گرایش به تشیع در کشور نیوزلند روبه افزایش است.
کد خبر: 696683
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/002vEp
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۳ - ۱۳:۱۳
عضو هیئت مدیره بنیاد اسلامی اهل بیت(ع) در کشور نیوزیلند خبر داد:
عضو هیئت مدیره بنیاد اسلامی اهل بیت(ع) در کشور نیوزلند با بیان وجود 12 هزار شیعه اثنی عشری در کشور نیوزلند از گرایش روز افزون به مذهب تشیع در این کشور خبر داد.

به گزارش جوان -مشهد- و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی آستان قدس رضوی، عضو هیئت مدیره بنیاد اسلامی اهل بیت(ع) در اوکلند نیوزلند درنشست تخصصی  درباره وضعیت مسلمانان در کشور نیوزلند در جمع پژوهشگران و محققان بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی گفت: نیوزیلند کشوری کوچک در جنوب اقیانوس آرام است که 4 میلیون و 500 هزار نفر جمعیت دارد. حدود 40 درصد از جمعیت آن را مسلمانان تشکیل می‌دهند.

هما عابدی با بیان تاریخچه حضور مسلمانان در کشور نیوزلند و شهر اوکلند عنوان کرد: مسلمانان اولین بار در سال۱۸۶۸ میلادی از چین به نیوزلند آمدند و اولین بار در سرشماری سال ۱۸۷۴ میلادی آماری از مسلمانان ساکن این سرزمین پدیدار شد.

وی افزود: موج بعدی ورود مسلمانان به این کشور در دهه ۱۹۱۰ اتفاق افتاد ولی جمعیت مسلمان این کشور از سال‌های ۱۹۵۰ به بعد شاهد رشد قابل توجه شده و مراکز اسلامی، مساجد و انجمن‌های اسلامی در شهرهای مختلف تأسیس شدند، که اولین انجمن تحت نام انجمن مسلمانان نیوزلند (NZAMA) در سال ۱۹۵۰ در بزرگترین شهر کشور یعنی آوکلند ایجاد شد.

عابدی ادامه داد: امروزه اغلب شهرهای کوچک و بزرگ کشورنیوزیلند دارای چنین تشکیلات و مراکز مختلف برای عبادت و برگزاری مراسم های مختلف مذهبی است که در سال  هجری شمسی۱۳۸۶ تشکل جدیدی بنام شورای اسلامی نیوزلند متشکل از ۷ گروه شیعی فعال در شهرهای مختلف این کشور به ثبت رسیده و فعالیت خود را آغاز نموده‌است.

وی با بیان افزایش شیعیان در شهر اوکلند در سال‌های گذشته اظهار کرد: شیعیان در شهر آوکلند تشکیلات اسلامی مختلفی را بنا نهاده‌اند که از جمله می‌توان به مرکز شیعی هیئت خیریه فاطمه زهرا (س)، مرکز اهل البیت(ع)، مرکز عربی المصطفی، بنیاد دانش امام علی(ع) و مرکز ایمان اشاره کرد.

مدیر آموزشی بنیاد اسلامی اهل بیت(ع) در شهر اوکلند نیوزلند افزود: مسلمانان عمدتاً از کشورهای فیجی، هندوستان، پاکستان، ایران، عراق، سوریه، فلسطین، افغانستان، سومالی، اندونزی و مالزی به این سرزمین آمده و بیش از ۶۰٪ آنان در بزرگترین شهر کشور، آوکلند، زندگی می‌کنند.

وی با بیان اینکه بنیاد اسلامی اهل البیت(ع) اوکلند در سال 1992میلادی به عنوان مؤسّسه خیریّه با حمایت آیة اللّه گلپایگانی به طور رسمی به ثبت رسید، بیان کرد: این بنیاد اسلامی هم اکنون مراسم‌های مختلف مذهبی از جمله نمازهای جماعت، تشکیل جلسات منظّم قرآن و کلاس‌های آموزشی از جمله محافلی برای کلیه رویدادهای اسلامی شامل ولادت‌ها و شهادت‌های معصومین (ع) را در اختیار دارند.

عابدی تصریح کرد: این مرکز اولین نهاد اسلامی در شهر اوکلند است که در ایام دهه محرم به خصوص شهادت امام حسین(ع) و ماه مبارک رمضان مراسم‌های مختلف عزاداری را برپا می‌کندکه با حضور گسترده مردم در این مراسم‌ها مواجه شده است.

وی یادآور شد: در حال حاضر این نهاد فعالیت‌های مذهبی علمی وآموزشی مختلفی را پیرامون معارف اسلامی انجام می‌دهد و سمینارها وکنفرانس‌های مختلفی را در خصوص معارف اسلامی با حضور شخصیت‌های برجسته مسلمان برگزار کرده است.

عابدی اظهار کرد: بیشترین جمعیت  این بنیاد اسلامی را کشورهای عراق، پاکستان، هندوستان و ایران و... تشکیل می‌دهندکه حدود هزار نفر با این بنیاد ارتباط دارند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
مهمترین عناوین