سومار مرز جدید رسمی ایران و عراق شد
کد خبر: 664149
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/002mm5
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۳ - ۰۷:۵۵
گزارش اختصاصی جوان؛
تفاهم نامه آغاز مبادلات تجاری از مرز سومار منعقد و فصل تازه ای از مبادلات مرزی بین دو کشور و استان های دیالی و کرمانشاه رقم خورد.
رسول شکری نیا
 

 با سفر«عامر سلمان یعقوب المجمعی» استاندار استان دیالی عراق و هیئت همراه و دیدار با مسئولان ارشد استان کرمانشاه، تفاهم نامه آغاز مبادلات تجاری از مرز سومار منعقد و فصل تازه ای از مبادلات مرزی بین دو کشور و استان های دیالی و کرمانشاه رقم خورد.

کرمانشاه ظرفیت های زیادی برای ایجاد همکاری با عراق دارد

استاندار کرمانشاه در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از حضور هیئت عراقی در کرمانشاه بر اهمیت مبادلات مرزی بین دو کشور تاکید کرد و گفت: ایران و عراق دو کشور مسلمان و برادر هستند که علائق و مشترکات زیادی دارند و هر چه ما بتوانیم ارتباط مان را گسترده تر کنیم مطمئنا به نفع دو کشور و این دو استان همجوار است و بازگشایی مرز سومار به روی تجار دو استان می تواند به این ارتباط جهت و سرعت ببخشد.

ابراهیم رضایی بابادی با اشاره به جایگاه خاص کرمانشاه از نگاه مسئولین کشوری، گفت: کرمانشاه با جمعیتی بالغ بر دو میلیون نفر، امکانات و ظرفیت های زیادی در حوزه های صنعت، کشاورزی، پزشکی، گردشگری، فنی مهندسی و علمی و آموزشی دارد که می تواند در این زمینه ها با طرف عراقی همکاری نماید.

استاندار کرمانشاه ضمن همدردی با مردم عراق در پی بحران های بوجود آمده در این کشور و با تاکید بر احداث زیرساخت های لازم در مرز سومار اظهار داشت: به مسئولین مربوطه تاکید داشته ام که هر چه سریعتر نسبت به تکمیل زیرساخت های این مرز اقدام کنند تا مردم دو استان از مزایای این مرز منتفع شوند و امیدوارم ارتباط بین دو استان به گونه ای باشد که الگویی برای سایر استان های همجوار دو کشور شود و کرمانشاه آمادگی آن را دارد که تمام تجربیات خود را در اختیار مسئولین استان دیالی بگذارد.

نقطه مرزی سومار نزدیکترین نقطه به بغداد و کربلا است

«مجمعی» استاندار دیالی عراق نیز با ابراز خرسندی از سفر مجددش به استان کرمانشاه گفت: در سال 2009 که به کرمانشاه سفر کردم از تعدادی از کارخانه های این استان بازدید کردم و شاهد تولیدات بسیار عالی در آنها بودم و تجربه های خوبی در آن سفر کسب کردیم.

وی با اشاره به اهمیت بازگشایی مرز سومار افزود: در مورد آغاز مبادلات تجاری بین دو استان در مرز سومار امیدوارم که هر چه زودتر بحث جانمایی میله های مرزی و تعیین نقاط صفر مرزی توسط مرزبانان دو کشور انجام شود تا این مسئله برای همیشه حل گردد.

استاندار دیالی اظهار داشت: پیشنهاد می کنم کارگران دو کشور به میزانی مساوی در بازار مرزی حضور یابند و دروازه مرزی دو کشور نیز ایجاد گردد و در محدوده معینی مبادلات مرزی انجام گردد و در این زمینه به فرماندار شهر بلدروز اختیار تام می دهم که این کارها را با طرف ایرانی به سرانجام برساند.

وی در ادامه به اهمیت مسیر مرزی دیالی اشاره کرد و گفت: نقطه مرزی سومار نزدیکترین نقطه به بغداد است و از پنج مسیر، ایران را به بغداد، کربلا و نجف وصل می کند و ما آمادگی خود را برای اعزام زائران ایرانی و تامین امنیت آنها اعلام می داریم.

امنیت زائران عتبات عالیات را به صورت کامل تامین می کنیم

همچنین «محمد معروف حسین» فرماندار شهر بلدروز عراق نیز در سخنانی به اهمیت ظرفیت های استان کرمانشاه برای توسعه استان دیالی اشاره کرد و گفت: استان های دیالی و کرمانشاه از جمعیتی برابر برخوردار هستند و اگر بحران های بوجود آمده در عراق نبود باید زودتر از این، وارد مبادلات تجاری با همدیگر می شدیم.

وی گفت: من تمام تلاشم را خواهم کرد که مشکلات موجود برای شروع بکار این بازار مرزی حل شود و همچنین به طرف ایرانی اطمینان می دهیم که در صورت اعزام زائرین عتبات عالیات از این مسیر، امنیت آنها را بصورت کامل تامین نماییم.

بازگشایی این مرز از سالها پیش در دستور کار ما بود

مهندس میرزایی معاون برنامه ریزی استانداری نیز در این دیدار گفت: با توجه به تمایل دو کشور و دو استان و اهمیت مبادلات تجاری در این مرز، برای مردم دو استان دیالی و کرمانشاه، بازگشایی این مرز از سالها پیش اهمیت داشته و در دستور کار ما بوده است اما از چند ماه پیش تاکنون اقدامات جدی تری را در خصوص ایجاد زیرساخت های مخابراتی، راه و... انجام داده ایم و از تلاش های طرف عراقی نیز در این خصوص تشکر می کنیم.

میرزایی افزود: در خصوص تعیین نقطه صفر مرزی بین دو کشور، امیدوارم طی هفته آینده با اقدامات کارشناسان مرزبانی دو کشور این مسئله مشخص شود و کارها نیز آغاز گردد.

سومار از طرف ایران، مرز رسمی اعلام شده است

مدیرکل امنیتی استانداری نیز در سخنانی گفت: با توجه به نگاه ویژه ای که استاندار کرمانشاه به توسعه تجارت بین دو کشور دارد تلاش های جدی و اساسی در شش ماه گذشته تاکنون از طرف دو کشور صورت گرفته و اخیراً نیز از طرف دولت عراق، این مرز به عنوان مرز رسمی اعلام گردید اما از طرف ایران بعنوان بازارچه مرزی به آن نگاه می شد تا اینکه در هفته جاری و با سفر معاون اول رییس جمهور به کرمانشاه توافق رسمی شدن مرز سومار حاصل شد و این مرز نیز از طرف ایران به عنوان مرز رسمی اعلام گردید.

وی افزود: سومار نزدیکترین مسیر را به تهران و بغداد دارد و از این لحاظ بسیار حائز اهمیت است و تجار ایرانی نیز علاقمندند که از این مسیر به امر تجارت بپردازند و زیرساخت های آن نیز در حال تکمیل می باشد که از این لحاظ قابل مقایسه با وضعیت اولیه بازارچه های پرویزخان، شوشمی و شیخ صله نیست، بنابراین از امروز حاضریم که استارت مبادلات مرزی در این منطقه را بزنیم.

حیدری مشکلات مرزی را قابل حل دانست و اظهار داشت: رودخانه بزرگی در مرز سومار است که عراق بر روی آن سد احداث کرده و همین ایجاب می کند که بازارچه های دو کشور با فاصله احداث شوند و یک محوطه بزرگ برای این کار تعیین شود که بعدها هم قابل توسعه باشد.

امنیت سرمایه گذار ایرانی و زائر ایرانی در آن سوی مرزها باید تامین شود

فتح اله حسینی  نماینده سرپلزهاب، قصرشیرین و گیلانغرب نیز در سخنانی از این اتفاق ابراز خرسندی کرد و گفت: ملت ایران در بحران های مختلف همیشه در کنار برادران عراقی خود بوده است و انتظار ما از استاندار دیالی این است که امنیت سرمایه گذار ایرانی و زائر ایرانی در آن سوی مرزها تامین شود و این برای ما بسیار بااهمیت است.

وی گفت: در حالیکه ظرفیت اعزام روزانه 10هزار نفر زائر را از مرز خسروی داریم اما متاسفانه این تعداد به روزانه کمتر از 50 نفر رسیده است.

در پایان این نشست تفاهم نامه ای در 13بند به توافق و امضای استانداران کرمانشاه و دیالی رسید.

افتتاح مرز رسمی

همچنین طی مراسمی در نقطه صفر مرزی سومار- مندلی با حضور مقامات ارشد دو استان دیالی و کرمانشاه، مرز رسمی دو کشور رسماً افتتاح و مبادلات تجاری بین تجار دو کشور از طریق این مرز امکان پذیر شد.

استاندار کرمانشاه، افتتاح این طرح را با اهمیت ذکر کرد و اظهار امیدواری کرد که این مرز برای مردم دو استان منشاء خیر و برکت باشد و باعث رونق تجارت و افزایش درآمد مردم استان کرمانشاه بخصوص مناطق گیلانغرب و سومار باشد.

استاندار دیالی نیز گفت: مردم شهرهای همجوار مرز با ایران از اینکه آرزوی چندین ساله شان با بازگشایی امکان مبادلات تجاری از این مرز تحقق یافته ابراز شادمانی می کنند و امید که در کنار برادران ایرانی، مردم دو استان همسایه از ارتباط با هم منتفع شوند.

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
مهمترین عناوین