سازمان تحريم‌ها ترك خورد
کد خبر: 622926
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/002c3C
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۳۹۲ - ۲۲:۴۹
رئيس‌جمهور در نشست خبري:
دكتر حسن روحاني، رئيس‌جمهور كشورمان صبح ديروز پس از اعلام رسمي خبر توافق ميان ايران و گروه 1+5 بر سر برنامه صلح‌آميز هسته‌اي، به ميان خبرنگاران آمد
جعفر تكبيري
دكتر حسن روحاني، رئيس‌جمهور كشورمان صبح ديروز پس از اعلام رسمي خبر توافق ميان ايران و گروه 1+5 بر سر برنامه صلح‌آميز هسته‌اي، به ميان خبرنگاران آمد و درخصوص اين اتفاق بزرگ سخنراني كرد؛سخناني كه در حياط دفتر كاري رئيس‌جمهور ايراد شد و خانواده شهداي هسته‌اي نيز به عنوان ميهمان ويژه در آن حضور داشتند. روحاني در پايان سخنان خود نيز با يادآوري مجاهدت‌هاي شهدا به ويژه شهداي هسته‌اي، از خانواده آنها تقدير كرد.
اما رئيس‌جمهور در ابتداي سخنان خود با بيان اينكه ملت ايران همواره در طول تاريخ داراي عظمت و سربلندي‌هايي بوده كه توجه جهانيان را به خود جلب كرده است، افزود: در اين مذاكرات دنيا به اين احساس رسيد كه تكريم ملت ايران پاسخ خواهد داد و تحريم نمي‌تواند كارساز باشد.
رئيس‌جمهور تأكيد كرد: دولت تدبير و اميد به دنبال ايجاد فضاي اعتماد بين جمهوري اسلامي ايران و كشورهايي است كه آنها علاقه‌مند به ارتباط دوستانه با اين ملت بزرگ هستند. دكتر روحاني، با اشاره به تلاش‌هاي برخي كشورها با استفاده از تبليغات رسانه‌اي براي ترسيم چهره‌اي ناصحيح از ايران گفت: دشمن مي‌خواست ايران‌هراسي را در افكار عمومي جهان جا بيندازد. وي منطق و استدلال ايران در مذاكرات در كنار صد‌ها مذاكره ديگر را باعث نشان داده شدن چهره صحيح ايران در دنيا دانست و اظهار داشت: اين مذاكرات فضايي را ايجاد كرد تا مسير اعتماد كشورهاي ديگر با ايران در مسير درست قرار گيرد.
رئيس‌جمهور اضافه كرد: البته اعتماد يك جاده دو طرفه است و ما هم بايد نسبت به ديگران به اعتماد برسيم.
دكتر روحاني در ادامه تصريح كرد: دولت از روز اول در كنار فعاليت‌هاي اقتصادي و سياسي به معناي سياست داخلي و فرهنگي و اجتماعي فعاليت سياست خارجي خود را نيز آغاز كرد به ويژه از اوايل مهر ماه امسال سفر مقامات سياسي ايران به بيشكك در شهريور و نيويورك در مهر ماه و شروع مذاكرات 1+5 با ايران در سطح وزيران در قدم اول در نيويورك و قدم‌هاي بعدي در ژنو برداشته شد.

   ايران به طور ذاتي از حقوق هسته‌اي برخوردار است
رئيس‌جمهور در ادامه سخنان خود با اشاره به حق ايران براي غني‌سازي در خاك خود گفت: جمهوري اسلامي به طور ذاتي از حقوق هسته‌اي برخوردار است و معاهده NPT اين حق را به همه كشورهاي امضاكننده داده و امروز به اين دليل هم بيش از 40 كشور دنيا در چارچوب اين معاهده مشغول غني‌سازي هستند.
روحاني افزود: بر همين مبنا آژانس در بسياري از كشورها يا اكثر آنها كه سوخت هسته‌اي توليد مي‌كنند، نظارت دارد اما در عين حال اذعان قدرت‌هاي بزرگ به اين حق مسلم ايران از ديدگاه سياسي و برداشتن مشكلات از پيش پاي ملت ايران بسيار ارزشمند است.
وي دستاورد دوم مذاكرات را حق غني‌سازي ملت ايران در خاك خود عنوان كرد و گفت: هر كس هر تفسيري مي‌خواهد داشته باشد اما اين حق به صراحت در متن توافق آمده كه ايران غني‌سازي خود را انجام خواهد داد و به ملت ايران اعلام مي‌كنم كه فعاليت غني‌سازي ما به همان صورت سابق ادامه خواهد يافت. روحاني خاطرنشان كرد: در شش ماهه مورد توافق تمامي تأسيسات هسته‌اي در نطنز، فردو، اصفهان و بندرعباس به فعاليت خود ادامه خواهند داد.
رئيس‌جمهور گفت: دستاورد سوم در اين توافق اين نكته است كه قدرت‌هاي جهاني اعلام كردند كه با پايان يافتن مذاكرات جامع كه بلافاصله از امروز آغاز مي‌شود و توافق جامع، تمام تحريم‌ها اعم از تحريم‌هاي سازمان ملل و تحريم‌هاي يكجانبه از سوي اتحاديه اروپا يا امريكا برداشته خواهد شد.
وي افزود: اينكه در اين توافق اعلام شده همه تحريم‌ها قدم به قدم با ادامه مذاكرات برداشته خواهد شد، نكته ديگري است كه به آن تصريح شده است.
روحاني متذكر شد: مسئله چهارم اين است كه با اجراي اين توافق تحريم نيز شكسته خواهد شد، چه ديگران از اين لفظ خوششان بيايد و چه بدشان بيايد.

   با اجراي توافق تحريم شكسته خواهد شد
رئيس‌جمهور در ادامه سخنان خود با اشاره به آغاز لغو تحريم‌ها همزمان با توافق ايران و غرب گفت: ترك‌ها در سازمان تحريم از ديشب (شنبه شب) آغاز شده و هر چه زمان بگذرد فاصله اين ترك‌ها بيشتر خواهد شد و در اولين قدم برخي از تحريم‌ها با اجراي اين توافق برداشته خواهد شد.
روحاني افزود: تحريم‌ها كه به صورت فزاينده ادامه مي‌يافت از امروز يعني از شروع اجراي توافق متوقف و بخشي از تحريم‌هاي بانكي در اجراي اين توافق شكسته خواهد شد. وي تصريح كرد: شش ماه مورد توافق، آغازي براي يك تجربه جديد براي ملت ايران است و اگر طرف‌هاي توافق ما (1+5) به اين توافق به دقت عمل كند، ايران هم به اين توافق عمل خواهد كرد.
رئيس‌جمهور گفت: نتيجه توافق با 1+5 و اجراي آن آغاز مذاكرات جامع نهايي است، اين مذاكرات و اين توافق در مسير هسته‌اي مذاكرات و توافق اوليه است و خوشحاليم كه بعد از 10 سال يك توافق در اين سطح ولو اوليه و براي شش ماه بين ايران و قدرت‌هاي بزرگ حاصل شده است. روحاني افزود: بلافاصله بحث و مذاكره پيرامون توافق جامع و همه‌جانبه آغاز خواهد شد كه اين مذاكرات در واقع مي‌تواند مذاكرات پاياني باشد.
وي افزود: اميدواريم با همين اصول بتوانيم مذاكرات بعدي را با توافق كامل ادامه دهيم.
 
 ايران به دنبال سلاح هسته‌اي نيست
روحاني با تأكيد بر اينكه ملت ايران به دنبال سلاح هسته‌‌‌اي نيست، گفت: بعد از مذاكرات جامع و توافق نهايي در يك سال ديگر كسي نيايد بگويد كه ما مانع شديم تا ايران به سلاح هسته‌‌‌اي دست يابد. اين از آن جو‌ك‌هاي خنده‌دار تاريخي است. ايران هيچ گاه دنبال سلاح هسته‌‌‌اي نبوده است و اين موضوع را فقط من نمي‌گويم. آژانس هر بار كه آمد و بازرسي‌هاي گسترده انجام داد گفت كه فعاليت‌هاي هسته‌‌اي ايران انحرافي پيدا نكرده است.
روحاني با تأكيد دوباره بر اينكه ايران به دنبال سلاح هسته‌‌‌اي نيست و نخواهد بود، افزود: اگر دنيا هدفش اين است كه ايران فعاليت‌اش انحرافي نداشته، بداند خودبه‌خود اين موضوع تحصيل حاصل و انجام شده است، اما اگر كسي به دنبال اين است كه ايران را از توسعه بازدارد بداند كه اين كار امكان‌ناپذير خواهد بود.
وي تأكيد كرد: فناوري هسته‌‌‌اي براي توسعه ايران است و اين فناوري بومي شده و جوان‌هاي كشور ما دانشمندان و اساتيد كشور كوششي را كه حداقل از سال 1367 آغاز شده و تا امروز ادامه يافته است و به ثمر رسانده‌اند، ادامه خواهند داد و ما آماده‌ايم كه در اين راستا با دنيا و آژانس همكاري كنيم تا شبهات و اقدامات در اين زمينه مرتفع شود.
رئيس‌جمهور در ادامه صحبت‌هاي خود گفت: لازم مي‌دانم بگويم موفقيتي كه تا امروز حاصل شده، در سايه رهنمودهاي رهبري، حمايت‌هاي بي‌دريغ ملت بزرگ و تلاش و كوشش‌هاي ديپلمات‌ها و دستگاه‌هاي كشور از جمله شوراي عالي امنيت ملي و مجلس شوراي اسلامي بوده است.
روحاني ادامه داد: من لازم مي‌دانم ياد امام عزيز را گرامي بدارم كه در سايه راه و خط او مردم ايران مسير استقلال، استقامت و ايستادگي را آموختند و عملي كردند. از رهنمودهاي رهبري هم كه از ابتدا تاكنون ارشادهاي ايشان براي ما راهگشا بوده و همچنين از شهدا و خانواده شهدا و به ويژه خانواده شهداي هسته‌اي تشكر مي‌كنم.
وي در ادامه با اشاره به اينكه «امروز ايران داراي فناوري هسته‌اي و توان غني‌سازي است»، اظهار كرد: اين توانايي ادامه مي‌يابد و ما در همه زمينه‌هاي صلح‌آميز هسته‌اي، فعاليت خود را ادامه مي‌دهيم و با تلاش سازمان انرژي اتمي و رئيس اين سازمان و همه انديشمندان و دانشمندان، اين راه ادامه خواهد يافت.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار