دعوت تورين از سعودي‌ها پس گرفته شد
کد خبر: 745751
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/00380F
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۴ - ۲۰:۲۶
تحقير اروپايي عربستان سعودي به‌خاطر نقض حقوق بشر
صدور حكم اعدام با شمشير براي نوجوان شيعه‌ كه مخالف رژيم آل‌سعود بوده نمايشگاه بين‌المللي كتاب «تورين» ايتاليا را به پس گرفتن عنوان مهمان افتخاري از عربستان سعودي واداشت؛ اتفاقي كه كارشناسان اهل قلم و كتاب اروپا آن را شرايطي تحقيرآميز براي دولت عربستان عنوان مي‌كنند.
الناز خمامي‌زاده
صدور حكم اعدام با شمشير براي نوجوان شيعه‌ كه مخالف رژيم آل‌سعود بوده نمايشگاه بين‌المللي كتاب «تورين» ايتاليا را به پس گرفتن عنوان مهمان افتخاري از عربستان سعودي واداشت؛ اتفاقي كه كارشناسان اهل قلم و كتاب اروپا آن را شرايطي تحقيرآميز براي دولت عربستان عنوان مي‌كنند. در واكنش به اين اقدام سفير عربستان در ايتاليا خواسته كسي در امور اين كشور دخالت نكند.
  
تجديدنظر در دعوت از سعودي‌ها
نمايشگاه بين‌المللي كتاب «تورين» در كنار نمايشگاه بين‌المللي كتاب«فرانكفورت» يكي از معتبرترين نمايشگاه‌هاي كتاب اروپايي در دنياست. ايران در سكوت كشورهاي به ظاهر متعصب اسلامي همچون عربستان سعودي حضور سلمان رشدي در نمايشگاه كتاب‌ «فرانفكورت» را تاب نياورد و از شركت در اين رويداد انصراف داد. حالا اين‌بار سعودي‌ها برخلاف خواسته خود از حضور افتخاري در نمايشگاه بين‌المللي تورين كنار مي‌روند.
اعلام قطعي حضور عربستان به عنوان مهمان افتخاري نمايشگاه بين‌المللي تورين 2016 به حدود يك سال پيش باز مي‌گردد. اين نمايشگاه بين‌المللي ايتاليايي اعلام كرده بود كه در سال 2016 ميلادي فضايي حدود 300 مترمربع را به ادبيات عربستان سعودي اختصاص داده و به عنوان «مهمان افتخاري» از اين كشور براي حضور در «تورين» دعوت كرده است. مدير نمايشگاه بين‌المللي «تورين» اما به تازگي رسماً اعلام كرد كه قرار است در اعطاي اين عنوان به سعودي‌ها تجديدنظر كند. از نظر او و ساير نهادهاي تخصصي حوزه نشر، حقوق بشر در عربستان سعودي صراحتاً نقض مي‌شود و اين دليلي واضح براي گرفتن چنين عنواني از اين كشور است.
  
خيزش نهادهاي حقوق بشر عليه حكم اعدام يك نوجوان شيعه
پرونده نقض حقوق بشر كه سعودي‌ها را از اين فرصت ادبي محروم كرده مربوط به يك نوجوان عربستاني است كه پيشتر جامعه جهاني از جمله پارلمان اروپا خواستار تعليق حكم اعدامش شده بودند. علي محمد النمر كه ظاهراً برادرزاده «‌باقرالنمر»‌ روحاني برجسته شيعه و فعال سياسي اين كشور است از مخالفان دولت عربستان سعودي بوده كه در زمان دستگيري‌اش در تظاهرات ضددولتي تنها 17 سال داشته است. بسياري دليل صدور حكم سر بريدن با شمشير را رابطه خويشاوندي او با شيخ نمر باقرالنمر مي‌دانند. چند روز پيش پارلمان اروپا با تصويب قطعنامه‌اي از عربستان سعودي خواست حكم اعدام علي محمدالنمر، جوان شيعه را به حالت تعليق درآورد. پارلمان اروپا طي بيانيه‌اي در پنج‌شنبه گذشته صدور حكم اعدام براي اين جوان شيعه، آن هم به دليل شركت در اعتراضات را به شدت محكوم كرد و از عربستان خواست تا اين حكم را به حالت تعليق درآورد، النمر را عفو كند يا در مجازاتش تخفيف قائل شود. در اين قطعنامه كه عضويت عربستان را در كنوانسيون سازمان ملل مرتبط باحقوق كودكان يادآوري مي‌كند، تحقيقات بي‌طرفانه و فوري در مورد گزارش‌هاي مربوط به شكنجه لحاظ شده است. گفته مي‌شود علي محمد النمر قرباني شكنجه شده و به همين سبب نيز اعترافاتي را مطرح كرده است. نهادهاي حقوق بشري از جمله كارشناسان مستقل كميته حقوق بشر سازمان ملل متحد نيز از عربستان خواسته‌اند حكم اعدام علي محمد را لغو كند.
  
پاسخ تند عربستان: كسي دخالت نكند!
امتناع سعودي‌ها از صدور حكم اعدام با شمشير براي اين جوان شيعه حالا باعث شده است كه نمايشگاه بين‌المللي «تورين» در خبري جديد اعلام كند كه عربستان سعودي ديگر مهمان افتخاري اين رويداد ادبي نخواهد بود. اين حركت بلافاصله با واكنش تند سفير عربستان سعودي در ايتاليا مواجه شد. «رايد كريملي» در نامه‌اي سرگشاده نوشته است: «رسم ما نيست كه در امور داخلي ساير كشورها دخالت كنيم و به همين ترتيب قطعاً انتظار داريم كه ديگران هم در امور داخلي ما دخالت نكنند.»
روزنامه گاردين انگليس درباره حكمي كه براي نوجوان شيعه سعودي صادر شده نوشته است: «اين پسر 21 ساله چهار سال پيش و هنگامي كه فقط 17 سال داشت به خاطر شركت در تظاهرات ضددولتي عربستان بازداشت و برايش حكم گردن زدن با شمشير و مصلوب شدن صادر شد. ديده‌بان جهاني حقوق بشر نيز به تازگي اعلام كرده كه جريان و روال قانوني محاكمه اين نوجوان شيعه به واسطه خشونت فراوان مأموران سعودي خدشه‌دار شده و دادگاه سعودي نيز ادعاهاي او مبني بر شكنجه شدن در بازداشتگاه را بررسي نكرده است.»
در كنار نمايشگاه بين‌المللي كتاب «تورين» كه دعوتش از عربستان سعودي را پس گرفته است «جو گلنويل» مدير انجمن نويسندگان جهاني «قلم» هم گفته است: «احتمالاً گرفتن عنوان «مهمان افتخاري» از عربستان سعودي‌ها حسابي سعودي‌ها را شوكه كرده است. اين اولين بار نيست كه يك رويداد اروپايي كتاب به سعودي‌ها عنوان افتخاري را اعطا مي‌كند اما اولين بار است كه آنها در فضاي صنعت نشر و چاپ تا اين حد تحقير مي‌شوند.»
مدير انجمن جهاني «قلم» در ادامه با اشاره به تأثيرات خروش خشم جهاني عليه نقض حقوق بشر توسط سعودي‌ها از عربستان به عنوان كشوري ياد كرده كه در آن گفتن نظر و عقيده شخصي مي‌تواند يك فرد را تا سر حد حبس و حتي تنبيه وحشيانه بدني پيش ببرد!
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار