پنج هزار شهید در این منطقه خصوصاً در ارتفاعات «قلاويزان» و «کله قندی» موجب اهمیت ویژه ی این منطقه در دوران دفاع مقدس شده است که امروزه قلاويزان با احداث نقطه ايثار، محل زيارت كاروانهای راهيان نور است.
«مهران دیروز سرزمین حماسه و پایداری بود، سرزمینی که در جای جایش لاله ها دمیده و هنوز هم از دل خاکش گوهرهای بی نام و نشان بیرون می آید...
و مهران امروز، شهر پاکی و مهربانی است و دروازه ی ورود به عتبات عالیات و سرزمینی با قابلیت های فراوان اقتصادی که می تواند نویدبخش روزهای شیرین و پررونق برای کشور باشد
شهر مهران و مردمان نجیبش، همگام با مسئولان دلسوزی که از ماهها قبل در تدارک برای فراهم نمودن رفاه، نظم و امنیت در این منطقه بوده اند، آماده ی پذیرایی از شما هستند.
مهران که رسیدید می توانید به زیارت حرم اهل بیت «سیدحسن» (ع) که برادر امام رضا (ع) بروید و سپس حدود 10 کیلومتر مسافت را باید طی کنید تا به پایانه ی مرزی برسید و پس انجام تشریفات اداری، رهسپار کشور عراق و سرزمین عشق شوید...
در مسیر عشق، مردمان خونگرم و مهمان نواز استان ایلام، آماده ی بازگشت زائران حسینی و پذیرایی مجدد از آنها هستند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر: