خطرات بازی در پارک های غیر استاندارد شهرکرد
کد خبر: 659670
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/002lbq
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۳۹۳ - ۱۵:۵۰
پارک های بازی شهرکرد اگرچه دارای وسایل بازی مانند سرسره و تاب و... دارند اما بسیاری از استانداردهای امروز پارک های بازی از جمله داشتن کفپوش، سرسره های استاندارد از جنس پلی اتیلن و... راندارند و این مهم بجای اینکه برای کودکان شادی و نشاط را در پی داشته باشد، سلامتی آنها را در خطر قرار داده است.
حمیرا رحیمی

بازی و انجام آن از جمله عواملی است که در جریان زندگی کودک هم از نظر روانی و جسمانی و هم از نظر یادگیری اجتماعی، تقویت، دوستیابی و اعتماد به نفس قابل توجه و ارزشمند است.

بازی کودکان، سروصدای آنها، آواز آنها، پریدن و تحرک آنها یک نوع تخلیه هیجانی سالم را به دنبال می آورد و آثار این فرایند روانی در نوجوانی و بزرگسالی از رفتارها و عملکردهای او نمایان خواهد شد.

پارک و محیط های بازی در شهرها مکانهایی هستند که کودکان بازی کردن را در آنها دوست دارند و پارک های بازی بیشتر زمان بازی کودکان را در طول عمر کودکی آنها تشکیل می دهند.

دویدن، بالا رفتن، پریدن، فریاد زدن، خندیدن و .... نمونه هایی از فعالیت کودکان در پارکهاست.

هم اکنون در شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری پارک های بازی مختلفی در گوشه کنار شهر وجود دارد اما هر کدام از این پارک ها آنگونه که باید مناسب سازی شده باشد و استانداردها در آن رعایت شده باشد وجود ندارد.

هم اکنون تمام پارک های استاندارد دارای کفپوش هستند که این مهم برای جلوگیری از وارد شدن صدمه به کودک در هنگام افتادن و یا زمین خوردن است و این در حالی است که پارک های شهرکرد کفپوش ندارند و بسیاری از آنها بجای کفپوش دارای بستری از سنگ ریزه هستند.

بارها مشاهده شده است که کودکان سنگ ریزه ها را بالایی سرسره ها برده و برای بازی آنها را از بالای سرسره رها کرده اند که این مهم موجب ایجاد گرد و غبار می شود و ورود گرد و غبار به داخل حلق کودک و یا تماس دست خاکی با چشمان کودک از نمونه هایی است که سلامتی کودکان را در خطر قرار می دهد.

از طرفی از وسایل مدرن بازی مانند مجموعه های بازی از جنس پلی اتیلن با گرید بهداشتی و استاتیک و سازه فلزی گالوانیزه که در بیشتر پارک های شهرهای ایران نصب شده است خبری نیست و این در حالیست که سرسره های بسیار بزرگی در پارک های بازی نصب شده است  که از جنس فلز هستند  و هم اکنون در گرمای تابستان و تابش خورسید گرم می شوند.

به پارک های بازی شهرکرد توجه نمی شود

یکی از مادران شهرکردی در این خصوص گفت: متاسفانه آنگونه که باید به پارک های بازی سهرکرد توجه شود، توجه نمی شود و وسایل مدرن بازی برای کودکان در آنها نصب نمی شود.

نافیان ادامه داد: هم اکنون در پارک های بازی سایر شهرها از جمله استانهای هم جوار وسایل مدرن بازی از جمله مجموعه های بازی سرسره های جدید از جنس پلاستیکی نصب شده است که برای کودکان بسیار جذاب و استاندارد هستند و خطری کودکان را تهدید نمی کند.

وی بیان داشت: در پارک های شهرکرد سرسره ها فلزی هستند وخبری از وسایل مدرن بازی نیست و این در حالی است که یک مجموعه بازی توسط یکی از ارگانها در محل( تالار لاله شهرکرد) نصب شده است که آن نیز در مجموعه تالار قرار دارد و به نحوی برای استفاده کنندگان از این تالار در نطر گرفته شده است.

یکی دیگر از مادران به خبرنگار ما گفت : سال گذشته در پارک ملت شهرکرد پسر بچه ای که در حال بازی بود دستش را به تیر چراغ برق زد که عبور کند متاسفانه دچار برق گرفتگی شدید شد و مدتها تحت درمان قرار گرفت که پس از آن شهرداری شهرکرد با پول بیت المال دو بار تیرهای چراغ برق را تعویض کرده ولی ما شنیدیم هنوز ایمن و استاندارد نیستند و چطور می توانیم به این پارک ها که استانداردهای اولیه را ندارند اعتماد کنیم !!! چطور شهرداری شهرکرد بدون کار کارشناسی میلیون  ها تومان پول بیت المال را هزینه می کند و ده ها تیر چراغ برق که هر کدام بیش از 300 هزار تومان  دارند را خریداری می کند  و پس از چند روز آنها را دوباره جمع آوری می کند و بی سرو صدا آنها را به انبار منتقل می کنند!!!

سفر به اصفهان برای استفاده از پارک های بازی

یکی از پدران شهرکردی که کودک خود را برای بازی به یکی از پارک های شهرکرد آورده بود تاکید کرد: در پارک های بازی شهرکرد استاندارد ها رعایت نشده است.

وی ادامه داد: جذابیت در پارک های بازی شهرکرد وجود ندارد و بسیاری از ادوات بازی پارک های شهرکرد قدیمی هستند.

وی بیان داشت: نداشتن کفپوش یکی از مهمترین کمبود ها در پارک های بازی این شهر است.

این پدر شهرکردی اذعان داشت: هم اکنون در شهر اصفهان در استان مجاور  ما پارک های بازی بسیار زیبایی طراحی شده و ساخته شده است که کودکان مرا مجبور به مسافرت به این شهر می کنند تا بتوانند از این پارک جذاب و مدرن استفاده کنند.

 کمبود ها در پارک های بازی شهرکرد را قبول داریم !

شهردار شهرکرد در جمع خبرنگاران  درباره سئوالی درباره اینکه توجه ای به نصب وسایل مدرن بازی ونداشتن کفپوش در پار کهای شهرکرد نشده است، اظهار داشت: ما این مهم را قبول داریم و برای توسعه پارک های بازی برنامه هایی را در دستور کار داریم.

نور الله غلامیان تاکید کرد: ما برای توسعه پارک های بازی به همکارانمان در سازمان پارک ها و فضای سبز در این خصوص تاکیدات لازم را  کرده ایم.

وی بیان داشت: قرار بر این است که تعدادی پارک به صورت نمونه در شهرکرد توسعه یافته و کفپوش و وسایل مدرن بازی در این پارک ها نصب شود.

شهردار شهرکرد در پاسخ سوال خبرنگاری که از او پرسید : هفته گذشته دختر بچه ای در یکی از پارک های شهر قم بعلت دست زدن به تیر چراغ برق دچار برق گرفتگی و منجر به فوت وی شد و پس از آن شهردار و عوامل مربوطه بازداشت شدند ولی در شهرکرد که شما شعار می دهید پارک ها و شهر بیمه است چرا سعی می کنید پرونده برق گرفتگی پسر بچه  9 ساله ای را که در شهریور سال گذشته دچار برق گرفتگی شد  را مختومه کنید و به رای صادره از سوی دادگاه اعتراض می کنید گفت : ما سلب مسئولیت نمی کنیم ولی حاضریم 24 ساعت بازداشت شده و پس از آن آزاد می شویم !!!

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر: