مانکن های برهنه در نمایشگاه مد و لباس اسلامی
کد خبر: 665411
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/002n6R
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۱:۵۹
نمایشگاه مد و لباس اسلامی در ارومیه می بایست تا ساعت 19 عصر 27 مرداد دایر می بود این درحالی است که بیشتر طراحان و شرکت کنندگان از ساعت 11 ظهر همان روز شروع به جمع آوری لباس ها و طرح ها کردند و بازدید کنندگان با میزهای خالی و مانکن های برهنه روبرو شدند.
طاهره زینالی

جشنواره مد و لباس اسلامی روز 26مرداد در راستای ترویج فرهنگ حجاب و عفاف، حمایت از تولیدکنندگان داخلی و ارائه مد و لباس به سبک اسلامی در ارومیه آغاز به کار کرد.

مراسم افتتاحیه این جشنواره استانی با حضور دست اندرکاران طراحی و دوخت لباس و جمعی از مسؤولان در سالن شمس ارومیه برگزار شد و با حضور هنرجوبان تعدادی از طرح به صورت شوی لباس به نمایش در آمد.

برپایی نمایشگاه آثار طراحان استانی در راستای معرفی طرح های جدید پوشش اسلامی به جامعه از برنامه های جشنواره مد و لباس اسلامی بود.

از آنجایی که نمایشگاه " مد و لباس اسلامی " نام گرفته بود، انتظار می رفت که شرکت کنندگان ضمن ارائه طرح های نو و جوان پسند، در عین حال پوشش اسلامی را رعایت کنند.

حضور افرادی با پوشش غیر اسلامی و کم بودن طرح های جدید پوشش اسلامی تا حدودی با عنوان نمایشگاه مغایرت داشت چراکه از بین بیش از 100 طرح ارائه شده، تعدادی طرح های جدید انگشت شمار بود.

نمایشگاه مد و لباس اسلامی بیشتر به نمایشگاه های صنایع دستی شباهت داشت و این طور به نظر می آمد که افراد از این فرصت برای معرفی کارهای هنری و فروش آنها بهره گرفته اند.

به جزء چند غرفه که از تولیدی های پوشاک ارومیه و آذربایجان شرقی بود که لباس های مجلسی، اداری و چادر های موجود در بازار های شهر را به نمایش گذاشته بود، در سایر غرفه ها طرح های سرمه دوزی، طراحی روی پارچه، ملیله دوزی و روبان دوزی که بر روی تابلو، رومیزی و لحاف و تشک های سیسمونی نوزادان و تابلوها نقش بسته بود، در معرض دید قرار داشت.

کیف های دست دوز چرم، تاج و گل سر عروسی، لباس های مجلسی نه چندان اسلامی، عروسک های کاموا از دیگر طرح هایی بود که به نام مد و لباس اسلامی ایرانی به نمایش درآمده بود.

نکته جالب توجه این نمایشگاه چرخ خیاطی هایی بود که از طرف فروشگاه تازه تأسیس " تیکیش" برای فروش به نمایش گذاشته شده بود.

مانکن های برهنه در نمایشگاه مد و لباس اسلامی

پایان پیش از موعد ساعت بازدید از نمایشگاه مد و لباس اسلامی ارومیه از نکات حائز اهمیت بود که  نارضایتی افراد را موجب شد.

مدت زمان برپایی نمایشگاه روز های 26 و 27 مرداد  ماه بود و بر این اساس نمایشگاه مد و لباس اسلامی می بایست تا ساعت 19 عصر 27مرداد دایر می بود این درحالی است که بیشتر طراحان و شرکت کنندگان از ساعت 11 ظهر شروع به جمع آوری لباس ها و طرح ها کردند و بازدید کنندگان با میزهای خالی و مانکن های برهنه روبرو شدند.

ر- ح از بازدیدگنندگان نمایشگاه و دانش آموخته رشته طراحی و دوخت در گفت و گو با خبرنگار جوان آنلاین در ارومیه گفت: نمایشگاه طرحی بکر و نو ندارد و تنها لباس های طراحان پویا مهر تبریز متفاوت است.

این بازدید کننده ادامه داد: متأسفانه ساعت بازدید تغییر کرده است و بیشتر طراحان در حال جمع آوری طرح ها هستند، دیدن مانکن های بدون لباس در ساعاتی که زمان بازدید اعلام شده است، برام غیر منتظره است.

ارائه طرح های جدید پوشش اسلامی مستلزم حمایت مالی طراحان لباس است

ا- ع از مدرسان آموزشکده فنی دختران ارومیه از شرکت کنندگان در جشنواره و نمایشگاه مد و لباس اسلامی بود که از ناهماهنگی های به وجود آمده در زمان نمایشگاه اظهار گله مندی کرد و گفت: به دلیل ناهاهنگی های به عمل آمده در اجرای شوی لباس در روز نخست و زمان بازدید در روز دوم،استقبال ازغرفه های آموزشی ضعیف بود، این امر نشان می دهد که برنامه ریزی دقیق نبوده است.

این مدرس دانشگاه در پاسخ به سطح کیفی نمایشگاه، گفت: ارائه طرح های جالب پوشش اسلامی نیازمند حمایت های مالی از طراحان لباس است، چراکه طراحی لباس نیازمند پارچه و سایر ملزومات است که با توجه به قیمت های روز، هزینه بر است.

این طراح لباس تأکید کرد: افراد خلاق زیادی هستند که طرح ها و ایده های بسیار خوبی در ذهن دارند اما به علت عدم حمایت های مالی نمی توانند آنها را ارائه داده و اجرایی کنند، بنابراین کار خوب نیازمند حمایت مالی است که تاکنون محقق نشده و بودجه ای در این زمینه اختصاص نیافته است.

وی افزود: ارائه الگوها و مدل های لباس اسلامی و همه پسند نیازمند شناسایی افراد مجرب و کارشناسان طراحی لباس در استان و حمایت های مالی از آنهاست.

احیاء طرح روپوش آذری از ویژگی های مثبت جشنواره مد و لباس اسلامی

مریم دهقان، مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان غربی در این رابطه به خبرنگار ما در ارومیه اظهار کرد: نخستین جشنواره مد و لباس اسلامی پس از تصویب در کارگروه زن استان و پس از 25 جلسه کار کارشناسی در کمیته های تخصصی به مرحله اجرا درآمده است.

وی ترویج فرهنگ حجاب و عفاف، حمایت از تولیدکنندگان داخلی و ارائه مد و لباس به سبک اسلامی را از اهداف برپایی جشنواره مد و لباس اسلامی اعلام کرد و گفت: هدف از این جشنواره معرفی طرح های استانی به عموم مردم و سوق دادن جامعه به استفاده از پوشش های منطبق با هویت ملی، ایرانی و اسلامی است.

به گفته دهقان، در مجموع 190 طرح از استان و چند طرح محدود از استان آذربایجان شرقی به این جشنواره ارسال شده بود که از بین آنها بیش از 100 اثر انتخاب شد که به صورت زنده از سوی هنرجویان و در قالب نمایشگاه در معرض دید علاقه مندان قرار گرفت.

وی اذعان داشت: اگر بپذیریم که از 100 طرح ارائه شه در این نمایشگاه حداقل 10 طرح جدید برگرفته از طرح اسلامی داشتیم، به نظرم مطلوب باشد.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان غربی گفت: در این جشنواره از اصناف، خرازی ها و اتحادیه تولیدکنندگان پوشاک شرکت داشتند و دور از انتظار نیست که همه طرح ها بکر و نو نباشد اما این که در این جشنواره و در حضور داور بنیاد  ملی مد و لباس ایران طرح روپوش آذری اصیل احیاء شد، موفقیتی بزرگ و امتیازی برای استان است.

وی در ادامه با اشاره به گلایه های عموم بازدیدکنندگان از قیمت ها و عدم هماهنگی در زمان بازدید از نمایشگاه  تأکید کرد: البته قبول داریم کاستی هایی هم بوده که تلاش می شود در جشنواره و نمایشگاه های آینده رفع شود.

دهقان گفت: بر اساس رایزنی های صورت گرفته با رییس منطقه آزاد تجاری ماکو به احتمال زیاد دومین جشنواره و نمایشگاه مد و لباس اسلامی در شمال استان با شرکت کشورهای همسایه برگزار شود.

 

 

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
مهمترین عناوین