اگر سردار همداني ژنرال امريكايي بود!
کد خبر: 745980
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/00383w
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۴ - ۲۰:۵۴
الناز خمامي‌زاده
در روزهايي كه سوپرمن‌هاي غربي خود را درگير جنگ با داعش نشان مي‌دهند يك سردار قهرمان از ايران در خط مقدم جنگ اصلي با داعش به دست اين قواي اهريمني شهيد مي‌شود. چه بسا اگر اين اتفاق براي يك فرمانده امريكايي رخ مي‌داد، هياهوي رسانه‌هاي غربي و بوق و كرنايشان درباره دلاوري‌ها و صلح‌جويي غربي‌ها كل دنيا را فرا مي‌گرفت و هاليوود تشنه، خيلي سريع رد ماجرا را پي مي‌گرفت.
سينما براي صاحبان واقعي‌اش در غرب هميشه محلي براي خودستايي و به رخ كشيدن قهرماني‌ها و دلاوري‌ها در ابعاد جهاني بوده است. حتي اگر تاريخ معاصر غرب عاري از يك قهرمان جهاني باشد اما سينماي آنها با ساخت ابرقهرمان‌ها سعي مي‌كند مردمان خود را نجات بخش دنيا و دلاوران واقعي عصر مدرن نشان دهد. اين غربي‌ها و امريكايي‌ها هستند كه كشتي نجات آخرالزمان را مي‌سازند و مردم دنيا را از شر طوفان بزرگ نجات مي‌دهند( فيلم 2012)‌. اين بت‌من امريكايي است كه دنيا و شهر ساختگي‌«آرخام»‌ را از شر نيروهاي شر «بين»‌ نجات مي‌دهد و دست آخر در حركتي قهرمانانه تا سرحد فدا كردن جان خودش در اين راه پيش مي‌رود(‌فيلم شواليه تاريكي برمي‌خيزد). در حالي كه امريكا ادعاي به دوش كشيدن بار جنگ با تروريست‌هاي جهاني چون داعش را دارد قهرمانان ساختگي امريكايي در فيلم‌هاي «انتقامجويان»‌، «مرد آهني»‌، «كاپيتان امريكا»‌، ‌«‌سوپرمن»‌، «مردان ايكس»‌، «مرد آهني»، ‌«مرد عنكبوتي» و «مرد پولادين» هم در درياي خيالپردازي‌هاي هاليوود در حال نجات دنيا در ابعاد مجازي هستند.
جنگ ميان داعش و غرب مانند يك صحنه نمايش است؛ صحنه‌اي كه امريكا و ساير همتايانش خود را بازيگر نقش اول آن نشان مي‌دهند دريغ از اينكه در صحنه واقعي اين جنگ دلاوراني از جنس سردار شهيد حسين همداني بدون كوچك‌ترين ادعايي با داعش جنگيده‌اند و در راه مبارزه واقعي عليه تروريسم جان خود را فدا كرده‌اند. براي سينماي تشنه‌اي چون هاليوود كه در فقدان چنين قهرمانان واقعي به سراغ ابرقهرمان‌هاي خيالي مي‌رود يا در سطحي‌ترين اقدام ممكن، قاتل مسلمانان و تك تيرانداز داراي ركورد در تعداد كشت و كشتار ارتش خود را به عنوان قهرمان اصلي فيلمش به دنيا معرفي مي‌كند داشتن چنين سرداراني مي‌توانست سوژه ساخت يكي از پر فروش‌ترين فيلم‌هاي روي پرده سينماها باشد. به كمك چنين قهرمانان واقعي در عصر مدرن، اسباب و لوازم كافي براي بلندتر دميدن در شيپور صلح دوستي اين كشور مي‌توانست راحت‌تر فراهم شود. حال كه اين قهرماني و شجاعت به نام ايران مهر خورده است سينماي دفاع مقدس ايران تا چه حد از اين فرصت‌ها براي اشاعه پيام خود بهره مي‌گيرد؟ اين سؤالي است كه پاسخش اميدواركننده نيست؛ همچنان كه دستان سينماي ايران پيش‌روي هزاران شهيد و قهرمان دوره دفاع مقدس خالي باقي مانده است. در اين روزها غرب و رسانه‌هاي غربي از فرصت‌هايشان بهتر از ما استفاده مي‌كنند تا اين‌گونه به دنيا نشان دهند كه آنها تنها جماعت قرباني شده در راه تأمين امنيت و صلح جهاني هستند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار