ذهن‌هاي سياه مغلوب خنده سپيد ايرانيان
کد خبر: 741799
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/0036yV
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۳۹۴ - ۲۱:۱۳
زمان رأي‌گيري درباره برنده مسابقه خنداننده برتر ديشب تمام شد
رقابت اميرمهدي ژوله، نويسنده طنزپرداز و امين حيايي بازيگر سينما در مسابقه خنداننده برتر(استند‌آپ كمدي) با تلاش كمپين‌هايي كه هيچ دغدغه فرهنگي نداشتند در فضاي مجازي به سمت دوقطبي شدن پيش رفت، به طوري كه در اين كمپين‌ها القا مي‌شد رأي دادن به هر كدام از شركت‌كننده‌ها معناي سياسي خاصي داشت.
محمدصادق عابديني
رقابت اميرمهدي ژوله، نويسنده طنزپرداز و امين حيايي بازيگر سينما در مسابقه خنداننده برتر(استند‌آپ كمدي) با تلاش كمپين‌هايي كه هيچ دغدغه فرهنگي نداشتند در فضاي مجازي به سمت دوقطبي شدن پيش رفت، به طوري كه در اين كمپين‌ها القا مي‌شد رأي دادن به هر كدام از شركت‌كننده‌ها معناي سياسي خاصي داشت. ذهن‌هاي سياهي كه نمي‌خواستند خنده سفيد روي لبان ايرانيان باشد اين بار نيز شكست خوردند.
در اينكه خندوانه اين روزها به پديده تلويزيون تبديل شده است شكي نيست، برنامه‌اي كه در ظاهر هيچ چيز خارق‌العاده‌اي ندارد، يك مجري، يك عروسك و چند مهمان كه در اكثر جنگ‌ها و تاك شو‌هاي تلويزيوني مي‌شود مشابه آن را ديد اما رامبد جوان توانسته است از چيزهايي كه ديگران نيز در اختيار داشته‌اند برنامه‌اي پرمخاطب بسازد كه شبكه نسيم به وسيله آن رقيب جدي براي شبكه‌هاي قديمي تلويزيون شود. هنوز آمار خارق‌العاده اين برنامه در ايام ماه رمضان قديمي نشده كه به راحتي برنامه «ماه عسل» را از نظر ميزان بيننده شكست داد و گفته مي‌شود تا چند وقت ديگر نيز ممكن است به حكومت چندين ساله «نود» به عنوان پربيننده‌ترين برنامه تلويزيوني پايان خواهد بخشيد. خندوانه گنجي كم‌هزينه براي تلويزيون بود كه گويا اين محبوبيتش به مذاق عده‌اي خوش نيامده است. اينكه خندوانه مي‌تواند تمام اقشار جامعه را شاد كند براي گروهي سنگين شده، كساني كه دوست دارند استرس دوقطبي بودن را به جامعه تزريق كنند، كساني كه سابقه فعاليت‌هايشان نشان داده دغدغه فرهنگي هيچ‌گاه برايشان اولويت نبوده است.
 
بهترين فرصت براي ضربه زدن به يك موفقيت
خندوانه آنقدر محبوب شده است كه بتواند عاملي براي وحدت ميان فارسي‌زبانان شود، ياد و خاطره دفاع مقدس را در قالب بيان خاطرات زنده كند و البته چهره‌هاي اتوكشيده سياسي را براي چند لحظه هم كه شده وادار كند تا خودشان باشند و به دوربين لبخندي واقعي بزنند. اين همه موفقيت براي تلويزيوني كه به تنهايي در مقابل چندين شبكه ماهواره ايستاده گويا زياد بوده است چون در اولين فرصت ممكن عده‌اي دست به كار شده‌اند به بهانه يك مسابقه مفرح، جامعه را باز به سمت دوقطبي بودن ببرند، همان كاري كه بعد از خرداد سال 88 انجام شد. مسابقه خنداننده برتر برنامه خندوانه ميزبان اجراي امين حيايي و اميرمهدي ژوله بود. حيايي يك بار پيش از اين سابقه فضاي دوقطبي را تجربه كرده است، زماني كه با حضور در فيلم اخراجي‌ها موجي منفي عليه اين بازيگر به راه افتاد، موجي كه پس از چند سال دوباره به همت گروهي كه نمي‌خواهند جامعه ايراني شاد باشد به راه افتاده و يك برنامه شاد را مي‌خواهند به رينگ بوكسي براي تسويه حساب سياسي تبديل كنند!
در بهار سال 90 فيلم‌هاي «اخراجي‌هاي 3» و «جدايي نادر از سيمين» براي اكران نوروزي انتخاب شدند. در آن زمان كمپيني ايجاد شد كه براي اعتراض به حكومت و احتمالاً مسعود ده‌نمكي كه از نظر برخي فعالان شبكه‌هاي مجازي به عنوان نماد حكومت معرفي مي‌شد، از مردم درخواست مي‌شد به ديدن «جدايي» بروند. اتفاقي كه دوقطبي را در سينما رقم زد با وجود آنكه «اخراجي‌ها» باز هم عنوان پرفروش‌ترين فيلم سال را به دست آورد اما دن‌كيشوت‌هاي دنياي مجازي هنوز هم به دنبال ميدان نبردي تازه بودند، نبردي كه اين بار در شبكه نسيم كه شبكه نشاط و سرگرمي مردم ايران است براي آنها مهيا شد! حتي ابراز تأسف رامبد جوان از اينگونه برخورد‌ها نيز باعث نشد آنها از تلاش خود براي سياسي كردن ماجرا فرو گذار نكنند!
  
كمپين براي رأي دادن به خنداننده!
در تاريخ برگزاري مسابقات تلويزيون براي اولين بار كمپين‌هايي براي رأي دادن به يك شركت‌كننده خاص ايجاد شده است. همان دن‌كيشوت‌هايي كه زماني مي‌خواستند با ديدن چند باره فيلم «جدايي» رقابت پرفروش‌ترين فيلم را به نفع فيلمي خاص تغيير بدهند اين بار تلاش دارند تا با رأي دادن موبايلي به خنداننده برتر برنامه خندوانه به اصطلاح خودشان حيايي را از ميدان به در كنند. رسانه‌هاي برچسب‌داري نيز سعي مي‌كنند تا اين موضوع را دامن بزنند و بر دوقطبي شدن فضا دامن بزنند.
غافل از اينكه مانند جريان رقابت نوروزي سال 90 كه سود اصلي دعواي دوقطبي به جيب سينما رفت اين بار نيز تنور داغ حمايت از خنداننده برتر جيب اسپانسر برنامه را پرپول‌تر مي‌كند! كمپين رأي دادن به ژوله و رأي ندادن به حيايي ديشب به پايان رسيد. حال بايد ديد دن كيشوت‌هاي فضاهاي مجازي اين بار كدام آسياب را براي حمله انتخاب مي‌كنند و قرار است با اين اعمال قبيله‌اي خود آب به آسيب چه جرياني بريزند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار