انتخاب مجری؛ چالش یا راهی برای عدم پاسخگویی
کد خبر: 635156
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/002fES
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۱:۲۰
رسول شکری نیا

بحث انتخاب مجری از سوی مصاحبه شونده تقریبا" عجیب ترین و درعین حال غیرحرفه ای ترین خواسته از یک رسانه است که برخلاف همه اصول حرفه ای در کار رسانه، می تواند موجب عدم اعتماد به رسانه، مصاحبه شونده و مصاحبه کننده باشد.

آنها که ساده ترین مباحث ارتباطی را می فهمند، نیک می دانند که مصاحبه هایی در حد و اندازه رئیس یک قوه قطعا" نیازمند مجری و اداره کننده ای قوی، فهیم، دارای کیاست، هوش، اطلاعات فوق العاده و به روز، آرامش ظاهر، دارای اراده تصمیم گیری آنی بر روی آنتن زنده، آراستگی در کلام و ظاهر و ده ها آیتم دیگر است که بتواند در صورت مورد خطاب گرفتن از سوی مصاحبه شونده به صورت معروف پینگ پنگی پاسخ دهد و پاسخ بگیرد.

صد البته در مصاحبه های هدایت شده و یک طرفه قضیه به شیوه دیگری است و نیازمند ابزار، امکانات، اطلاعات بیشتر و حتی تعریف شده که موضوع بحث اکنون بنده نیست.

درباره مسئله به وجود آمده که منجر به تاخیر یک ساعته در پخش زنده گفتگوی رئیس جمهور محترم با مردم شد، ذکر چند نکته اساسی ضروری است. نخست اینکه براساس روال معمول و متداول در ایران و حرفه ای ترین و حتی آماتورترین شبکه های رادیویی و تلویزیونی انتخاب مجری برنامه نخستین و حداقل حق رسانه است که به دلیل وجوه مختلفی که براساس قانون، عرف، آئین نامه های داخلی و مسائل جاری هر رسانه ممکن است حضور یا عدم حضور فردی در جایگاه گفتگو با بالاترین مقام اجرایی کشور به صلاح یا عدم صلاح باشد و این روال همواره وجود داشته و دارد چنانکه شورای محترم نظارت بر صدا و سیما هم در آخرین جلسه بر آن تاکید کرده و جزو وظایف رسانه دانسته اند.

دوم: سازمان صدا و سیما به دلیل همدلی، همراهی و توجه ویپه به نظر مصاحبه کنندگان به ویژه در صطح مقامات ارشد همواره بنا را برتعامل گذاشته و معمولا" در روال و عرفی نانوشته مجری یا مجریان برنامه را به اطلاع مصاحبه شونده رسانده و در صورت خواست آنان که معمولا" کم پیش می آمده نسبت به تعویض مجری اقدام می کرده است. موضوعی که در ماجرای اخیر به کلی رعایت نشده و در آخرین لحظات با نظر تیم رسانه ای رئیس جمهور فرد معرفی شده و مورد نظر خود آنان و البته مورد پذیرش سازمان صدا و سیما (آقای روحانی نژاد) مورد کم مهری قرار گرفته و تصمیم بر افزودن یک نفر جدید ( خانم پوریامین ) به این جمع گرفته می شود. ناگفته پیداست در آخرین لحظات تصمیم گیری یا به قول اهالی رسانه در دقیقه نود نمی شود چنین تصمیمی گرفت و موضوعی را خواست که شاید امکان پذیر نباشد، مسئله ای که در صدا و سیما در مصاحبه قبلی و گزارش صد روزه هم با آن مواجه شد و البته با اغماض از آن گذشت.

سوم: همه اهالی رسانه نیک می دانند در رسانه تصویری یا تلویزیونی بین مجری، خبرنگار و گزارشگر تفاوت ماهوی زیادی وجود دارد و حضور یک گزارشگر(آقای روحانی نژاد) هرچند زبده و موفق نمی تواند خلاء یک مجری کارشناس را پرکند و با وجود تلاش ایشان برای سئوال کردن، نحوخ نشستن، سئوال پرسیدن و حتی گوش دادن متفاوت از مجری کارکشته ای چون حیدری یا دیگران بود و علت اولیه معرفی و انتخاب ایشان از سوی نهاد ریاست جمهوری هم قابل بحث است. ضمن آنکه مجری دوم که اصولا" یک مجری موفق در حوزه کارهای رادیو تلویزیونی با سابقه خوب اجرای برنامه شما و سیما و یکی دوبرنامه اجتماعی است، دلیلی بر تسلط وی بر حوزه هایی که مصاحبه شونده مورد نظر داشت، نیست ضمن اینکه ساده ترین اصل که مصاحبه کننده نباید در فضای مصاحبه شونده قرار گیرد در سخنان و سئوالات ایشان مشهود بود.

نکته چهارم اینکه در چنین گفتگویی که علی القاعده گزارش دهی به مردم است و مصاحبه شونده بی توجه یا کم توجه به سئوالات، کار خودش را می کند و ابدا" اضای چالشی وجود ندارد، حضور حتی ده مجری هم فایده ای ندارد و شایسته تر این است که مصاحبه شونده محترم با سه دوربین همانند برنامه های انتخاباتی فقط گزارش کار بدهد. تفاوت مجری یا مصاحبه کننده با چوب خشک یا صندلی خالی در این است که سئوال بپرسد و از بطن و متن پاسخ های مصاحبه شونده سئوال درآورد.

نکته آخر اینکه این فرهنگ و شیوه اگر باب شود دیگر هرکس که می تواند می خواهد به هر شکل ممکن مجری، گزارشگر، عکاس، صدابردار و حتی تصویربردار و گریمور خود را انتخاب کند و عملا" رسانه تنها یک دستگاه پخش برای آن عزیز است و از خود اختیاری نخواهد داشت.

شایسته است با نگاه حرفه ای دست کم برای کسانی که مدعیان تدبیر، اعتدال و امید هستند، این مسئله مشخص شود و با یک مسئله به این کوچکی یک ساعت وقت میلیون ها ایرانی را نگیرند و به جای پر رنگ کردن این حواشی، به متن قضیه، توافق ژنو، مذاکرات ، پالوده خوری و نشست های مکرر با آمریکایی ها، پاسخگویی به هتاکی های آنان، سبد کالا، عدم کاهش نرخ ارز، وضعیت بورس، هدفمندی یارانه ها و... بپردازند.


رسول شکری نیا


نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
مهمترین عناوین