چهارشنبه‌ آخر سال به سبک امروزی
کد خبر: 638637
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/002g8b
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۳:۱۲
«جوان» گزارش می‌دهد
تجربه سخت سال‌های گذشته در مراسم چهارشنبه آخر سال، همواره موجب دغدغه و نگرانی خانواده‌ها در آستانه ایام نوروز است.
به گزارش «جوان» از قزوین، برخورد قاطع با افراد معدودی که با رفتارهای غیرقانونی، ناهنجار و پرخطر، ایجاد راهبندان، سد معبر، ایجاد مزاحمت و پرتاب مواد محترقه و آتش‌زا، نظم و امنیت عمومی شهرها را مختل می‌کنند، مطالبه به حق آحاد مردم از متولیان اصلی برقراری نظم و امنیت است.
با این حال وقتی تمام آن‌چه گفته شد، به تدریج تبدیل به ارزش و فرهنگ شود، اصلاح آن به تنهایی از عهده نیروی انتظامی و هیچ نهاد و سازمان دیگری بر نخواهد آمد؛ از این رو وظیفه تمامی اقشار جامعه است که با عزمی راسخ و با نیتی خالصانه با این پدیده ناهنجار به مقابله برخیزند.
بدون شک برای مبارزه با هر پدیده ناگواری ابتدا باید آن را شناخت؛ پیرامون چهارشنبه آخر سال کتاب‌ها و مقالات متعددی نوشته شده است که ما دلیلی بر بازنویسی آن‌ها نمی‌بینیم؛ اما در مورد ماهیت این مراسم که توسط برخی از افراد سودجو به شکل امروزی درآمده است و دستخوش «تحریف» شده باید برای مردم تبیین‌گری کرد.
مولای متقیان حضرت علی(ع) با توجه به بینش شگرف و وسعت نظر بی‌همتای خود و شناختی که از فرهنگ کهن مصر داشتند، در نامه‌ای به جانشین خود در امور سیاسی و مملکت‌داری سرزمین مصر، به او توصیه می‌کنند که مبادا با آداب و رسوم و سنت‌های نیکو و مبارک مردمان آن سرزمین به مقابله برخیزد؛ بلکه باید تا آنجا که ممکن است به عقاید و رسوم قومی مردمان احترام بگذارد.
هیچکس نمی‌تواند پیشینه تاریخی مراسم چهارشنبه آخر سال در ایران را انکار کند ولی این را به جرأت می‌توان گفت که میان آنچه در گذشته اتفاق می‌افتاده و آن‌چه امروزه رخ می‌دهد هیچ گونه سنخیتی وجود ندارد، در آداب و رسوم کهن چهارشنبه آخر سال، هیچکس موجب آزار دیگری نمی‌شد، زبان هیچ کودکی از ترس بند نمی‌آمد، جان هیچ بیماری به خطر نمی‌افتاد، هیچ زن بارداری جنین خود را سقط نمی‌کرد، هیچ چشمی بی‌فروغ و هیچ عضوی قطع نمی‌شد و هیچ پدر و مادری داغ فرزند دلبندش را نمی‌دید.
در چهارشنبه آخر سال قدیم بازی می‌کردند، اما اکنون لذت شادی و هیجان این شب، با ترس و دلهره و اندوه و حسرت درآمیخته شده است.
واقعیت این است که در بسیاری از کشورهای دنیا برنامه‌های متنوعی برای شادی و تخلیه هیجان افراد طراحی و اجرا می‌شود؛ ولی هیچ یک از این برنامه‌ها با اجرای مراسم چهارشنبه آخر سال در کشور ما به شکل امروزی شبیه نیست، اینکه در یک شب تعداد زیادی از کودکان و نوجوانان ما دچار آسیب‌های جدی شده و راهی بیمارستان می‌شوند، اینکه آثار زشت نارنجک‌های دستی بر در و دیوار شهرهای ما می‌نشیند و اینکه برخی شادی کنند و برخی وحشت، نه در دین ما جایگاهی دارد و نه شایسته فرهنگ کهن ایرانی ماست و در یک جمله می‌توان گفت این موضوع با عزت و سربلندی ملت ما در تضاد است.
محمد قربان عسگری معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان قزوین در این خصوص به خبرنگار جوان در قزوین گفت: اینکه مسئولان در برابر استفاده از ترقه‌ها و وسایل آتش‌بازی به اصطلاح بی‌خطر و مجاز، از خود ملایمت و نرمی نشان می‌دهند، دلیلی بر مجاز بودن این وسایل و این رفتارها در معنای حقیقی نیست.
وی ادامه داد: واقعیت این است که این رفتارها و استفاده شایع از این وسایل، «بدی» هستند که در مقابل «بدتر» ترجیح داده شده‌اند.
عسگری عنوان کرد: دلیل عقلی این مدعا، آسیب‌هایی است که به روح و روان شهروندان وارد می‌شود، صداهای مهیبی که در کوچه‌ها و مناطق مسکونی تولید می‌شوند و سوهانی بر اعصاب دیگر شهروندان است.
سردار محمدرضا میرحیدری فرمانده انتظامی استان قزوین نیز در گفت‌وگو با خبرنگار جوان در قزوین اظهار کرد: پلیس هرگز شادی و تخلیه هیجان را در نسل جوان جامعه نکوهش نمی‌کند اما زمانی که پای آزردن دیگران و تخریب اموال عمومی و بر هم زدن نظم و امنیت به میان می‌آید، مسئله فرق می‌کند و انتظار آحاد مردم نیز از پلیس چیزی جز برخورد قاطعانه نیست.
وی با اشاره به اینکه پلیس مجری قانون است، افزود: در قانون مجازات اسلامی برای افراد مخل نظم و امنیت، مجازات در نظر گرفته شده است، قانونی که هر فرد عاقلی اجرای آن را برای برقراری امنیت لازم دانسته و استثنایی برای آن قائل نیست.
فرمانده انتظامی استان قزوین با اشاره به ماده 618 قانون مجازات اسلامی بیان کرد: در این ماده آمده است: «هر کس با هیاهو و جنجال یا حرکات غیرمتعارف یا تعرض به افراد موجب اخلال نظم و آسایش و آرامش عمومی گردد یا مردم را از کسب و کار باز دارد به حبس از سه ماه تا یک سال و تا (74) ضربه شلاق محکوم خواهد شد».

آمادگی آتش‌نشانی قزوین برای چهارشنبه آخر سال
سید علی شفیعی مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قزوین به خبرنگار جوان در قزوین با اشاره به آمادگی آتش‌نشانی قزوین برای چهارشنبه آخر سال، گفت: تعداد استقرار خودروهای آتش‌نشانی در شب چهارشنبه‌ آخر سال در این شهر افزایش می‌یابد.
وی افزود: علاوه بر ایستگاه‌های آتش‌نشانی در شهر قزوین، تعداد خودروهای آتش‌نشانی مستقر در این شهر در شب چهارشنبه‌ آخر سال افزایش می‌یابد.
مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قزوین افزود: این خودروها در مکان‌های پرتردد شهری مانند میدان عدل و چهار راه شهرداری مستقر می‌شوند.
وی با اشاره به اینکه ارتقای اطلاعات و آگاهی مردم در خصوص استفاده از مواد محترقه در شب چهارشنبه‌ آخر سال و خطرات ناشی از آن می‌تواند از بروز حوادث در این شب پیشگیری کند، گفت: تحقق این مهم موجب کاهش صدمات جانی و مالی انسانی و شهری در این شب می‌شود.

بازدید ایمنی از مراکز پرتردد قزوین قبل از چهارشنبه‌ آخر سال
این مسئول یادآور شد: واحد پیشگیری سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قزوین با هدف جلوگیری از بروز حوادث در چهارشنبه‌ آخر سال از مراکز پرتردد مردم مانند پمپ بنزین و مراکز تجاری قبل از چهارشنبه آخر سال بازدید می‌کند.
روزگاری شهدا برای ما افتخار آفریدند، امروز وظیفه همه ماست که عزت و افتخار خود را پاس بداریم و نگذاریم رفتارهای پرخطر، بیهوده و مغایر با عقلانیت به آیینی تبدیل شود که مایه تأسف دوستان و تمسخر ما توسط دشمنانمان باشد.
پایان پیام
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
مهمترین عناوین
آخرین اخبار